Mandat za wyjazd do rodziny samochodem w Święta?

Kraj Czwartek, 09 kwietnia 2020146 41520
Świąteczna podróż może być powodem nałożenia kary grzywny, w ekstremalnych przypadkach sięgającej nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bo wyjazd w odwiedziny na Święta Wielkanocne nie należy do niezbędnych czynności życia codziennego.
FOTER

Twój Prawnik 24 wyjaśnia, iż od 1 kwietnia br. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zakazy lub ograniczenia przemieszczania się za wyjątkiem wyjazdu do i z pracy, w celach związanych ze sprawami życia codziennego lub wolontariatu.

Policja lub inne służby kontrolne mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sądu (kara może wynieść nawet 5.000 zł) lub do sanepidu (możemy zostać ukarani kwotą do 30.000 zł).


Oczywiście nie musimy przyjmować mandatu, wtedy policja kieruje sprawę do odpowiednich organów, jak wyżej.
W przypadku przyjęcia mandatu i kontynuowania podróży, musimy się liczyć, iż w następstwie kolejnej kontroli możemy zostać ponownie ukarani.
Uwagi powyższe dotyczą stanu prawnego na dzisiaj, gdyż katalog powyższych zakazów i ograniczeń obowiązuje do 11 kwietnia br. Należy się spodziewać wprowadzenia nowych zakazów i ograniczeń oraz ich kontroli, w przypadku wyjazdów po 11 kwietnia br.


W całej tej sytuacji w naszej ocenie nie jest kwestią zasadniczą karanie za wyjazd na święta, lecz naszej wspólnej odpowiedzialności za zdrowie i życie, przede wszystkim osób najbliższych.
Dlatego tak po ludzku, zostańmy w domu i przeczekajmy ten ciężki okres. Te święta będą zapewne inne od wszystkich, ale aktualnie najważniejsze jest zdrowie. Pamiętajmy, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za swoich bliskich, bo  rozprzestrzenialność koronawirusa jest bardzo wysoka. Zachowajmy zdrowy rozsądek i mimo trudnego okresu, postarajmy się na święta pozostać w miejscu swojego zamieszkania - radzi Twój Prawnik 24.

 

 

W rozporządzeniu, które obowiązuje do 11 kwietnia 2020 roku, są wyszczególnione przypadki, kiedy podróż samochodem może zostać usprawiedliwiona:

 

1) wykonywanie czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywanie ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

 

Zdaniem większości opinii prawnych wątpliwym pozostaje, czy wprowadzane zakazy i obostrzenia są zgodne z konstytucją, jeśli nie został wprowadzony stan wyjątkowy.

„Wychodzę z założenia, że jeżeli władza zaczyna wprowadzać zakazy w sposób bezprawny, to w prostej linii zmierza to do dyktatury - uważa adwokat i karnista dr hab. Jacek Potulski. Nawet jeśli władza kieruje się słusznym celem społecznym, jakim jest walka z pandemią . I radzi, by nie przyjmować mandatów, które policja wręcza np. za wejście do lasu, jazdę na rowerze, czy mycie samochodu.” - wypowiedź dla Onet.pl z 9.04.2020.

T.

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

11


Komentarze (146)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kriss ~kriss (Gość)11.04.2020 21:16

nie mogę z żoną i dziecmi jechać do najbliższej rodziny (w której wszyscy są zdrowi bezżadnych podejrzeń choroby) a codziennie muszę chodzić do pracy,gdzie jest kilkadziesiąt osób korzystających z tej samej stołówki ,z tej samej toalety, a w firmie codziennie przewija się kilkunastu a nawet kilkudziesięciu kierowców (w tym co najmniej kilku z zagranicy!!) o zgrozo,cóż za nie konsekwentność... czym będzie się różnił wirus przywleczony z pracy od tego przywleczonego np od teścia??? Nie jestem przeciwnikiemobostrzeń ale na Boga... niech władza zrobi to z logiką i konsekwentnoscią albo niech tego nie robi wcale

31


gość ~gość (Gość)09.04.2020 22:03

Ja nie sądze ze to sa bzdurne komentarze ,ludzie prawde pisza ,dlaczego policja nie da mandatu pania ktore stoja pod lasem sulejowskim ,tylko czlowiekowi co z matka chce sie zobaczyc ?

62


gość ~gość (Gość)11.04.2020 08:51

Skoro dostaniemy mandat i będziemy kontynuować podróż nie można został karanym dwa razy za to samo przestępstwo:)

12


cwaniak z miejskiej gazowni cwaniak z miejskiej gazowniranga11.04.2020 12:08

Powtarzam raz jeszcze,wszystko to,z czym mamy obecnie do czynienia jest ze strony władzy NIELEGALNE !!!!!
Jak stanowi art. 228 Konstytucji RP – ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela mogą być ustanowione tylko w czasie obowiązywania jednego ze stanów nadzwyczajnych, który może zostać wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia podanego do wiadomości publicznej. Do tej pory nie odważono się wprowadzić stanu nadzwyczajnego, (przyp. są trzy stany nadzwyczajne (1) wojenny, (2) wyjątkowy, (3) klęski żywiołowej), a wprowadzenie stanu epidemii na terenie RP nie jest jednym z tych stanów i nie może być podstawą do ograniczania naszych praw i wolności.
JESLI OTRZYMASZ MANDAT MOŻESZ:
1. Wnioskować do Sądu w trybie art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia o uchylenie przyjętego mandatu karnego – z powodu nałożenia grzywny za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, ponieważ ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na mocy której Minister Zdrowia wprowadził ograniczenia, nie daje ku temu podstaw.
2. wnioskowanić o uniewinnienie, jeśli wskutek odmówienia przyjęcia przez nas mandatu Policja złoży do Sądu wniosek o ukaranie.
Ludzie, czytamy, szukamy, zagłębiamy się w temat. Nie dajmy się oszukiwać !

72


zdenerwowany ~zdenerwowany (Gość)11.04.2020 11:59

Władza nie przestrzega własnych zarządzeń co do odległosci

21


konewka ~konewka (Gość)11.04.2020 11:50

Szkoda "atramentu", by komentować większość komentujących...Niezrozumienie totalne obecnej sytuacji, nie tylko w Polsce, ale na świecie.
Zdrowych Świąt!

21


obywatel Polski ~obywatel Polski (Gość)11.04.2020 11:36

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki złożyli wieńce i oddali hołd ofiarom pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy. Zareagował Adam Szłapka. Poinformował, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez złamanie nakazów i zakazów w związku z epidemią. "Nie może być równych i równiejszych. Złożyłem ZAWIADOMIENIE o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z ar.231 § 1 k.k. przez Jarosława Kaczyńskiego i towarzyszy za złamanie nakazów i zakazów w związku z epidemią" - napisał na Twitterze. W uzasadnieniu czytamy, że kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Szłapka dodał także, że "uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy".
231 § 1 k.k. przez Jarosława Kaczyńskiego i towarzyszy za złamanie nakazów i zakazów w związku z epidemią" - napisał na Twitterze. W uzasadnieniu czytamy, że kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Szłapka dodał także, że "uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy".

63


gość ~gość (Gość)11.04.2020 09:03

Wprowadzają maseczki bo trzeba pomóc sprzedać baprodukiwane stoki magazynowe. Sami nie zabezpieczyli kraju nie startując w przetargu a teraz nakazuje chodzić w maskach. To skoro musimy to czekamy aby Państwo dostarczyło każdemu obywatelowi tzw zestaw startowy (maska płyn rękawiczki) tak jak dostaje poslowie za nasze pieniądze i nawet nie potrafią przyjechać na głosowania z obawy przed wirusem ale na obchodach wirus już jest nie aktywny

21


gość ~gość (Gość)11.04.2020 07:27

A gdzie byli wczoraj jak tamci byli składać kwiaty mogli się wykazać tym bardziej że na biednych by nie trafili, rząd sam łamie swoje rozporządzenia więc o czym mowa o mandatach tam powinni pokazać jakie są bohaterowie panowie i panie z policji

21


gość ~gość (Gość)11.04.2020 07:27

A gdzie byli wczoraj jak tamci byli składać kwiaty mogli się wykazać tym bardziej że na biednych by nie trafili, rząd sam łamie swoje rozporządzenia więc o czym mowa o mandatach tam powinni pokazać jakie są bohaterowie panowie i panie z policji

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat