Mieszkańcy Niechcic walczą o budowę chodnika

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 06 września 202013 3898
Od kilku lat mieszkańcy Niechcic w gminie Rozprza apelują do samorządu i państwowych instytucji o budowę chodnika na odcinku drogi od ul. Różanej do cmentarza. Na realizację zadania są nawet zabezpieczone pieniądze, nie ma za to chętnych wykonawców, a ogłaszane przetargi kończą się fiaskiem. Mieszkańcy zwracają też uwagę na rowy, które nie odprowadzają wód odpadowych.

Ładuję galerię...

Temat budowy chodnika na terenie Niechcic jest znany od dłuższego czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedziała na apele przedstawicieli gminy Rozprza i przystąpiła do przetargów. - Jeżeli dobrze pamiętam, odbyły się cztery przetargi, żaden nie wyłonił wykonawcy. W ramach poprawy bezpieczeństwa miały być także realizowane zatoki autobusowe. Powstały jedynie sygnalizacje świetlne w Rozprzy i Niechcicach. Mimo naszych starań temat został oddalony. Inwestycja jest oczywiście zatwierdzona, są na to pieniądze, a nie ma chętnej firmy na realizację. Nadal będziemy wnioskować o budowę chodnika. Pozostaje nam czekać, co będzie dalej – mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza, który dodaje, że w tej sprawie prowadził również rozmowy z lokalnymi parlamentarzystami, m.in. z posłami Anną Milczanowską i Grzegorzem Lorkiem.


Sytuacja okazuje się patowa. Przedstawiciele łódzkiej GDDKiA zdają sobie sprawę, że należy zadbać o bezpieczeństwo pieszych w Niechcicach. - Oczywiście podzielamy zdanie mieszkańców miejscowości. Problem jest taki, że nie udało nam się tych przetargów rozstrzygnąć. Przewidziano zarówno budowę chodników, jak i sygnalizacji świetlnej. O ile sprawę sygnalizacji udało się doprowadzić do końca, o tyle nie ma chętnych na budowę tych chodników i jest to pewien problem. Na pewno będziemy próbować dalej. Na razie nie ma kto wykonać tego chodnika – tłumaczy Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA.


Mieszkańcy mają także inny problem. Wody opadowe, które gromadzą się w rowach nie są odprowadzane i przelewają się na teren posesji. Sytuacja powtarza się za każdym razem po obfitych opadach deszczu. - Z tego rodzaju problemami spotykamy się niemal na co dzień. Niestety sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i w dużej mierze nie dotyczy bezpośrednio nas. Faktycznie odbieramy sygnały od mieszkańców i słyszymy liczne pretensje. Oczyszczamy rowy odwadniające w pasie drogowym. Woda opadowa, która trafia do naszych rowów, ma być odprowadzona do istniejącej sieci rowów i do najbliższych cieków wodnych. Mimo że płacimy niemałe pieniądze do Urzędu Marszałkowskiego za odprowadzanie wody, to systemy melioracyjne w wielu miejscach są w tak złym stanie, że woda nie ma jak odpłynąć i jesteśmy w kropce – wyjaśnia Zalewski.


Wójt gminy Rozprza, że „prowadzone są działania, mające na celu oczyszczanie systemów melioracyjnych”. - Rowy znajdujące się w pasie drogowym krajowej „91” są w gestii GDDKiA – mówi. - Regulacje rowów zostały wykonane podczas budowy chodnika w Niechcicach. Prowadziliśmy także prace porządkowe rowów w kierunku drogi na Gorzkowice - dodaje.

Skoro każdy wywiązuje się ze swoich obowiązków, to winnego należy szukać gdzie indziej?


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.09.2020 08:14

Inwestycja to poszła na pas startowy przed cmentarzem w Mierzynie

10


gość ~gość (Gość)07.09.2020 08:33

To prawda. Brak chodnika do cmentarza to zmora Niechcice, podobnie jest np na ul. Zakładowej, gdzie chodnik zbudowano do połowy, dalej kilka krzywych plyt i piasek, potem znów kilka krzywych płyt itd. Chodniki to towar deficytowy w całych Niechcicach.

21


gość ~gość (Gość)07.09.2020 08:21

Szczerze to ja dopłacę aby Niechcice przeszły do Gorzkowic bo nikt ich nie chce a tylko tam słychać "daj złotówkę na wino"

20


gość ~gość (Gość)06.09.2020 16:59

Gmina Rozprza to najgorsza gmina w woj. łódzkim. Nie ma chodników, kanalizacji sanitarnych, odprowadzenia wód opadowych, masakra.

107


www ~www (Gość)07.09.2020 00:19

Po co chodnik, skoro droga już rozjechana przez ciężarówki?

30


gość ~gość (Gość)06.09.2020 16:30

Komu to potrzebne.dlaczego

33


gość ~gość (Gość)06.09.2020 12:51

Dobrze że GDDKIA działa coś w tym temacie, bo na Jędrzejczyka nie ma co liczyć

76


rick ~rick (Gość)06.09.2020 12:34

przecież partia "Podatki I Socjal" wprowadza podatek od deszczu czy tam betonozy a wy chcecie chodniki budować...

76


gość ~gość (Gość)06.09.2020 12:03

Oby się udało wam :)

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat