Mięso i cukier na kartki? Tak było...

Sobota, 03 sierpnia 201931
Są jednym z symboli czasów słusznie minionych. Chociaż formalnie nimi nie płacono, dla wielu były cenniejsze od pieniędzy. Trzydzieści lat temu zniesiono ostatnie kartki. Na mięso.
Wikipedia Wikipedia

W Polsce system reglamentacyjny obowiązywał trzykrotnie, ale okres najbardziej pamiętany, to lata 70. i 80.


- W „Społem", tak jak i w innych sklepach, pierwsze wtedy kartki pojawiły się w 1976 roku. Na cukier. Przysługiwało go dwa kilogramy na obywatela  – wspominał w Maglu Honorat Stępień, prezes piotrkowskiego zarządu PSS „Społem". – Właśnie z produkcją cukru gospodarka PRL miała najpierw największe kłopoty. Najpierw, bo później doszły kolejne i mieliśmy kartki na proszek do prania, masło, mydło, mąkę, ryż, kaszę, benzynę, papierosy i alkohol - pół litra wódki na dorosłego. Na miesiąc oczywiście, bo kartki ważne były przez 30-31 dni.


Jednak chyba najbardziej pamiętane dziś są kartki na mięso. Przysługiwało dwa i pół kilograma mięsa dla pracowników umysłowych i cztery kilogramy dla pracowników fizycznych oraz dzieci. W pewnym momencie wprowadzono też reglamentację na papier toaletowy, buty, a nawet garnitur pogrzebowy (sic!).


- Kartki właściwie były ważniejsze od pieniędzy, co bardzo dobrze widać np. w serialu „Alternatywy 4" – mówił prezes Stępień. – Tyle, że nie likwidowały one kolejek. Te ustawiały się nieraz w nocy, choć nie do końca było wiadomo, co w danym sklepie „rzucą". Ale byli tacy, którzy woleli zarwać noc i postać, ewentualnie wynająć „stacza kolejkowego". To była profesja, która narodziła się u nas w latach 70. „Stacze" byli obecni także w Piotrkowie. Najczęściej to emeryci lub renciści, ale nie tylko. Ale stanie w wielogodzinnych kolejkach nie zawsze się opłacało – zdarzało się, że nie dla wszystkich stojących wystarczało towaru i... wtedy zaczynały się pretensje do kierownika sklepu. Tak, wtedy był problem ze zdobyciem towaru, dziś jest problem ze zdobyciem klienta – kończy Honorat Stępień.


Tamtej rzeczywistości dzisiejsi 20-, 30-latkowie nie są w stanie zrozumieć, a na wspomniane sceny z serialu Stanisława Barei reagują, jak na skecze Monty Pythona. Tyle, że to nie były skecze, tylko peerelowska codzienność.


Ostatnie kartki zniesiono 31 lipca 1989 roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

4


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jojo ~jojo (Gość)04.08.2019 09:10

popierajmy obecny Rząd to nas to znowu czeka proponuje jechać do Rumuni czy chodżby nawet na Węgry to zobaczycie jak to wygląda tam już tak prawie jest oprócz Bukaresztu i Budapesztu.

83


gość ~gość (Gość)03.08.2019 18:31

Owszem,nie było lekko ale ludzie nie jedli kiedyś tak dużo mięsa i cukru i raczej wyszło im to na dobre.Dzisiaj jadamy filmie mięso bo łatwo i szybko można je przyrządzić i się najeść ale produkcja bydła i trzody chlewnej przyczynia się do olbrzymiej emisji gazów cieplarnianych i w ten sposób mamy ocieplenie klimatu.A do tego mordujemy masowo zwierzęta.W ogóle tłumaczymy sobie głupio że w czasach kartek się wiele wycierpielismy to teraz możemy brać wszystko garściami.Butow nie możemy już pomieścić innych ciuchów Samochody nie mieszczą się na parkingach a w powietrzu mamy syf Z tego dobrobytu doczekamy że śmieci nas przysypia, będziemy będzie brakowało (już brakuje i jest droga) słodkiej wody, morza będą zalewać kontynenty bo topią się lodowce a my będziemy masowo z tego dobrobytu umierać.Czasami myślę sobie że dla niektórych nienasyconych przydałoby się jakieś hamulce.Coz taka natura ludzka, mało i mało... Dawniej ludzie żyli skromniej i to co zdobyli do jedzenia gdy przyrządzili to naprawdę smakowało Szynka na święta była prawdziwym świętem i ludzie też bardziej się lubili i nawzajem szanowali.

164


osąd ~osąd (Gość)03.08.2019 23:24

Jak będziemy głosować na lewicę i na PO-KO to tak może być.

919


mag ~mag (Gość)04.08.2019 08:15

Warto byłoby przypomnieć jak hurtownie spożywcze zamiast dostarczony towar przekazywać do sklepów, zakopywały w lesie! W hurtowni masło się psuło, mięso, a do sklepów nie dostarczano bo partia chciała głodem wziąć ludzi.

35


gość ~gość (Gość)03.08.2019 20:46

Może tak trochę prawdy dla młodych? Strajki w latach 70 i 80 niszczące PRL oraz działalność opłacanych agentów wrogich państw doprowadziły do takiej sytuacji!

1010


gość ~gość (Gość)03.08.2019 21:59

Historia lubi się powtarzać

101


PT ~PT (Gość)03.08.2019 20:13

Płytkie toto.

100


gość ~gość (Gość)03.08.2019 16:36

No i co z tego nic sensownego nie napisałeś zadnen morał z tego nie płynie słabe szkoda pisania

79


gość ~gość (Gość)03.08.2019 18:41

Jeszcze kilka może kilkanaście lat i hostoria stanie się teraźniejszością.

122


pikne to były lata ~pikne to były lata (Gość)03.08.2019 17:29

może jeszcze te czasy powrócą, wszystko wskazuje nowogrocki

125


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat