Masz nieskazitelny charakter? Zostań ławnikiem!

Strefa FM Czwartek, 28 maja 20156 3606
Od 1 czerwca do Urzędu Miasta w Piotrkowie można zgłaszać kandydatów na ławników. Kto może pełnić tę funkcję?

- Ławnikiem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru i ma ukończone 30 lat, ale nie więcej niż 70, prowadzi działalność gospodarczą, jest zatrudniona lub mieszka w miejscu kandydowania przynajmniej od roku, a także posiada co najmniej średnie wykształcenie, a stan zdrowia pozwala jej na wykonywanie obowiązków ławnika. Funkcji tej nie mogą pełnić osoby zatrudnione w sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze policji, osoby zajmujące się ściganiem przestępstw i wykroczeń, a także duchowni, żołnierze czynnej służby wojskowej, funkcjonariusze służby więziennej i radni - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu.

 

A kto może zgłaszać kandydatów na ławników? - Prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze zamieszkujących na stałe na terenie gminy dokonującej wyboru. Przypomnę też, że nowa kadencja ławników będzie trwała od 2016 do 2019 roku – dodaje J. Bąkowicz.

 

W Piotrkowie wybranych zostanie 40 ławników. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miasta przy Pasażu Rudowskiego 10 w pokoju 108 w godzinach 12.00 - 15.00.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zanzi ~Zanzi (Gość)29.05.2015 11:41

Cytuję:
Ławnikiem może zostać osoba (...) nieskazitelnego charakteru

A co to niby znaczy? Czy sędziowie, prokuratorzy, adwokaci też są nieskazitelnego charakteru? ;)

00


Bred 1956 ~Bred 1956 (Gość)29.05.2015 06:29

Od 1czerwca do 30 czerwca

00


do kiedy? ~do kiedy? (Gość)28.05.2015 08:34

zgłoszenia od 1.06 ale do kiedy?

10


Kierowca z bombowca ~Kierowca z bombowca (Gość)28.05.2015 20:09

Przecież tam wybierają tylko i wyłącznie swoich. Prezes Sądu zgłasza kilkunastu kandydatów, samych znajomych: wujków, czy kuzynki sędziów prokuratorów i adwokatów, żony biznesmenów, które nie mają co w domu robić, a zawsze mogą sobie dorobić parę groszy. To klika straszna.

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat