„Matematyka i fotografia” w "Śnieżnych Krużgankach"

ePiotrkow Środa, 04 września 20190 990
Od 8 września do 9 października w Galerii „Śnieżne Krużganki” prezentowana będzie wystawa fotografii Leszka Górskiego „Matematyka i fotografia”.

Leszek Górski ur. w 1960 r. w Krośnie, mieszkaniec Krakowa, absolwent Politechniki Krakowskiej, fotografuje od ponad 30 lat. Główne tematy jego prac to architektura i człowiek w otoczeniu miejskim. Trzyma dystans do otaczającego go świata, na który patrzy z sympatią i zainteresowaniem. Stara się, by to, co robi było źródłem pozytywnych emocji. Jego kadry są czyste, klarowne, są afirmacją świata postępu i cywilizacji. Jest członkiem ZPAF.

 

Projekt powstał z myśli, że fotografia w prostej linii wywodzi się od matematyki. Szkielet matematyczny podtrzymuje wszystko, co wokół nas, wszystko, co da się sfotografować. Oczywiście szkielet ten, jako czysta idea, ubrany jest w fizyczność, w coś, co ma proporcje, perspektywę, strukturę, określoną estetykę. Piękno wywodzi się z piękna matematyki. Często fotograf potrafi wykorzystać matematykę do przedstawienia piękna, czy to w sposób świadomy, czy intuicyjny. Albo w pięknie, które napotka i sfotografuje odnajdzie matematykę. Odnajdzie jej logikę, jej precyzję, jej zasady. Wystawa jest efektem takich właśnie poszukiwań. Autor znajduje matematykę, odnosząc się wprost do zapisanego przez aparat obrazu, czasami jednak przewrotnie szukając odniesień abstrakcyjnych. Fakt, że obie dziedziny mogą się spotkać i współgrać ze sobą w obrazie stanowi o wielkiej pojemności medium, jakim jest fotografia.

 

Zapraszamy na prelekcję autora o fotografowaniu i fotografii w sztuce w niedzielę 8 września o godz. 18.00. Prelekcja odbędzie się bezpośrednio po otwarciu wystawy.

 

Wstęp wolny, wejście od pl. Kościuszki.

 

 

(materiały: CIKD)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat