Malowidłami na suficie nikt się nie interesuje

Strefa FM Piątek, 09 września 20115 4240
Piotrków zabytkami stoi. Stare Miasto, wieża ciśnień, zabytkowe kościoły. Ale nie tylko.

Co rusz można napotkać w mieście ciekawe świadectwa historii - podczas jednego ze spacerów nasz słuchacz na takie miejsce właśnie trafił. W Kamienicy przy ul. Sienkiewicza w bramie na suficie znajdują się malowidła wykonane prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Jeden z naszych słuchaczy obawia się, że zostaną one zniszczone. - Malowidła niszczeją i nikt się nimi nie interesuje – mówi.

Sprawa jednak nie jest prosta. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków i ma kilku właścicieli - mówi Zygmunt Błaszczyk z piotrkowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. - Budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej – ale dotyczy głównie tego, co budynek prezentuje na zewnątrz. Poza tym malarstwo na suficie nie jest najwyższej klasy. Budynek nie jest również w rejestrze zabytków. Niemniej jest to jakieś świadectwo historii – właściciel się o to nie starał.

Zdjęcia malowideł dostępne są na facebooku na tablicy radia STREFA FM - tam zamieścił je radiowy słuchacz.

Więcej na ten temat w jednym z najbliższych faktografów.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Malowidło ~Malowidło (Gość)12.10.2011 13:58

No pewnie. Teraz może i nie jest najwyższej klasy, nie wygląda, jak kilka lat temu wyglądało. Poczekajmy jeszcze parę lat, aż zniknie całkowicie... :(

00


powiernik ~powiernik (Gość)13.09.2011 23:45

jeśli macie jakieś inne "znaleziska" to zapraszam do wspólnych dyskusji na forum o zapomnianych budynkach w Piotrkowie http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1433985

00


oglądacz ~oglądacz (Gość)11.09.2011 11:08

Cytuję:
Obecnie obowiązuje podział na:
zabytki nieruchome – nieruchomość, jej część (np. klatka schodowa) lub zespół nieruchomości (ale także historyczny układ urbanistyczny, ruralistyczny lub zespół budowlany)[2],


Jak widać (na załączonym obrazku) zabytkiem może być sama klatka schodowa. Z wypowiedzi tego pana wynika, że jak coś nie istnieje w rejestrze zabytków, to znaczy że go nie ma i koniec.

00


Jare k ~Jare k (Gość)11.09.2011 10:23

"Poza tym malarstwo na suficie nie jest najwyższej klasy" panie Błaczczyk niech pan sobie pojedzie do muzeum narodowego i porówna malowidła piotrkowskie do tych niektórych badziewii co w narodowym wiszą zanim zacznie Pan takie głupoty gadać!!!

00


wyborca ~wyborca (Gość)09.09.2011 18:08

Jak Błaszczyński zostanie senatorem to wam to odnowi. Zagłosujcie na tego miłośnika sztuki.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat