Miasto nie zgadza się ze starostą

Strefa FM Piątek, 02 lutego 201846 9713
- Dla Urzędu Miasta stanowisko starosty Stanisława Cubały jest, delikatnie mówiąc, niezrozumiałe - tak władze Piotrkowa odnoszą się do wypowiedzi starosty w sprawie zabezpieczenia opieki medycznej.
Przychodnia przy Al. Armii Krajowej prowadzona przez PZOZ /fot. as

Przypomnijmy, starosta podczas rozmowy z reporterem Strefy FM powiedział:" Albo miasto opiekuje się swoimi mieszkańcami i ma do dyspozycji Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej, albo my się opiekujemy, a miasto się po prostu nie wtrąca".

 

O komentarz poprosiliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. W skierowanej do nas wiadomości czytamy:


Dla Urzędu Miasta stanowisko starosty Stanisława Cubały jest, delikatnie mówiąc, niezrozumiałe. Wiele lat temu na etapie reformy samorządowej pod koniec ubiegłego wieku, dokonano podziału zadań. Podział tych zadań odbywał się niezależnie od samorządów, nie mieliśmy na to żadnego wpływu. Po raz kolejny podkreślamy, że prowadzenie szpitala przy ulicy Roosevelta wraz z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej na terenie miasta należy do zadań Starostwa Powiatowego i wynika z obowiązków nałożonych Rozporządzeniami Prezesa Rady Ministrów z 23 listopada 1998 roku oraz z 22 czerwca 2001 roku.

Tymczasem Stanisław Cubała proponuje, aby każdy samorząd samodzielnie prowadził przychodnię dla mieszkańców danej jednostki terytorialnej. Dla wszystkich dostępny byłby jednak szpital powiatowy przy ul. Roosevelta w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

4

5


Komentarze (46)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ber ~ber (Gość)02.02.2018 14:34

czego tu nie rozumieć., miasto -powiat grodzki powinien mieć swoją służbę zdrowia, tak jak powiat ziemski ma swoją

65


Piotr Piotrranga02.02.2018 13:03

Budżet miasta Piotrkowa to trochę ponad 300 milionów, budżet powiatu "Miasto Piotrków Trybunalski" dla którego obowiązki starosty wykonuje Prezydent Miasta to nieco powyżej 100 milionów. Łącznie mamy niezłą sumkę ponad 400 baniek.
Dla porównania budżet Powiatu Piotrkowskiego (ziemskiego) to niecałe 68 milionów. Dane ze stron BIP po stronie przychodów.
Jeżeli pan Prezydent Miasta (pełniący dla niego obowiązki starosty) chce aby opieka zdrowotna mieszkańców miasta stanowiła ból głowy starosty sąsiedniego powiatu to wyjście jest bardzo proste: miasto powinno zrezygnować z bycia odrębnym powiatem grodzkim.
Prezydent Miasta straci władztwo nad ok połową ulic w mieście ( wszystkie o statusie dróg powiatowych i krajowych) w tym z zakresie organizacji ruchu, straci władztwo nad szkołami średnimi i pozbędzie się ok 100 baniek z budżetu miasta jako odrębnego powiatu.
Pan starosta Powiatu Piotrkowskiego z wdzięcznością przytuli 100 baniek w budżecie co zdecydowanie pokryje koszta utrzymania przychodni. I nie łudźmy się, że te 100 baniek będzie wydane na obszarze miasta o nie! Powiat Piotrkowski to jeden z biedniejszych powiatów łódzkiego co z reszta widać po na przykład drogach. Pan Cubała robił już aluzje do takiego rozwiązania mówiąc o "połączeniu powiatów" czy "włączeniu" do powiatu - cóż nie dziwię się mieć do dyspozycji 68 a 168 baniek to jest różnica.
PS Przywołane rozporządzenia dotyczą "podziału łupów" w trakcie reformy samorządowej Buzka z 1998r . Dotyczą mi Szpitala na Wojska Polskiego 77 i nie ma tam słów "wraz z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej" że posłużę się cytatem z tekstu powyżej. I nie ma tam nic o obowiązku utrzymywania objętych instytucji po wieki wieków.
Na takiej samej zasadzie podziału łupów "Hawana" wylądowała w samorządzie wojewódzkim co nie przeszkodziło temu sprzedać ją jak nadarzyła się okazja.
PS2, Powiaty mają obowiązki w zakresie ochrony zdrowia ale w odniesieniu do swoich mieszkańców. Natomiast utrata statusu odrębnego powiatu miastu zdecydowanie się nie opłaci nawet kosztem utrzymanie tych 2 czy 3 przychodni .

217


gość ~gość (Gość)02.02.2018 16:24

Polski język, trudny język: "Dla Urzędu Miasta stanowisko starosty Stanisława Cubały jest, delikatnie mówiąc, niezrozumiałe - tak władze Piotrkowa odnoszą się do wypowiedzi starosty w sprawie zabezpieczenia opieki medycznej"

122


gość ~gość (Gość)05.02.2018 10:26

To miasto zdecydowało, że powiat prowadzi służbę zdrowia!!! To kłamstwo, że nie miało na to wpływu!!! Rozporządzenie zostało napisane na ich życzenie. Oddali też powiatowi urząd pracy, który do dzisiaj prowadzi powiat. A sami wzieli prowadzenie i dotowanie bibliotek w mieście i powiecie. To wszystko wówczas było uzgadniane!!! Nic do tego nie miał rząd!!!

64


filozof ~filozof (Gość)04.02.2018 18:56

To nie miasto tylko starosta nie zgadza się z obowiązującymi rozporządzeniami rządu RP co ma do tego prezydent miasta, prezydent nie jest od tego by tłumaczyć elementarne zasady funkcjonowania kraju.

93


97-300 97-300ranga04.02.2018 11:07

A kto by się zgadzał ze starostą którego za chwilę nie będzie ?

89


gość ~gość (Gość)04.02.2018 13:57

Miasto samo oddało w ręce starostwa piotrkowską służbę zdrowia - bo dyrektor szpitala był też radnym i nie chciał zrezygmnować z żadnej z tycg funkcji. Dlatego prezydent wraz z radnymi podjeli uchwałę,że to powiat będzie prowadził naszą służbę zdrowia. Takie stanowisko poszło do W-wy i na tej podstawie tak zapisano w rozporządzeniu Prezessa RM. I tak dla kariery jednego dyrektora od 19 lat mamy tak jak mamy. Niech miasto teraz nie opowiada, że nie miało na to wpływu!!!! Następne kolejne kłamstwo!!!

105


rozmowa między... ~rozmowa między... (Gość)04.02.2018 10:10

Wójt wini pana, pan wini księdza a nam biednym zewsząd nędza.

83


mom ~mom (Gość)02.02.2018 18:27

Cytuję:
Miasto nie zgadza się ze starostą

Nas mieszkańców Piotrkowa nie interesują paragrafy, nas interesuje dostęp do lekarzy. Idąc do przychodni mamy nadzieję, ze zostaniemy przyjęci w przyzwoitym terminie 1 max. 1,5 miesiąca. Okazuje się, że kolejka 7, 8 lub nawet 24 m-ce. Panie Prezydencie mieszkańcy wybrali Pana licząc, że to Pan będzie dbał o mieszkańców. I nie tylko o służbę zdrowia lecz o wszystko związane z egzystowaniem w tym mieście.
Przedszkola - jak na lekarstwo, jeden żłobek - paranoja, nowe miejsca pracy - tragedia, usługi komunalne bardzo drogi- woda,ścieki, śmieci. Wizjonerskie plany - szlak 28 tysięcy kultur, mediateka itd. itd.
Dla kogo te wizje, gdy brak lub dziurawe nieprzejezdne ulice, brak koncepcji poprawnego układu komunikacji - ciągłe utrudnienia w ruch, nieprzemyślane budowle drogowe - organizacja ruchu na skrzyżowaniach, platformy i zbędne psełdo rondo ul. Spacerowa itd. itd.
Panu jako Prezydentowi Miasta przysługuje prawo przejazdu -lemuzyną- służbową, z czego Pan szczodrze korzysta. Dojazdy i powroty do pracy.
I może dlatego nie zna Pan specyfiki komunikacji w godzinach szczytu tj. zatłoczone ciągi ulic, brak parkingów, brak prawoskrętów na istniejących skrzyżowaniach itd. itd.
A teraz mamy kabaret o S.Z. i przychodnie.

209


turbo ~turbo (Gość)04.02.2018 11:19

Proponuję w wyborach samorządowych podziękować PO i PSL i wybrać nowych i młodych przedstawicieli samorządu byle nie z tych ugrupowań oni zniszczyli co mogli.

114


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat