Miasto przegrało pięć razy

Tydzień Trybunalski Sobota, 20 czerwca 201514 4586
Pięć pozwów, pięć niekorzystnych rozstrzygnięć dla miasta. W sporze przedsiębiorcy kontra urzędnicy sąd przyznał rację tym pierwszym.

W marcu informowaliśmy czytelników o tym, że pięć firm pozwało miasto Piotrków z powodu niewłaściwego ich zdaniem sposobu naliczania podatku od nieruchomości. Jeszcze w tym samym miesiącu odbyła się pierwsza rozprawa.


Dziś już wiemy, że we wszystkich sprawach, rozstrzygających się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, zapadły niekorzystne dla Urzędu Miasta rozstrzygnięcia. Co to oznacza? Przypomnijmy, że już w marcu miasto zabezpieczyło – w razie przegranej – 3 mln zł w budżecie miasta. - Obecnie jesteśmy na etapie sporządzania nowych interpretacji zgodnie z wytycznymi sądu. A co dalej, to czas pokaże. Jedno jest pewne, że nowelizacja prawa idzie w kierunku wyeliminowania luki prawnej, przez którą dochodzi do rozbieżności w interpretacji sposobu naliczania podatku od nieruchomości – informuje nas Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie i dodaje, że na obecną chwilę rozstrzygnięcia nie rodzą skutków finansowych. - Mamy wydać nowe interpretacje dla firm. A jak firmy ustosunkują się do tych interpretacji, to nie mamy pojęcia. Ale oczywiście mogą te interpretacje zaskarżyć do WSA.


M.in. w sprawie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych prezydent Piotrkowa spotkał się kilkanaście dni temu z Markiem Wójcikiem, wiceministrem administracji i cyfryzacji. Krzysztof Chojniak oraz dwóch parlamentarzystów przesłali do Ministerstwa swoje uwagi w tej sprawie. - Były one bardzo pomocne przy nowelizacji ustawy. Wasze propozycje zostały wprowadzone - mówił podczas spotkania (29 V) minister Wójcik. - Jak funkcjonuje wprowadzane prawo dowiadujemy się dopiero w praktyce, dlatego każda podpowiedź ze strony wykwalifikowanej kadry jest dla mnie bardzo cenna. Liczę, że nasza współpraca będzie kontynuowana - podkreślił.
Zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Senatu.

as


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Al Bundy Al Bundyranga20.06.2015 23:06

Cytuję:
Przypomnijmy, że już w marcu miasto zabezpieczyło – w razie przegranej – 3 mln zł w budżecie miasta.


Przezorny zawsze... zabezpieczony! ;)

Cytuję:
jesteśmy na etapie sporządzania nowych interpretacji zgodnie z wytycznymi sądu (...) nowelizacja prawa idzie w kierunku wyeliminowania luki prawnej, przez którą dochodzi do rozbieżności w interpretacji sposobu naliczania (...) Mamy wydać nowe interpretacje dla firm. A jak firmy ustosunkują się do tych interpretacji, to nie mamy pojęcia. Ale oczywiście mogą te interpretacje zaskarżyć do WSA.


Jeśli Iksiński założy różową koszulę i spodnie "rurki", to można to różnie interpretować:
- to były jedyne czyste ubrania, jakie miał Iksiński;
- Iksińskiemu zwisa, jak widzą go inni;
- Iksiński musiał się tak ubrać, bo przegrał zakład;
- Iksiński to pedał;
itd.
Tyle tylko, że ubiór Iksińskiego to jego prywatna sprawa i nikogo do niczego nie zobowiązuje. Natomiast przepisy prawne już tak. Powinny być jasne i jednoznaczne. A jeśli można je sobie różnie interpretować, to są zwykłe buble prawne i ktoś za ich wprowadzenie powinien ponieść konsekwencje. Tymczasem winowajcy (wysoko opłacani...) konsekwencji nigdy nie ponoszą, bo wszelkie koszty przerzucane są na podatników. "Państwo prawa", kurde...

80


mieszkaniec mieszkaniecranga20.06.2015 22:28

Może redakcja by łaskawie podała informację, na czym ten "niewłaściwy" sposób naliczania podatku polega. Ani w pierwszym artykule, ani w tym się nie dowiedziałem. Czy miasto policzyło może za parkingi przy magazynach tak jak za przestrzeń zadaszoną? A może miasto kopsnęło się z metrażem budynków magazynowych - policzyło przestrzeń łącznie z elementami nieużytkowymi dla tych obiektów (ściany, słupy)? Może łaskawie piszący artykuły by raczyli dopytać miłościwie panujących lub tychże przedsiębiorców i zdać rzetelną relację. Nie tylko ja jestem ciekaw, za co dokładnie mam płacić (tak bo na podatki ja też się składam, a kara zamiast na przykładowo politykę śmieciową - aby nie zwiększać stawek od lipca - idzie w prywatne łapy raczej niebiednych ludzi).

Komentarz był edytowany przez autora: 20.06.2015 22:32

40


sklave sklaveranga20.06.2015 08:59

Nie rozumiem tylko jednego dlaczego miasto czyli mieszkańcy mają zapłacić za błędną interpretację przepisów prawnych przez urzędników i to dwa razy. Raz za interpretację drugi raz za błędy. W takim przypadku natychmiast powinny zostać zablokowane konta prezydenta i jego zastępców a ich majątek zabezpieczony. Więcej na http://sklave.manifo.com/

141


jj ~jj (Gość)20.06.2015 14:37

w normalnie (prawidłowo) zarządzanej firmie to już by nie pracowali. Ale znając życie dostaną jeszcze nagrody prezydenta.

80


ciekawy ~ciekawy (Gość)20.06.2015 10:01

a ja bym podał jeszcze ile zarabiają: kierownik działu (który odpowiada za podatki), prawnicy (z którymi konsultował te decyzje) i prezydent (który podpisał te nakazy)- to wszystko trzeba należałoby doliczyć do kosztów - nie tylko 3 mln zabezpieczone w budżecie miasta.
O wynikach konkursu na stanowisko powinny decydować względy merytoryczne a nie towarzysko-partyjne.

90


dotchła pani wózku ~dotchła pani wózku (Gość)20.06.2015 11:42

Czyli za niekompetencje CHOJNIAKA i jego klakierów zapłacimy wszyscy,ten nieudacznik doprowadził miasto na skraj bankructwa,pozastawiane pod kredyt jest już chyba wszystko i te pieniądze będą spłacać nasi wnukowie.
Kiedy wreszcie mieszkańcy przejrzą na oczy i kopną to towarzystwo w d*pe?!

101


mom ~mom (Gość)20.06.2015 09:47

Idąc do Urzędu z konkretnym wnioskiem, urzędnicy szufladkują petentów na chcących coś załatwić i muszących załatwić. Pierwsza grupa to cyt. warcholstwo a druga to potencjalni podejrzani o

Cytuję:
wykroczenia

........... czy to prawda Panie Prezydencie Piotrkowa Trybunalskiego ........................ Mieszkańcy miasta zaprzestali ukrywać w jaki sposób traktowani są przez podległe panu służby i okazują dezaprobatę ................

40


kolo z kleszczowa ~kolo z kleszczowa (Gość)20.06.2015 09:19

Beznadziejni są prawnicy z urzędu. Może poznamy ich nazwiska, żeby wiadomo kto popełnił taki rażący błąd.

120


ormo ~ormo (Gość)20.06.2015 08:55

te urzedasu powini placic odszkodowania z wlasnej kieszeni

110


gość21 ~gość21 (Gość)20.06.2015 08:51

Bardzo dobrze bo widac ,ze urzędnicy nie maja kompetencji a przeważnie zatrudniani sa po znajomosci od gminy po Starostwo i wyższy szczebel władzy i mamy tego skutki .Zgłaszasz sie ze sprawa to nie wiedzą kto ma sie tym zajać i odsyłaja do województwa a ci znowu wracają sprawe nakazując Starostwu tematem sie zając .Tak u nas biurokracja działa wszędzie i pora zmienic prawo by urzędnik odpowiadał za swoje błędy swoim majatkiem to wtedy jeden z drugim 10 razy sie zastanowi zanim wyda błędna i szkodliwa decyzje .Dzis nie odpowiadaja za nic i sa bezkarni i smieja sie innym w twarz dlatego w karaju mamy baki burdel w urzędach

150


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat