Mediator was pogodzi

Tydzień Trybunalski Środa, 16 marca 20110
- Miałam m.in. taką sprawę... mąż znęcał się nad żoną. Sprawę tę w postępowaniu przygotowawczym skierowała do mediacji policja. Małżonkowie przyszli bardzo skłóceni. Mąż znęcał się nad żoną fizycznie i moralnie.
fot. J. Mizerafot. J. Mizera

Po szeregu spotkań mediacyjnych doszło do zawarcia ugody. Ostatecznie ten mężczyzna płakał, przepraszał, całował żonę, twierdził, że już nigdy więcej nie wyrządzi jej krzywdy - właśnie tak często kończy się spór, kiedy do akcji wkracza mediator.

 

Kim jest mediator? To osoba bezstronna, wspierająca strony będące w konflikcie, pomagająca rozwiązać konflikt, dzięki czemu można uniknąć długiego i kosztownego procesu sądowego.
Już po raz kolejny Sąd Okręgowy w Piotrkowie organizuje spotkania z mediatorem, który udziela bezpłatnie informacji na temat mediacji w sprawach cywilnych, karnych, nieletnich i rodzinnych.

 

- Mediacja to dobrowolne, poufne, pozasądowe postępowanie w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody między stronami (znajdującymi się w konflikcie) na zasadzie zaniechania wrogości na rzecz wzajemnej akceptacji i szacunku oraz możliwości uzyskania wzajemnego przebaczenia, naprawienia wyrządzonej szkody. Mediacje mogą dotyczyć zarówno spraw pozasądowych, na podstawie dobrowolnej ugody stron, jak i tych, których postępowanie toczy się w policji, prokuraturze i sądzie - mówi Irena Cłapa, mediator Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Strony biorą w swoje ręce rozwiązanie własnych problemów, własnych sporów. Mediacja wtedy przynosi owoce, kiedy po szeregu spotkań (zarówno indywidualnych, jak i wspólnych) dochodzi do zawarcia ugody.

 

Mediatorem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych, posiadająca odpowiednie doświadczenie życiowe - w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy, w sprawach gospodarczych. Natomiast w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich mediator powinien posiadać wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, resocjalizacji oraz umiejętności praktyczne - mówi Irena Cłapa.

 

Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze. Korzyści wydają się bezcenne, zwłaszcza dla tych, którym zależy na szybkim rozwiązaniu konfliktu. Szybkie, tanie i proste postępowanie, wpływ na wybór składu zespołu mediatorów, rozwiązanie konfliktu bez pogłębiania konfliktu, ograniczenie kosztów postępowania, gwarancja poufności postępowania oraz brak złego rozgłosu, utrzymanie współpracy między stronami.

 

- Jest brak zainteresowania tą formą rozwiązywania konfliktów z uwagi na niedoinformowanie społeczeństwa i dlatego Sąd Okręgowy w Piotrkowie organizuje bezpłatne dyżury mediatorów. W ciągu pięciu lat miałam ok. 30 spraw. Ugodą zakończyło się 28 - dodaje mediator z piotrkowskiego Sądu Okręgowego.

 

- Dziś po raz pierwszy w tym roku dyżuruje u nas mediator. Są to dyżury bezpłatne, mediatorzy robią to społecznie. Udzielają ludziom porad dotyczących sposobów rozwiązywania sporów, nie tylko na drodze sądowej. Chcielibyśmy, aby takich dyżurów w miesiącu było więcej. Sprawdzimy, czy spotka się to z odzewem wśród mieszkańców Piotrkowa – informowała w ubiegły piątek Iwona Szybka, koordynator do spraw mediacji SO w Piotrkowie.

AS

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat