artykuł partnerski

Metody spawania aluminium. Sprawdź co warto wiedzieć?

Piątek, 07 maja 2021 515
Aluminium jest materiałem stosunkowo trudnym do spawania, nawet dla bardzo doświadczonych spawaczy. Może to wynikać między innymi z dosyć niskiej temperatury topnienia oraz tworzenia się cienkiej warstwy tlenków na powierzchni metalu w trakcie łączenia. Podczas nieumiejętnego spawania oraz przygotowywania materiału do pracy może dojść do powstawania porów i wad spoiny.

Spawanie aluminium - metoda TIG

 

Do spawania aluminium wykorzystuje się najczęściej spawarki Tig. To metoda spawania łukowego w osłonie gazu. Dzięki niej mamy gwarancję otrzymania spoin najwyższej jakości. Przy tej metodzie cały proces dokonuje się przez nietopliwą i odporną na temperaturę elektrodę wolframową, a z jej udziałem wytwarza się łuk spawalniczy rozgrzewający oraz upłynniający aluminium. Argon jest gazem osłonowym o wysokiej czystości lub mieszanki argonowo helowej, który stosuje się najczęściej. Czysty hel używany jest podczas spawania automatycznego prądem stałym z biegunem ujemnym na elektrodzie. Natężenie prądu dostosowane jest do grubości materiału, tak samo jak średnice dyszy i przepływ gazu.

 

Średnicę elektrody wolframowej dobiera się tak, by na jeden milimetr przypadał prąd czterdzieści amperów. Średnica pręta spawalniczego musi odpowiadać średnicy elektrody. Przy spawaniu cienkich blach w pozycji podolnej niskim natężeniem prądu, korzystniej będzie rozgrzać elektrody wolframowe przez zajarzenie łuku na płytce grafitowej, a w następnej kolejności przenieść łuk na elementy spawane. Stopiwo odprowadza się do jeziorka spawalniczego za pomocą dosuwania druta ruchem skokowo wstecznym.

 

Sposób spawania grubszych elementów aluminiowych w pozycji podolnej może się trochę różnić. Większe natężenie prądu spawania może sprawić, że podmuch łuku spawalniczego będzie znacznie silniejszy i jeziorko spawalnicze także będzie większe. Każde wprowadzanie druta w strefę łuku spawalniczego może powodować jego silne zaburzenie, pryskanie ciekłego metalu, jak również zetknięcie aluminium z wolframem, co może skutkować przerwaniem spawania.

Spawanie aluminium - metoda MIG

 

Metoda ta polega na spawaniu z zastosowaniem podobnego, obojętnego gazu osłonowego - na przykład argonu czy helu. Spawanie będzie się odbywać za pomocą łuku elektrycznego, którego wytwarzanie toczyć się będzie między topliwą elektrodą, a częścią spawanego aluminium. W ten sposób wytworzone spoiny będą dobrej jakości, natomiast spawanie będzie wydajne, a jego koszt niski.

 

W spawaniu MIG, zależnie od parametrów prądu, można rozróżnić metodę zwarciową oraz metodę natryskową. Przy spawaniu aluminium natężenie prądu nie powinno być zbyt wysokie, by przenoszenie kropli miało charakter natryskowy, a to dlatego, że temperatura topnienia będzie dużo niższa w porównaniu do stali.

 

Spawanie zwarciowe będzie bardziej przydatne w trakcie spawania cienkich blach oraz przy spawaniu w pozycjach przymusowych. Do dwudziestu pięciu milimetrów grubości stosujemy sto procent argonu. Przy grubości blachy od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu milimetrów można stosować argon od dziesięciu do trzydziestu pięciu procent z helu. Natomiast przy grubości powyżej pięćdziesięciu milimetrów, można stosować mieszankę argonu od trzydziestu pięciu do siedemdziesięciu procent z helu. Z powodu dużej przewodności cieplnej aluminium oraz stosowania w mieszankach helu o dużej energii jonizacji, prądy spawania będą podobne, jak przy spawaniu stali, jednak napięcia łuku są większe.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat