Mieszkania z możliwością dojścia do własności mogą powstać w Piotrkowie

ePiotrkow Środa, 20 stycznia 202127 5191
Nowe mieszkania mają powstać w Piotrkowie Trybunalskim dzięki rządowemu programowi "Mieszkanie dla Rozwoju". Będzie można starać się o dojście do wykupienia ich na własność. Miasto miałoby zapewnić działkę pod budowę, a finansowanie inwestycji ma się odbywać głównie za pomocą dotacji i partycypacji lokatorskich. Pierwsze rozmowy w tej sprawie zostały przeprowadzone w środę (20.01) w piotrkowskim Urzędzie Miasta.
fot.: Ł. Michalczyk

- Dzisiaj pojawia się nowy program, wyglądający bardzo obiecująco, pod nazwą "Mieszkanie dla rozwoju". Myślę, że skorzystamy z tej dobrej propozycji i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu podpiszemy porozumienie w tej sprawie. Sądzę, że będzie to dobra formuła, która w sposób zdecydowany ożywi możliwość budownictwa mieszkaniowego, da szansę wielu młodym ludziom na własne lokum oraz uzupełni świetnie tę ofertę, którą dotychczas realizujemy - powiedział Krzysztof  Chojniak, prezydent Piotrkowa, przypominając zarazem o inwestycjach realizowanych na piotrkowskiej Starówce.

 

Wicewojewoda Krzysztof Ciecióra podkreślił, że program budowania nowych lokali mieszkalnych, zakłada możliwość dojścia do własności. - Przygotowaliśmy nowe narzędzia, a samorządy mają być tu kluczowym partnerem. Przede wszystkim te inwestycje nie będą realizowane centralnie w Warszawie, tylko tutaj w województwie łódzkim. Jesteśmy tu dzisiaj nieprzypadkowo, bo od wczoraj pakiet mieszkaniowy, który to umożliwia wszedł w życie i z tych narzędzi będziemy korzystać nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim, ale również w innych miastach naszego województwa. Bardzo się cieszę, że piotrkowskie władze są zainteresowane tym programem. Przede wszystkim chodzi nam o budowę atrakcyjnych mieszkań z opcją dochodzenia do własności. Uważam, że w Polsce jednym z podstawowych problemów społecznych, jest brak dostępnych i tanich mieszkań. Te lokale takie będą i liczymy na to, że przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM - red.), czyli spółka będąca odpowiedzialna za budowę tych mieszkań, powstanie w województwie łódzkim. To będzie pierwsza SIM w naszym regionie i cieszę się, że Piotrków się w niej znajdzie - dodał wicewojewoda łódzki.

 

Obecny na konferencji prasowej Bartłomiej Druziński, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości opowiedział na jakich zasadach ma funkcjonować program. - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to projekt dedykowany osobom, których ze względów ekonomicznych nie stać na wynajem mieszkania z rynku komercyjnego lub zakup własnego "M". Ten projekt może być zrealizowany we współpracy gminy Piotrków z KZN. Dzięki wprowadzonej we wtorek (19.01) ustawie, dotyczącej rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, gmina mogłaby liczyć na pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, skąd na starcie otrzymałaby 3 mln zł. Kolejną możliwością pozyskania środków, jest ubieganie się o nie z funduszu Krajowego Zasobu Nieruchomości, gdzie można zdobyć do 10% wartości inwestycji. Kluczową rolę, odegrają pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego, ponieważ gmina może uzyskać do 35% funduszy na realizację inwestycji. Co ważne, pieniądze otrzymałaby na początku, a nie przy okazji finalizacji działania.

 

Władze województwa łódzkiego zapowiadają, że pierwsza SIM ma zostać uruchomiona w drugim kwartale 2021 roku w Łodzi. W jej skład wejdą gminy, które wyrażą gotowość przystąpienia do programu. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze kiedy mogłyby się rozpocząć prace związane z budową pierwszych mieszkań.

 

Gmina gotowa włączyć się w projekt, musi zapewnić działkę pod przeprowadzenie inwestycji. Łączne dofinansowanie, na jakie może liczyć samorząd w przypadku przeprowadzania budowy mieszkań, to około 55-60% całkowitych kosztów inwestycji. Reszta będzie pokryta z partycypacji osób, które zdecydują się na wynajem lokalu oraz z kredytu, o który będzie się starać SIM. Lokatorzy będą mogli dojść do własności po spłacie tego kredytu oraz po upływie minimum 15 lat od powstania budynku. Mieszkania najprawdopodobniej będą mieć powierzchnię od 45 do 60 metrów kwadratowych.

 

Na przyszły tydzień zaplanowano spotkanie, podczas którego pomiędzy gminą Piotrków a Krajowym Zasobem Nieruchomości ma dojść do podpisania porozumienia. 


Zainteresował temat?

6

7


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cynik ~cynik (Gość)20.01.2021 18:33

Kto wierzy ,że na wieży leży gniazdo nietoperzy...ten się myli. Nietoperze nie mają gniazd. A kto wierzy ,że rządy PiS-u zrobią coś pożytecznego? Ten się myli dwukrotnie...Zaczynają z hukiem ,kończą po cichu...

155


xn. ~xn. (Gość)22.01.2021 11:34

Ci "trzej królowie" obskoczyli wszystkie większe miasta w województwie. Mówiąc to samo co w Piotrkowie....

30


gość_fner ~gość_fner (Gość)22.01.2021 11:07

A co wykupem tbs tak obiecywali w kampanii

20


fdsfds ~fdsfds (Gość)22.01.2021 10:09

Jak sobie nie zarobisz to mieszkania ani domu mieć nie będziesz. Ale komuniści mówią, że się da. Komu zabiorą - każdemu po troszku, kto nie jest zainteresowany. Sami też sobie troszeczkę odłożą do kieszonki za pośrednictwo. Tylko niskie podatki rozruszają gospodarkę. Bez tego nie wierzę w żadne pierdoły urzędasów. Opodatkowanie ludzi na etacie to około od 70% do 80%. Te marne 20-30% da dobre życie??? Wiadomo, że nie.

21


gość_dorota ~gość_dorota (Gość)20.01.2021 15:24

Ja z konkubentem czekałam tylko rok na własnościowe i moje bombelki 5 szt. Pozdrawiamy zazdrośników

520


piotrkowinin ~piotrkowinin (Gość)21.01.2021 17:28

Szanowni mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego przecież to wy wybraliście schojniakową sitwę

71


gość_max ~gość_max (Gość)21.01.2021 16:07

Rodziny radnych i urzędników już ostrzą sobie ząbki, podobno już zagospodarowane większość. Stan monik ma dostać 2 dla dzieci.

10


gość_zbynio ~gość_zbynio (Gość)20.01.2021 15:30

Ja doszlem już dawno dzięki ciężkiej pracy w hearingu z nadgodzinami.

107


gość_jjjj ~gość_jjjj (Gość)20.01.2021 15:08

I dostaną mamusie z bombelkami a reszta pod most

174


gość_dj ~gość_dj (Gość)21.01.2021 09:45

Brak pomysłu na to miasto

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat