Mieszkańcy Sygietyńskiego dalej bez możliwości wykupu mieszkań

Strefa FM Czwartek, 28 stycznia 202165 3960
Problem mieszkańców bloku przy Sygietyńskiego w Piotrkowie nadal nie rozwiązany. Rada Miasta nie wyraziła bowiem zgody na przyjęcie oświadczenia o odwołaniu darowizny i nie wyraziła zgody na przeniesienie tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. A to zdaniem mieszkańców dałoby możliwość wykupu mieszkań w tym bloku. Lokatorzy starają się o to od 20 lat, wielokrotnie protestowali przed Urzędem Miasta. Wystosowali też kolejny list do radnych, który odczytała na środowej sesji radna Wiesława Olejnik
fot. archiwum epiotrkow

- Stwierdzamy z przykrością, iż mamy do czynienia z kolejną próbą niweczenia naszych kilkunastoletnich wysiłków zmierzających do uregulowania prawa wykupu lokali. W opinii padają zarzuty braku właściwie powołanych podstaw prawnych oraz jej sprzeczność z obowiązującym prawem. Opinia ta w powodzi artykułów i paragrafów stara się wykazać, że społeczna inicjatywa komitetu obywatelskiego powinna dysponować wyrafinowaną wiedzą prawniczą i nie kompromitować się mylnie wskazaną numeracją dziennika ustaw. Uderzające jest całkowite zignorowanie interesu mieszkańców, który stanowi istotę projektowanej uchwały. W swej stronniczości pomija podstawową sprawę, że Rada Miasta została wybrana przez mieszkańców, po to aby reprezentować ich interes, a nie pomagać władzy wykonawczej - piszą mieszkańcy w liście. 

Przedstawiciel magistratu, radca prawny Bartłomiej Krasiński podkreślił, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z prawem. - Jest możliwe złożenie oświadczenia woli jednostronne o cofnięciu tej darowizny i przekazanie tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, ponieważ złożenie takiego oświadczenia woli zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jest możliwe tylko w przypadku, jeżeli przedmiot darowizny nie jest wykorzystywany na cel, na który został darowany. Natomiast ta nieruchomość została przeznaczona na cele mieszkaniowe i do dnia dzisiejszego jest na takie cele wykorzystywana.

 

8 radnych było za uchwałą, 13 było przeciw. Mieszkańcy bloku przy Sygietyńskiego nadal nie będą mogli więc wykupić swoich mieszkań.
Jednak jak nas poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta, przedstawiciele magistratu prowadzą jednak rozmowy z tej sprawie z wojewodą łódzkim.

- Sytuacja prawna jest jednak mocno skomplikowana, dlatego obie strony muszą dojść do porozumienia - usłyszeliśmy od Jarosława Bąkowicza, kierownika biura.


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (65)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

metal-plast ~metal-plast (Gość)02.02.2021 19:22

Do wszystkich 'znafcóf'...
Blok zakładowy jest to obiekt mieszkalny sfinansowany z funduszu mieszkaniowego działającej firmy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pracowników tejże firmy.
Na budowę takiego bloku pobierano zaliczki w postaci potrąceń z pensji pracowników zapisanych na listę przyszłych mieszkańców tegoż bloku.
Wspomniany w artykule blok przy Sygietyńskiego jest (był) tzw. blokiem zakładowym piotrkowskiego przedsiębiorstwa Metalplast.
Kilkadziesiąt lat temu w efekcie tzw reformy gospodarczej Balcerowicza wiele zakładów pracy w całej Polsce stanęło w obliczu rabunkowej likwidacji.
Ten sam los spotkał Piotrkowskie zakłady ,które tworzyły spory rynek pracy dla miasta jak i okolicznych wiosek.
Jedną z takich firm był Metalplast,który 'nagle' stał się niewydolny i szybko został postawiony w stan kolesiowskiej likwidacji ,ale to już temat na osobny artykuł.
Otóż w skład mienia upadającej firmy wchodził również w/w zakładowy blok mieszkalny.
Tego składnika majatku firmy nie dało się ani sprzedać ani wywieźć więc podjęto próbę 'prywatyzacji' z pominięciem zdania mieszkających tam ludzi.
Tak więc 'grupa trzymająca władzę' wraz z likwidatorem firmy ,kierując się a jakże literą prawa przekazała blok z mieszkańcami na rzecz skarbu państwa,a następnie skarb państwa (patrz wojewoda)przekazał darowizną!! tenże blok do dyspozycji Miasta Piotrków Tryb. na tzw. zaspokojenie potrzeb mieszkańców.
Radni miasta Piotrkowa T. 'ręka w rękę' jednogłośnie przyjęli darowiznę wciągając ją w zasoby gminy i oddali w zarząd TBS.
A TBS zgodnie ze statutem 'towarzystwa budownictwa społecznego' zarządza tą nieruchomością dysponując wg. własnego klucza mieszkaniami, które się zwalniają w wyniku naturalnej niestety selekcji mieszkańców.
W tym postępowaniu (darowizny na rzecz miasta) ewidentnie pominięto zdanie ludzi zamieszkujących przedmiotową nieruchomość.
I w tym miejscu zaczyna się historia konfliktu na linii Urząd Miasta Piotrkowa-Skarb Państwa(wojewoda)-Mieszkańcy Bloku.
A to właśnie tym ludziom należało się (i należy do dziś) prawo pierwokupu zamieszkiwanych lokali.
Plany urzędników miasta pokrzyżowali mieszkańcy bloku składając petycję o możliwość wykupu mieszkań przez nich samych,oczywiście z uwzględnieniem wniesionego wcześniej wkładu zakładowego i pracowniczego oraz amortyzacji budynku i tu jest 'pies pogrzebany'.
Ponieważ Prezydent M.Piotrkowa nie wyraził zgody na odkręcenie sprawy darowizny bloku na rzecz miasta to lokatorzy zapukali do drzwi wojewody.
Jak się można było spodziewać-bez skutku.
Sprawa była nie do ruszenia doputy,dopuki nie nastąpiła zmiana na stołku wojewody.
Nowy wojewoda z innego niż poprzedni ugrupowania politycznego sprawę przeanalizował i stwierdził na piśmie ,że poprzednie dezyzje były krzywdzące dla lokatorów i zasugerował przydentowi Piotrkowa T. aby ten odwołał przyjętą darowiznę co umożliwiłoby wszczęcie procedury wykupu mieszkań przez obecnych lokatorów.
Prezydent K.Chojniak popierany przez większość 'swoich' radnych powiedział-NIE!
Lokatorzy pytają dlaczego-prezydent odpowiada że to jest 'niezgodne z prawem'.
Lokatorzy protestują bo nie ma jasnej odpowiedzi - prezydent udaje że nie wie o co chodzi...
O co chodzi?? No właśnie o co chodzi?
Chodzi o to żeby uszanować prawo ludzi ,którzy całe życie pracowali w jednej firmie odkładając raty na przydział mieszkania zakładowego po czym pozbawia się ich możliwości dysponowania tym na co całe życie pracowali.
Rozejrzyjcie się po mieście w którym mieszkacie i porozmawiajcie z ludźmi (seniorami) ,którzy to miasto budowali pracując w wielu nieistniejących już fabrykach.
Jedno podsumowanie...żal i smutek.
Żal i smutek po czymś co bezpowrotnie zostało utracone w wyniku krótkowzroczności lokalnej władzy uwikłanej w układy biznesowe.
Coś co przez dziesięciolecia budowało wizerunek tego miasta-zakłady Metalplast,Sigmatex,Pioma,Fabryka Mebli,Telsin,Kara,Hortensja,Feniks...
Czyż tak samo musi stać się z Sygietyńskiego?
Postawcie się na miejscu lokatorów i dopiero wtedy piszcie 'słuszne' komentarze.

20


nobody ~nobody (Gość)01.02.2021 19:30

Ale to jak? Lokatorzy chcą wykupić mieszkanie TBSowskie? Na jakiej podstawie? I chodzi o wykupienie za pełną wartość rynkową? Bo coś mi tu nie pasuje.

02


gość_p ~gość_p (Gość)29.01.2021 14:11

A to tak konkretnie o co chodzi? Bo poza zapewne mieszkańcami tegoż bloku to chyba nikt nie wie o co chodzi

14


gość_kolo ~gość_kolo (Gość)30.01.2021 10:52

Przychodnia przy Dmowskiego też była darowana na cele związane ze służba zdrowia dla mieszkańców i co ? stoi pusta.... A przepraszam jest rehabilitacji o orzecznictwo to spełnia swoje cele...

20


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)29.01.2021 00:05

Drodzy mieszkańcy Sygietyńskiego - zacznijcie jeździć limuzyną z szoferem to może prezydent zacznie was traktować poważnie ...

52


gość_madzia ~gość_madzia (Gość)28.01.2021 14:29

Ja z mojom mamom mieszkam w kamienicy i moimi dziećmi płacimy 400zl czyli 100 od lepka i nie mamy zamiaru niczego wykupować

31


A kuku ~A kuku (Gość)29.01.2021 15:33

Niech żyje Melaplast.

50


gość_team ~gość_team (Gość)29.01.2021 13:36

Policzyć 6000 za metr i będą protestować przeciwko wykupowi

24


yova ~yova (Gość)29.01.2021 13:15

Bardzo dobrze,napiszcie petycję do złodzieja z Torunia !

13


Xawier ~Xawier (Gość)29.01.2021 13:14

Tadeusz Sygietyński zmarł w 1955 roku !

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat