artykuł partnerski

Metody spawania aluminium. Sprawdź co warto wiedzieć?

Piątek, 07 maja 2021
Aluminium jest materiałem stosunkowo trudnym do spawania, nawet dla bardzo doświadczonych spawaczy. Może to wynikać między innymi z dosyć niskiej temperatury topnienia oraz tworzenia się cienkiej warstwy tlenków na powierzchni metalu w trakcie łączenia. Podczas nieumiejętnego spawania oraz przygotowywania materiału do pracy może dojść do powstawania porów i wad spoiny.
Metody spawania aluminium. Sprawdź co warto wiedzieć?

Spawanie aluminium - metoda TIG

 

Do spawania aluminium wykorzystuje się najczęściej spawarki Tig. To metoda spawania łukowego w osłonie gazu. Dzięki niej mamy gwarancję otrzymania spoin najwyższej jakości. Przy tej metodzie cały proces dokonuje się przez nietopliwą i odporną na temperaturę elektrodę wolframową, a z jej udziałem wytwarza się łuk spawalniczy rozgrzewający oraz upłynniający aluminium. Argon jest gazem osłonowym o wysokiej czystości lub mieszanki argonowo helowej, który stosuje się najczęściej. Czysty hel używany jest podczas spawania automatycznego prądem stałym z biegunem ujemnym na elektrodzie. Natężenie prądu dostosowane jest do grubości materiału, tak samo jak średnice dyszy i przepływ gazu.

 

Średnicę elektrody wolframowej dobiera się tak, by na jeden milimetr przypadał prąd czterdzieści amperów. Średnica pręta spawalniczego musi odpowiadać średnicy elektrody. Przy spawaniu cienkich blach w pozycji podolnej niskim natężeniem prądu, korzystniej będzie rozgrzać elektrody wolframowe przez zajarzenie łuku na płytce grafitowej, a w następnej kolejności przenieść łuk na elementy spawane. Stopiwo odprowadza się do jeziorka spawalniczego za pomocą dosuwania druta ruchem skokowo wstecznym.

 

Sposób spawania grubszych elementów aluminiowych w pozycji podolnej może się trochę różnić. Większe natężenie prądu spawania może sprawić, że podmuch łuku spawalniczego będzie znacznie silniejszy i jeziorko spawalnicze także będzie większe. Każde wprowadzanie druta w strefę łuku spawalniczego może powodować jego silne zaburzenie, pryskanie ciekłego metalu, jak również zetknięcie aluminium z wolframem, co może skutkować przerwaniem spawania.

Spawanie aluminium - metoda MIG

 

Metoda ta polega na spawaniu z zastosowaniem podobnego, obojętnego gazu osłonowego - na przykład argonu czy helu. Spawanie będzie się odbywać za pomocą łuku elektrycznego, którego wytwarzanie toczyć się będzie między topliwą elektrodą, a częścią spawanego aluminium. W ten sposób wytworzone spoiny będą dobrej jakości, natomiast spawanie będzie wydajne, a jego koszt niski.

 

W spawaniu MIG, zależnie od parametrów prądu, można rozróżnić metodę zwarciową oraz metodę natryskową. Przy spawaniu aluminium natężenie prądu nie powinno być zbyt wysokie, by przenoszenie kropli miało charakter natryskowy, a to dlatego, że temperatura topnienia będzie dużo niższa w porównaniu do stali.

 

Spawanie zwarciowe będzie bardziej przydatne w trakcie spawania cienkich blach oraz przy spawaniu w pozycjach przymusowych. Do dwudziestu pięciu milimetrów grubości stosujemy sto procent argonu. Przy grubości blachy od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu milimetrów można stosować argon od dziesięciu do trzydziestu pięciu procent z helu. Natomiast przy grubości powyżej pięćdziesięciu milimetrów, można stosować mieszankę argonu od trzydziestu pięciu do siedemdziesięciu procent z helu. Z powodu dużej przewodności cieplnej aluminium oraz stosowania w mieszankach helu o dużej energii jonizacji, prądy spawania będą podobne, jak przy spawaniu stali, jednak napięcia łuku są większe.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat