Majówka poza granicami kraju? Pamiętaj o wizycie w NFZ

ePiotrkow Środa, 26 kwietnia 20171 3449
Zbliża się majówka. Przypominamy, że warto mieć EKUZ podczas weekendowych eskapad po Europie. Liczba kart wydawanych w siedzibach łódzki oddział NFZ wzrasta z każdym dniem, zostały 3 dni, żeby wyrobić EKUZ przed 1 maja.

- Jednocześnie informujemy, że 1-3 maja wszystkie siedziby ŁOW NFZ będą zamknięte. Prosimy o załatwienie pilnych spraw do piątku 28 kwietnia – zaznacza Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.


Co nam daje EKUZ?

Zgodnie z unijnymi/wspólnotowymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie EKUZ osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:

- są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,

- zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

 

Kiedy wyrabiamy kartę EKUZ?

Najwięcej kart mieszkańcy Łódzkiego wyrabiają przed feriami, majówką i wakacjami.

Jak wynika z danych ŁOW NFZ od początku roku do 20 kwietnia w 2015 roku wydano 28 838 kart EKUZ, w 2016 wydano 33 329 kart, a w 2017 roku w analogicznym okresie aż 36 244. Oznacza to, że aż o 7 406 wzrosła ilości wydanych kart, co na przestrzeni dwóch ostatnich lat daje wzrost o blisko 26%.


W 2017 roku w okresie od marca do 20 kwietnia wydano aż 18 546 kart EKUZ!


Pamiętaj o wakacjach! Przyjdź po kartę już dziś!

O wyrobieniu karty EKUZ warto pomyśleć wcześniej i nie odkładać formalności na ostatnią chwilę. Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 kartę EKUZ można dostać na rok, a nie na pół roku jak było do tej pory.

 
Jak otrzymać EKUZ?

- EKUZ jest bezpłatna i jeśli ubezpieczony zgłosi się po nią osobiście, zostanie wydana od ręki, najszybsi pracownicy ŁOW NFZ przygotowują ją w 2 minuty – wyjaśnia A. Leder. - Jeśli wniosek zostanie przesłany e-mailem lub pocztą karta zostanie wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji, a następnie przesłana listem poleconym, kartę można także odebrać osobiście w Oddziale (jeśli osoba jest zainteresowana odbiorem osobistym w mailu należy to wyraźnie zaznaczyć, warto również podanie numer telefonu. Po wystawieniu karty pracownik NFZ kontaktuje się z wnioskodawcą i ustali termin odbioru karty.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość;) ~gość;) (Gość)26.04.2017 08:09

ładne paznokcie Pani Redaktor;)

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat