ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Meble kolonialne do salonu

Piątek, 04 stycznia 2019 2869
Mówiąc o meblach kolonialnych, warto pamiętać, iż kolonie europejskie były na całym świecie. Przywożono je więc m.in. do Francji, Holandii, a przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, będącej największym kolonizatorem. Typowe meble kolonialne to wielkie szafy, masywne komody, imponujących rozmiarów biurka itd, często posiadające rzeźbienia i ażury.

Meble w stylu kolonialnym to obecnie  niesłabnący trend we wnętrzach i to nie tylko tych o dużej powierzchni. Tworzą niepowtarzalny klimat, a w połączeniu z pasującymi do nich dodatkami - niebanalny styl, zwłaszcza w salonie, choć sprawdzą się też doskonale w dużym gabinecie, lub bibliotece (najczęściej bardzo dużej, gdzie regały z książkami wypełniają większość, lub wszystkie ściany). Występują zwykle w ciemnych, nasyconych, naturalnych kolorach drewna. Prócz używanych do ich wytworzenia gatunków drewna (m.in. mahoń, teak, palisander, akacja, mango) wykorzystuje się także inne naturalne surowce - wiklinę, trzcinę, rattan, czy też różnego rodzaju trawy.

 

Do salonu z ciemnymi meblami zawsze elegancko i stylowo wyglądać będą jasne ściany w kremowych, piaskowych i beżowych odcieniach, naturalne tkaniny, skóry, pasują też do nich motywy podróżnicze i zwierzęce. Salon taki nie może też obejść się bez oryginalnych wyrobów rękodzielniczych i rzemiosła, najczęściej w formie pamiątek z egzotycznych podróży. One też wykonane są z materiałów naturalnych, mogą być to tkane dywany, tekstylia różnego rodzaju, rzeźby, czy obrazy. Nieodzownym elementem stylu kolonialnego jest też duży, bądź bardzo duży zegar. Najpopularniejsze z opisywanych mebli to obecnie meble indyjskie, wytwarzane z litego, bardzo trwałego drewna, jakim jest palisander indyjski:   

 

Źródło: https://www.indianmeble.pl/

 

Choć styl kolonialny to przeważnie meble dość ciemne, spotkać możemy w nim i wyroby z drewna o jaśniejszym zabarwieniu. Wielbicieli takich wnętrz zainteresować może przeszklona, pojemna witryna.

 

Styl mebli kolonialnych w wersji jasnej, idealnie współgrać może ze współczesnym stylem minimalistycznym, pochodzącym ze Skandynawii, oraz nawet ze stylem loftowym, o ile przy urządzaniu wnętrza zachowany zostanie umiar i nie będzie ono przeładowane ilością i gabarytami mebli. Dla wnętrza nowoczesnego idealne będą więc zarówno sporych rozmiarów komody, jak i drobniejsze meble z metalowymi elementami:

 

Ponieważ wspomniany styl loftowy na dobre gości od dawna, głównie w dużych miastach, można śmiało wykorzystać trend łączenia go z innymi stylami, mieszkania ich i eksperymentowania. Meble kolonialne, czy też akcesoria w tym stylu znajdą tu z pewnością miejsce dla siebie, dopełniając wnętrze loftowe charakterem, którego potrafi nadać nawet pojedynczy, za to dobrze dobrany i wyeksponowany mebel. Meble kolonialne to nierzadko wyjątkowe pojedyncze egzemplarze, o szczególnym stylu i charakterze. Tak jest również w przypadku tej komody, która idealnie wpasować się może nawet we wnętrze w stylu vintage.

 

W meblach indyjskich znajdą coś dla siebie również wielbiciele przedmiotów bardziej ozdobnych, stylizowanych, z rzeźbieniami i reliefami, oraz osoby lubiące meble wykańczane stylem shabby chic, czego przykładem może być tego rodzaju szafka RTV:

 

Meble kolonialne są niesamowicie eleganckie, a także tajemnicze zarazem, swoim urokiem potrafią naprawdę zachwycić.


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat