Miasta szacują: na Polskim Ładzie stracimy 145 mld złotych

PAPKraj Sobota, 31 lipca 202118 1589
145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie - szacują: Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. To mniej pieniędzy na edukację, na pomoc dla seniorów, budowę mieszkań czy transport miejski - alarmują samorządowcy.
fot. PAP

Związek Miast Polskich uruchomił stronę internetową, gdzie można sprawić koszty realizacji Polskiego Ładu dla poszczególnych gmin.

 

Polski Ład to firmowany przez partię tworzące Zjednoczoną Prawicę program zaprezentowany w połowie maja. W poniedziałek resort finansów zaprezentował projekt zmian w ustawach podatkowych, będący częścią Polskiego Ładu. Jego główne założenie to podwyżka kwoty wolnej od podatku z obecnych 8 do 30 tys. złotych. Minister finansów Tadeusz Kościński mówił w poniedziałek, że na proponowanych przez rząd zmianach zyska 18 mln podatników.

 

Samorządowcy obawiają się jednak, że za Polski Ład zapłacą ich gminy. "Zmiany podatkowe – niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT – rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin, powiatów i województw samorządowych. Tego jednak w propagandowej retoryce, reklamującej Polski Ład nie słychać" - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany na stronie internetowej Związku Miast Polskich.

 

ZMP, podobnie jak zrzeszająca 12 miast Unia Metropolii Polskich, od czwartku publikuje wyliczenia, z których wynika, że miasta na Polskim Ładzie stracą ogółem 145 mld zł. Obie organizacje zamieściły w mediach społecznościowych krótki spot, w których wystąpili: wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Warszawa zapłaci za realizację Polskiego Ładu 1,7 mld złotych. To dokładnie tyle, ile połowa wszystkich wydatków, które wydajemy na utrzymanie miejskiego transportu - o tyle mniej będziemy mogli wydać na utrzymanie miejskich tramwajów, autobusów, metra czy kolei miejskich" - mówi Olszewski.

 

"Społeczność Krakowa straci na Polskim Ładzie około pół miliarda złotych. W praktyce to oznaczać będzie mniejsze dopłaty do edukacji, do żłobków, przedszkoli, do pomocy dla seniorów, do transportu miejskiego. Wszyscy na tym stracimy" - wskazuje Majchrowski.

 

Straty liczą też włodarze innych miast. Według prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz stolica Pomorza będzie na Polskim Ładzie tracić co roku ponad 270 milionów zł. "Za te pieniądze można zbudować cztery i pół linii tramwajowych Nowa Warszawska, 3 duże szkoły, 13 zbiorników retencyjnych, dofinansować budowę blisko 1000 mieszkań przez TBS-y czy sfinansować 13 rocznych Budżetów Obywatelskich" - napisała Dulkiewicza na Facebooku.

 

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska informuje na Twitterze, iż Polski Ład oznacza dla jej miasta 17,9 mln zł straty, dla Bolesławca - 12 mln, a Legnicy - 38 mln zł.

 

Na stronie natwojkoszt.pl można sprawdzić, ile realizacja programu PiS będzie oznaczać dla poszczególnych gmin. I tak, według szacunków ZMP, Łódź czeka ubytek w dochodach w wysokości 323 mln zł, Olsztyn - 76,9 mln zł, Nowy Sącz - 35,5 mln zł, Gniezno - 18,5 mln zł, Garwolin - 6,3 mln zł, Ciechocinek - 3,1 mln zł, a Darłowo - 3 mln zł.

 

Jeśli chodzi o mniejsze gminy, to - według informacji ZMP - podhalańska wieś Biały Dunajec może na Polskim Ładzie stracić 996 tys. zł, podkarpacka Cisna - 370 tys. zł, Janów Podlaski - 672 tys. zł., a podwarszawski Kampinos - 1,6 mln złotych.

 

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

Rząd uruchomił ponadto Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który ma być nową formą wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Władze lokalne dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania poniesionych nakładów. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.(PAP)

 

autor: Marta Rawicz


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

To ja ~To ja (Gość)01.08.2021 21:44

Niech nie narzekają te miasta. Przyzwyczaiły się że co roku więcej kasy chciałyby dostawać. Pięć lat temu dostawały o 1/3 mniej albo jeszcze mniej i było dobrze.

11


quinn ~quinn (Gość)31.07.2021 12:49

Zabrać 2 sortowi, dać swoim nieudacznikom. Pisslamski ład, dla zmyłki nazwany polskim. Pisslamista nie kłamie tylko wtedy jak śpi.

117


komentator ~komentator (Gość)01.08.2021 17:17

Może zamiast płakać należy zastanowić się nad oszczędnościami w wydatkach n.p. w Piotrkowie:
- zwolnić część urzędników-nieudaczników, takich jak ci co załatwiali budowę ścieżki rowerowej przez przejazd kolejowy na ul Rolniczej
- dbać o istniejącą infrastrukturę miejską np nie pozwalając firmą sprzątający miasto na jazdę samochodami po ś ścieżkach rowerowych, jak to czyni zdium
- upublicznić informację o przetargach po ogłoszeniu wyników (dlaczego wygrała dana firma), ciekawe dlaczego większość prezetargów na drogi wygrywa peuk
-zmniejszyć pensje urzędników-nieudaczników i ich nadzorcy
rozsądnie gospodarować budżetem, zaprzestać inwestycji takich jak np mediateka, która ma stanowić pomnik rządów prezydenta miasta
-zatrudniać w spółkach i radach nadzorczych podległych miastu ludzi kompetentnych, a nie z układu

30


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)31.07.2021 12:01

Pójdą w górę opłaty za śmieci, podatki od gruntów i nieruchomości. Rzad daje ulgi ludziom, obciążają samorządy. Samorządy przerzucaja koszty na ludzi. W opinii społecznej rząd cacy, samorządy bleee. A z kieszeni jak ubywalo, tak ubywa.

144


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)01.08.2021 14:48

To nie będzie polski ŁAD, a raczej będzie WAŁ .

41


DRACULA ~DRACULA (Gość)31.07.2021 12:38

A ile Piotrków na tym zyska? Przecież prezydent należał do PiS i chodzi do kościoła!

60


Teoria wodogłowia ~Teoria wodogłowia (Gość)01.08.2021 08:05

Wystarczy obcią władzy pensie i odsyłamy 90% wiec na co czekają

20


ZXY ~ZXY (Gość)01.08.2021 04:15

Czy metropolie to tylko Polska?Może włodarze którzy tak bardzo płaczą, zastanowią się jak wydać przysłowiową złotówkę zanim podejmą decyzję o wydatkowaniu jej.Nie będzie panelowych stref relaksu , czy i innych bzdurnych przedsięwzięć.

30


Tylko PIS ~Tylko PIS (Gość)31.07.2021 22:10

Donald wrócił to wam da.

21


miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)31.07.2021 21:45

Cytuję:
145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie


W przyrodzie nic nie ginie. Jak ktoś straci, to ktoś inny tyle samo zyska. Może niech dziennikarze spróbują się dowiedzieć, gdzie powędrują te pieniądze?

Cytuję:
To mniej pieniędzy na edukację, na pomoc dla seniorów, budowę mieszkań czy transport miejski - alarmują samorządowcy.


Bla, bla, bla... "Pandemia" ma trwać, więc zrobi się znowu "lokdałn" - "edukacja" będzie zdalna, a ludzie będą zmuszeni do siedzenia w domach, więc transport miejski będzie zbędny. Nowe mieszkania też będą zbędne, bo ludzi ma ubywać, a nie przybywać. Oni wszystko mają od dawna przemyślane i opracowane, nie ma co siać niepotrzebnej paniki. Jak mówią, że będzie dobrze, to znaczy że będzie. Musicie im wierzyć, nie bądźcie "płaskoziemcami"!

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat