Mama 4+ w województwie łódzkim

ePiotrkowŁódzkie Sobota, 31 sierpnia 20198 4912
Do 9 sierpnia 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie łódzkim przyznał 1350 Rodzicielskich Świadczeń Uzupełniających, zwanych „Mama 4+”.

 

Przeciętna wysokość takiego świadczenia dopełniającego dla kobiet w województwie łódzkim wynosi 347,43 zł. W kraju przeciętna wysokość dopełnienia dla kobiet wynosi 352,50 zł. 

 

Najwięcej świadczeń zostało przyznanych osobom w wieku 60-69 lat, od tych osób płynie też najwięcej wniosków. Wpłynął też jeden wniosek od kobiety po 90 roku życia. O świadczenie wnioskują przede wszystkim kobiety, w całym województwie, wpłynęło tylko 15 wniosków od mężczyzn.

 

Wnioskujący, którzy uzyskali Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające, najczęściej mieli czwórkę lub piątkę dzieci, ale były też osoby, które wychowywały więcej niż  9 dzieci i takich osób zgłosiło się do ZUS 58.

 

Najwięcej decyzji przyznających wydano w  Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim - 580, w II Oddziale ZUS w Łodzi – 389 i w I Oddziale ZUS w Łodzi – 371.

 

Kto może otrzymać świadczenie?

 

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Ponadto trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

 

Aby otrzymać świadczenie, należy mieszkać w Polsce, a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w naszym kraju.

 

Co zrobić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

 

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba zgłosić o nie wniosek. Druk znajduje się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl. Do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające należy dołączyć:

  • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, 
  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Druki wniosku i oświadczenia znajdują się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl. 

 

Jaka jest wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego?

 

Jeśli dana osoba nie pobiera emerytury ani renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 roku wynosi ona 1100 zł i jest co roku waloryzowana. Natomiast, jeśli osoba zainteresowana pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

 

Na jakich zasadach wypłaca się rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

 

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięto powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni).

 

O czym należy powiadomić ZUS, jeśli pobiera się rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

 

Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek powiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, np. o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów lub prawie do innego świadczenia.


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.09.2019 19:56

A co z matkami które pracowały w gospodarstwie rolnym imaja teraz 700-800 zł za wieke lat pracy równocześnie opieki?

00


gość ~gość (Gość)01.09.2019 16:06

Znam matkę z Sulejowskiej co ma 6 dzieci z 3 różnymi facetami. To jest wyczyn!

20


gośćć ~gośćć (Gość)31.08.2019 18:08

Żadnych zamienników! Jedynie praca i godna płaca.

70


ds ~ds (Gość)31.08.2019 18:06

super, czyli jak kobieta wypluje 4 dzieci z 4 róznymi facetami i należa jej się świadczenia i może jeszcze emerytura?? paranoja, chore i niesprawiedliwe.

61


gość ~gość (Gość)31.08.2019 15:23

Skoro w projekcie udział biorą również mężczyźni, to dlaczego nazywa się mama4+, a nie rodzice+? Przecież to seksizm!

31


gość ~gość (Gość)31.08.2019 13:05

Dla mnie bohaterkami są nie matki które wychowały 4 dzieci ale te które te dzieci wychowały i jednocześnie pracowały. Niestety pieniądze są tylko dla tej pierwszej grupy osób z jasnym przesłaniem. Po co pracować na emeryturę skoro i tak sie dostanie. Osobiście znam przynajmniej 2 matki, ktore pomimo 4 potomstwa pracowały lub nadal pracują. Ale one nie skorzystają z tej pomocy bo mają pensje a pozniej będą miec emeryturę. I gdzie tu sprawiedliwość? Jedni mogą miec dzieci i pracować a inni już nie.

110


Emil K. ~Emil K. (Gość)31.08.2019 12:51

A nie powinno być jakiegoś minimum przepracowanych lat? Załóżmy 5,4 czy nawet 2. Znam osobiście "rodzinę", w której nikt nigdy nie pracował, ale która żyła cały czas z opieki społecznej. Bez wykształcenia i ochoty do pracy - za to wykształcenie nie jest wymagane do posiadania gromadki dzieci, bo te "robi się" bez uczęszczania na wychowanie do życia w rodzinie. I tak dochodzi do sytuacji, gdzie ludzie z systemu tylko pobierają, nie dają nic w zamian. A pobierają nie rok, nie dwa, a 30lat i teraz będą pobierać 500+ i emeryturę +. Gdzie tu sprawiedliwość?

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat