Miasto zarezerwowało 250 tys. na kościoły

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 28 lutego 201123 6723
250 tys. zł - tyle na rok 2011 zarezerwowało miasto na renowację i rewitalizację piotrkowskich zabytkowych obiektów sakralnych. Już w marcu tego roku komisja zadecyduje, które kościoły będą mogły skorzystać z miejskich pieniędzy. W ubiegłym roku taka sama suma podzielona została między osiem kościołów. Dzięki tym funduszom wykonano szereg prac konserwatorskich. Kto ile otrzymał i co dzięki temu naprawił?

W ubiegłym roku miasto na renowację obiektów sakralnych przeznaczyło dokładnie 252 tys. zł. Otrzymało je osiem piotrkowskich parafii. Największa pula przypadła Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba, najmniejsza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Interwencyjne prace konserwatorskie przy południowej elewacji wieży kościoła - tyle za sumę 48 tys. udało się wykonać w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba, natomiast Rzymskokatolicka Parafia Nawiedzenia NMP za 46 tys. zł wykonała konserwację usytuowanej w ogrodzeniu kościoła kapliczki z rzeźbą Matki Boskiej wraz z cokołem oraz tablicy epitafijnej z herbem "Jastrzębiec" znajdującej się we wnętrzu kościoła. 45 tys. otrzymali Bernardyni na remont elewacji zachodniej i północnej budynku klasztoru. Natomiast Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego przy ul. Pijarskiej za otrzymane 28 tys. dokonał konserwacji barokowego ołtarza z I poł. XVIII w kościele p.w. św. Józefa. Dokończono też III etap zadania rozpoczętego w 2008 roku, czyli naprawiono pilastry i ramę główną. Za taką samą sumę (28 tys.) prace konserwatorskie stalli ze wschodniej strony prezbiterium dokonano w kościele Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej przy ul. Rycerskiej. 25 tys. na konserwację rokokowej ambony z II połowy XVIII w. z kościoła p.w. św. Jacka i Doroty otrzymała parafia przy ul. Wojska Polskiego. 18 tys. otrzymała parafia prawosławna przy ul. Słowackiego. Za tę sumę dokonano konserwacji malarstwa ściennego na ścianach i sklepieniach prezbiterium cerkwi. Był to końcowy etap prac konserwatorskich rozpoczętych w 2009 roku. Ostatnia na liście i jednocześnie najskąpiej obdarowana została Parafia Ewangelicko-Augsburska przy ul. Rwańskiej. Za 14 tys. zł udało się wymienić instalację elektryczną w budynku kościoła.

***

48 tys. zł – tyle w ubiegłym roku na renowację obiektów sakralnych otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jakuba w Piotrkowie. Najmniejszą sumę - 14 tys. zł - otrzymała Parafia Ewangelicko-Augsburska przy ul. Rwańskiej.

***

Które kościoły otrzymają fundusze w tym roku, jeszcze nie wiadomo. Wszystko wyjaśni się w marcu. Jednym z kandydatów do otrzymania dotacji z Urzędu Miasta jest Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego. - Staramy się o fundusze również i w tym roku. Potrzebujemy ich na ten sam cel co w ubiegłym. Na barokowy obraz potrzebujemy jeszcze około 60 tys. Nie liczę na to, by jednorazowo otrzymać taką sumę od miasta. Od kilku dobrych lat urząd przyznaje nam jakąś kwotę. Liczę na to, że w tym roku nie będzie inaczej. Takie pieniądze to duży zastrzyk na renowację zabytków i bardzo się cieszę, że miasto pomaga utrzymać zabytki. Każdy kościół to skarb dla Piotrkowa - mówi o. Zdzisław Jaśko, superior, rektor kościoła i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie.

Na jakiej podstawie będą wybierane kościoły?

- Co roku na podstawie uchwały Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na dany rok, ogłaszany jest otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych miasta Piotrkowa Trybunalskiego z zakresu poszanowania dziedzictwa narodowego i kulturowego - wyjaśnia Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. - Dofinansowywane zadania polegają na wykonywaniu prac konserwatorskich i remontowych w obiektach sakralnych wpisanych do rejestru zabytków. W określonym w ogłoszeniu o konkursie terminie kościoły/parafie składają swoje oferty. Oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert dokonuje Komisja Konkursowa powołana zarządzeniem prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Ocena merytoryczna przeprowadzana jest w oparciu o następujące kryteria: kontynuacja prac w obiekcie zabytkowym; ranga artystyczna i historyczna obiektu zabytkowego; wzbogacenie oferty kulturalnej miasta; dostępność dla społeczności lokalnej i turystów; dotychczasowe doświadczenie i efekty w realizacji podobnych zadań; stopień wyeksponowania zabytku.

***

Ranga artystyczna i historyczna obiektu, wzbogacenie oferty kulturalnej miasta i dostępność dla piotrkowian i turystów to kryteria, według których przyznawane są pieniądze z miasta na remont obiektów sakralnych.

***

Komisja Konkursowa przedstawia prezydentowi miasta Piotrkowa Trybunalskiego protokół z przeprowadzonego postępowania konkursowego wraz z propozycjami rozstrzygnięcia konkursu. Ostateczną decyzję o wyborze ofert i wysokości przyznanego wsparcia podejmuje prezydent miasta w formie zarządzeń - dodaje Elżbieta Jarszak. Jeśli któraś z parafii otrzymała taką dotację w ubiegłym roku, nie traci szansy na pieniądze w następnym. Musi tylko w podanym w ogłoszeniu terminie złożyć ofertę realizacji zadania publicznego.

Pieniądze na renowację obiektów sakralnych pochodzą z budżetu miasta na dany rok. Wykonawcę prac remontowych lub konserwatorskich parafia wybiera samodzielnie. Po zakończeniu prac, w ciągu 30 dni ma obowiązek złożyć sprawozdanie końcowe z wykonania zadania, na które dostała dofinansowanie. W tym roku na liście ubiegających się o dotacje z miasta są m.in. kościół Jezuitów, klasztor Bernardynów i cerkiew prawosławna.

Ewa Tarnowska


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

figo6111 ~figo6111 (Gość)26.05.2011 19:54

POwinni wprowadzic kasy fiskalne w kosciolach i za wszystkie wyludzone pieniadze od biednych ale w potrzebie ludzi powinni zostac rozliczeni , bo zamiast jesli juz dostaja ogromne sumy za zwykle wypisanie papierkow wyremontowac koscioly - to kupuja sobie nowe wysokiej klasy auta :/

00


Ja Abbccc Ja Abbcccranga01.03.2011 13:17

więcej info nt dojenia polskiego budżetu
http://www.faktyimity.pl/Default.aspx

00


Aman Amanranga01.03.2011 00:31

"Piotr" napisał(a):
Mam na myśli Szkołę Muzyczną z odpadającą elewacją.

W środku wcale nie jest lepiej. Szkoda budynku i dzieciaków, które się tam uczą.

00


Piotr Piotrranga28.02.2011 20:34

Blisko Urzędu Miasta jest obiekt który spełnia wszystkie warunki z wyjątkiem tego, że to nie kościół. Mam na myśli Szkołę Muzyczną z odpadającą elewacją.
Co do zasady Kościół (instytucja nie budynek) jest takim samym właścicielem posesji jak każdy inny podmiot.
Jeżeli w interesie ochrony zabytków dotujemy ( MY dotujemy bo Urząd Miasta nie ma innych pieniędzy niż nasze, ba te unijne to także z naszych podatków) obiekty sakralne to także i inni właściciele powinni mieć prawo do takiej dotacji na równych prawach.

00


Cami ~Cami (Gość)28.02.2011 20:05

"broda" napisał(a):
"Cami" napisał(a):
I wierni będą się łapać za kieszenie i rzucać na tacę co łaska
nikt Cię nie zmusza - nie chcesz - nie dawaj, nie chcesz - nie chodź do kościoła - wolny wybór.
Ale skoro nie dajesz i nie chodzisz - to nie komentuj.


Zwracam honor Ojcze Dyrektorze.
Zaimponowałes mi swoją przebiegłością, bo ... - nie daje.
A dawać powinnam?
Proszę o rozgrzeszenie

00


Aman Amanranga28.02.2011 18:53

"Cami" napisał(a):
I wierni będą się łapać za kieszenie i rzucać na tacę co łaska,a tu proszę - dofinansowanko

Co z tego, ze dofinansowanie jak taca będzie i tak w obiegu.

00


broda ~broda (Gość)28.02.2011 18:25

"Cami" napisał(a):
I wierni będą się łapać za kieszenie i rzucać na tacę co łaska

nikt Cię nie zmusza - nie chcesz - nie dawaj, nie chcesz - nie chodź do kościoła - wolny wybór.
Ale skoro nie dajesz i nie chodzisz - to nie komentuj.

Komentarz był edytowany przez autora: 28.02.2011 18:29

00


broda ~broda (Gość)28.02.2011 18:23

Podobno Polacy to naród katolicki. Czyżby coś się zmieniło o czym nie wiem???

00


Cami ~Cami (Gość)28.02.2011 17:45

A z ambony księża będą nawoływac do ofiary na kościół, bo tu dach przecieka,strop trzeba naprawić itp. itd.
I wierni będą się łapać za kieszenie i rzucać na tacę co łaska,a tu proszę - dofinansowanko

00


@ w czerwonym ~@ w czerwonym (Gość)28.02.2011 17:36

A kiedy rewitalizacja alei Sikorskiego i ulicy Krętej?Żelaznej?Dmowskiego?

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat