Mieszkanki gminy Grabica darły pierze jak za dawnych czasów

ePiotrkowRegion Wtorek, 03 grudnia 20190 2857
Darcie pierza to stary zwyczaj, kiedyś bardzo popularny na polskiej wsi. Kobiety spotykały się przez całą zimę i darły pierzę, odbywało się to w miłej, przyjaznej atmosferze, przy rozmowach i śpiewach. Wydawałoby się, że zwyczaj ten zanika, ale… nie w gminie Grabica.

Ładuję galerię...

Członkowie Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych z Grabicy, przy współudziale Kół Gospodyń Wiejskich, strażaków ochotników i Urzędu Gminy zorganizowali integracyjne spotkanie andrzejkowe, podczas którego odbyło się wspólne darcie pierza.

 

Od samego początku gospodynie wzięły się do pracy. Niby zwyczajne zajęcie, a sprawiło paniom wiele radości. Pierze fruwało dosłownie wszędzie. Ze świeżo zdartego pierza usypano poduszkę, którą dostał wójt. Krzysztof Kuliński brał również czynny w pierzawce razem z przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Kalisiakiem i przewodniczącym GZKiOR Stanisławem Maciaszczykiem.

 

Aby tradycji stało się zadość po darciu pierza wszyscy zasiedli do stołów. Panie z KGW z Grabicy zadbały o wyśmienity poczęstunek, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Grabica dała wspaniały popis swoich umiejętności. - Ten wyjątkowy wieczór miał na celu nie tylko podtrzymanie odchodzącej w zapomnienie tradycji, ale przede wszystkim integrowanie mieszkańców – mówi wójt.

 

Spotkanie było także okazją by uroczyście pożegnać i podziękować ustępującej przewodniczącej Gminnej Rady Kobiet Annie Królikiewicz i przywitać nową - Aldonę Kabzińską, która miała okazję poznać członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Grabica.

 

 

 

 

 

(materiały: UG Grabica) 


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat