Mateusz Bernatek nie wystartował w swojej nominalnej kategorii wagowej podczas mistrzostw świata i przegrał [Aktualizacja]

Świat Czwartek, 12 września 20195
Mateusz Bernatek, zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego nie zdobędzie medalu podczas mistrzostw świata, piotrkowianin, który walczył w kat. wagowej 72 kg, a więc nie w swojej nominalnej, przegrał w 1/8 finału z reprezentantem Armenii, Malkhasem Amoyanem. Z kolei w ćwierćfinale Ormanin przegrał z Rosjaninen Abuiazidem Mantsigovem 4-0, co oznacza że popularny "BAM BAM" odpadł z dalszej rywalizacji w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu. Wicemistrz globu sprzed dwóch lat wywalczył wówczas srebrny medal w kategorii wagowej 66 kg, tym razem wyjątkowo wystartował w kat. 72 kg, taką decyzję podjęli członkowie sztabu szkoleniowego naszej reprezentacji.

Reprezentanci Polski w zapasach w stylu klasycznym rozpoczęli treningi w Kazachstanie kilkanaście dni przed imprezą. Wśród zawodników przygotowujących się do najważniejszego startu w sezonie był również Mateusz Bernatek, który stanął przed dużym wyzwaniem, ponieważ rywalizował w kategorii wagowej 72 kg, czyli wyższej niż jego nominalna, wynosząca 67 kg. To zdecydowali członkowie sztabu reprezentacji Polski, którzy do występu w kat. 67 kg nominowali Geworga Sahakjana, aktualnego wicemistrza Europy i brązowego medalistę mistrzostw świata. Wszystko przez to, że regulamin zawodów nie dopuszcza możliwości udziału więcej niż jednego zawodnika z danego kraju w jednej kategorii wagowej. Mało kto spodziewał się takiej decyzji, ponieważ Mateusz wygrał pojedynek z Geworgiem w finale sierpniowego Memoriału Władysława Pytlasińskiego, najważniejszego sprawdzianu przed mistrzostwami świata.

- Taka była decyzja trenera i ja ją akceptuję i szanuję. To dla mnie powód do tego, by jeszcze sumienniej pracować na treningach, rozwijać się i doskonalić umiejętności - mówi Mateusz Bernatek, zawodnik AKS Piotrków Trybunalski i reprezentant Polski. Tak czy inaczej, mistrzostwa świata pozostają dla mnie najważniejszym startem w sezonie i koncentruję się na tym, by wypaść w nich jak najlepiej, chociaż nie ukrywam, że start w wyższej kategorii to bardzo trudne zadanie. A Geworgowi życzę, by wywalczył dla Polski olimpijską kwalifikację - mówił przed rozpoczęciem turnieju piotrkowianin.

Mistrzostwa świata są bardzo ważne w procesie kwalifikacji na igrzyska. Prawo startu na matach w Tokio w 2020 roku wywalczy sześciu czołowych zawodników turnieju w Kazachstanie, występujących w każdej olimpijskiej kategorii wagowej. Kategoria 67 kg (nominalna Mateusza Bernatka i Geworga Sahakjana) taką kategorią jest, natomiast 72 kg - czyli ta, w której Mateusz wystartuje w mistrzostwach świata - już nie.

Jeśli Geworg Sahakjan wywalczy przepustkę do Tokio, to o tym, kto będzie reprezentował Polskę w kategorii 67 kg, zdecyduje sztab kadry.

Na matach w Nur-Sułtan będzie można oglądać także Magomedmurada Gadżijewa, zawodnika AKS Madej Wrestling Team. Multimedalista mistrzostw świata świata i Europy w stylu wolnym, decyzją trenera kadry, Jusupa Abdusalamowa, też wystartuje w wyższej kategorii wagowej, a konkretnie 70 kg.

źródło: materiały prasowe AKS Piotrków Trybunalski.