Miałeś wypadek? Zostałeś bez samochodu? Czy wiesz, że masz prawo otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku? Koniecznie mu

Kraj Poniedziałek, 16 września 20190 3351
W odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Ubezpieczonych Sąd Najwyższy zdecydował, że samochód zastępczy z OC sprawcy jest żądaniem uzasadnionym. Sąd Najwyższy w sprawie sygn. akt III CZP 05/11 stwierdził następująco: „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”

Rzecznik ubezpieczonych skierował swoje pytanie do sądu, ponieważ wielu ubezpieczonych miało problem z uzyskaniem świadczeń z tytułu najmu samochodu zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy. Zakłady ubezpieczeniowe zasłaniały się możliwością korzystania z komunikacji miejskiej i uważały, że zwrot kosztów takich świadczeń nie należy się poszkodowanemu z tytułu OC. 

 

Samochód prywatny a zwrot kosztów z OC sprawcy

 

Oczywiście, samochód wykorzystywany jedynie do celów prywatnych nie stwarza rzeczywistych strat majątkowych. W znaczący sposób może jednak utrudnić codzienne funkcjonowanie z tytułu na przykład dojazdów do pracy. Jednak w swoim orzeczeniu Sąd najwyższy stwierdził, że brak możliwości skorzystania z rzeczy, która do nas należy jest już rodzajem szkody majątkowej, jednak taka szkoda następuje dopiero wtedy, gdy wynajmiemy samochód zastępczy, czyli realnie poniesiemy koszty związane z brakiem auta. Tym samym oznacza to, że jeśli nie skorzystamy z możliwości wynajęcia pojazdu i na przykład skorzystamy z komunikacji miejskiej to nie będziemy mieć szkody majątkowej. Nie możemy zatem domagać się pieniędzy za to, że moglibyśmy wynająć pojazd, ponieważ nasz własny uległ kolizji lub wypadkowi. Możemy to zrobić jedynie w wypadku realnego poniesienia kosztów i tylko za to należy nam się zwrot.

 

Kiedy możemy starać się o zwrot środków


O zwrot środków z tytułu wynajęcia samochodu zastępczego możemy stara się dopiero po zakończeniu korzystania z zastępczego pojazdu. Nie możemy otrzymać takiego zwrotu, jeśli w gospodarstwie domowym dysponujemy większą liczbą samochodów, z których możemy skorzystać lub gdy posiadamy inny dostępny nam pojazd. Sąd Najwyższy uznał też, że w ramach szkody majątkowej należy rozpatrywać również wynajęcie auta zastępczego przez cały okres naprawy, jak również przez cały czas niezbędny do nabycia nowego pojazdu.

Dotychczasowe interpretacje wskazujące, że faktyczną szkodę majątkową ponosi wyłącznie poszkodowany prowadzący działalność gospodarczą, nie zostały uznane za zasadne. Osoby prywatne, mogą obecnie dochodzić zwrotu kosztów, ponieważ nie mogą korzystać ze swojej rzeczy. Korzystanie z komunikacji miejskiej w żaden sposób nie rekompensuje takiej straty. Należy również pamiętać, że wraz z wypłatą odszkodowania nie kończy się odpowiedzialność ubezpieczyciela sprawcy. Otrzymanie zwrotu za szkodę całościową nie zawsze oznacza możliwość zakupu pojazdu. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, które poszukują konkretnego modelu auta np. z powodu niepełnosprawności. Czas oczekiwania na pojazd zaliczany jest w okres użytkowania samochodu zastępczego.

 

O czym należy pamiętać wynajmując auto zastępcze?


Wynajmując samochód zastępczy z OC sprawcy musimy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze należy za taki najem dostać poświadczenie w postaci faktury imiennej lub rachunku imiennego, a po wtóre nie możemy wynająć auta o wyższej klasie niż auto, które uległo kolizji lub wypadku.

 

Ile może kosztować najem pojazdu zastępczego?


Nie wskazano dokładnych kwot lub przeliczeń sugerujący najwyższe stawki najmu. Co do zasady należy wybrać pojazd o podobnych parametrach jak nasz dotychczasowy pojazd i w cenach charakterystycznych dla rynku lokalnego. Jest to zatem jedynie ogólna wskazówka do tego, w jaki sposób ubezpieczyciele mogą interpretować przepisy. Jeśli wybierzesz auto wyższej klasy niż twój dotychczasowy pojazd, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów takiego najmu w całości. 

 

Ubezpieczenie OC to konieczność 


Ubezpieczenie OC chroni przed ponoszeniem wydatków z własnej kieszeni. Jak widać nie dotyczą one wyłącznie strat materialnych oraz uszczerbków na zdrowiu psychicznym i fizycznym, w ich skład wchodzi również tak wydawałoby się prozaiczna rzecz jak wynajem auta. Dotychczas większość z nas kojarzyła wynajem auta zastępczego jedynie z  wykupionym ubezpieczeniem AC. Pozwalało on jedynie na kilku dniowy, zazwyczaj 3-4 dniowy, najem pojazdu. Dzięki jasnej decyzji Sądu Najwyższego możemy obecnie swobodnie dochodzić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu z tytułu OC sprawcy. 

 

Gdzie kupić tanie ubezpieczenie OC?


Porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl udostępnia swoim klientom możliwość sprawdzenia ofert zakładów ubezpieczeniowych za darmo. Należy samodzielnie uzupełnić wszystkie informacje dotyczące pojazdu, modelu, silnika itp. oraz uzupełnić informacje dotyczące właściciela pojazdu, ale tylko te niezbędne do oceny ryzyka. Po wpisaniu wszystkich danych do kalkulatora specjalny algorytm przygotowuje dla nas tabelę z ofertami sprofilowanymi dla nas. Jak wiadomo zakres ubezpieczenia OC u wszystkich ubezpieczycieli jest taki sam, dlatego warto sprawdzać, który z zakładów ubezpieczeniowych oferuje nam polisę na najkorzystniejszych warunkach. Jeżeli znaleźliśmy kilka ubezpieczeń OC, które są dla nas interesujące i tanie należy przyjrzeć się ewentualnym zniżkom, które część firm oferuje przy zakupie pakietu polis. Czasem jest to niewielka różnica, a może zapewnić dodatkową ochronę na cały rok. Mubi oferuje również rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą zapłacić w ratach za ubezpieczenie. Klienci mogą wybrać 2 lub 4 raty, a przy zakupie pakietu polis niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na podział rat nawet na 12. Płatności możemy dokonać w dogodny dla nas sposób przez płatności online,  kartą kredytową czy przelewem bankowym bez wychodzenia z domu. 

 

Samochód zastępczy z OC sprawcy to rozwiązanie stosowane coraz swobodniej przez osoby poszkodowane w wypadkach i kolizjach, jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj koniecznie 6 najważniejszych pytań o samochód zastępczy z OC sprawcy.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat