Major pilot John Benett skończył 100 lat!

ePiotrkow Sobota, 31 sierpnia 201910 6505
John Benett, Honorowy Obywatel Piotrkowa, jeden z ostatnich żyjących polskich pilotów, którzy w czasie II wojny światowej służyli w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii 31 sierpnia obchodzi setne urodziny.

Ładuję galerię...

Major pilot John Benett jest również Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach Łódzkiego i Piotrkowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W lipcu był gościem specjalnym, na siódmej edycji Międzynarodowej Wystawy Lotniczej Fly Fest 2019.


Jan Książczyk, bo tak naprawdę brzmi imię i nazwisko jubilata, urodził się 31 sierpnia 1919 roku w Krzepczowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1937 roku, po tym jak z wujkiem, kapitanem pilotem Franciszkiem Witakowskim odbył pierwszy lot nad Warszawą. Wiosną 1938 roku, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na obóz szybowcowy w Ustianowej.


Jesienią, tego samego roku pilot szybowcowy Jan Książczyk został skierowany na pierwszy turnus szkolenia – w pilotażu silnikowym, do nowo utworzonej Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. Ukończył szkolenie i otrzymał licencję pilota sportowego. Został członkiem Aeroklubu Łódzkiego.


Po wybuchu wojny, podjął decyzję o ucieczce do sojuszniczej Francji. Po kapitulacji Francji Jan Książczyk popłynął z kolegami brytyjskim statkiem handlowym do Anglii. Po kliku dniach trafił do obozu w Cheltenham, skąd po weryfikacji tożsamości został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych w Blackpool. Po trzymiesięcznym technicznym szkoleniu teoretycznym, trafił do Szkoły Podstawowego Pilotażu w Newton, a już na początku 1942 roku na sześciomiesięczny kurs do Jednostki Operacyjno-Treningowej, w której doskonalił swoje umiejętności pilotażowe na samolocie myśliwskim Spitfire. Dostał przydział do 578 Dywizjonu Myśliwskiego RAF, którego zadaniem było patrolowanie i zabezpieczenie z powietrza terytorium Szkocji.


Pod koniec 1942 roku, w czasie jednego z lotów patrolowych zawiódł silnik i pilot musiał przymusowo lądować na pełnym granitowych głazów terenie w okolicy miasta Stirling w centralnej Szkocji. Przez kolejnych pięć miesięcy przebywał w brytyjskich szpitalach lecząc odniesione obrażenia. Po wyjściu ze szpitala został przywrócony do latania i otrzymał przydział do 609 Dywizjonu Myśliwskiego RAF patrolującego wybrzeże brytyjskie. W 1943 roku ożenił się z angielką Margaret i zmienił nazwisko na Benett.


Po demobilizacji w 1948 roku, został odznaczony Medalem Lotniczym i odszedł do cywila w stopniu kapitana z nalotem około 2000 godzin. Podjął studia na kierunku elektryczno-mechanicznym. Po ich ukończeniu pracował do emerytury na kierowniczym stanowisku w Instytucie Elektryczno-Mechanicznym.


Po śmierci córki, która zmarła w wieku 8 lat i żony, która umarła nagle w 1988 roku John Benett kilkakrotnie odwiedził Polskę. W 1993 roku ożenił się ponownie z piotrkowianką Anną Widmańską. Wspólnie kupili działkę, zbudowali dom i po 65 latach spędzonych na obczyźnie John Benett z rodziną osiadł w Piotrkowie Trybunalskim.


W 2017 roku z inicjatywy Zarządu Głównego SSLW RP, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał majorowi pilotowi Johnowi Benettowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Polski, za działalność kombatancką i społeczną oraz zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.


31 sierpnia to wyjątkowe święto, chwila radości dla Johna Benetta i jego bliskich. Niewielu ludziom dane jest świętować tak piękny jubileusz. Sto lat, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości.


Majorze Benett, dane było Panu przeżyć cały wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Pana sędziwy wiek jest naszym wspólnym drogocennym dziedzictwem.


Opracował Ludomir Rogalski.
Na podstawie materiału płk pilota Jana Jąkały - "Piotrkowianin John Benett – Jan Książczyk Nestor Pilotów Polski i Wielkiej Brytanii".


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)31.08.2019 23:19

Jakie zasługi dla obronności Polski, skoro najpierw uciekł do Francji, a później do Anglii. Troszkę to odznaczenie tak ni z gruszki ni z pietruszki

17


gość ~gość (Gość)31.08.2019 18:38

200

31


gość ~gość (Gość)31.08.2019 17:21

200lat!!!szacunek!!!

31


madeINpoland ~madeINpoland (Gość)31.08.2019 13:23

wielki szacundla pana majora

71


gość ~gość (Gość)31.08.2019 12:17

Zacny życiorys. Nie zamienilbym się, ale szacun i 200 lat! ;)

61


wachacz ~wachacz (Gość)31.08.2019 08:49

pani we wlosach blad bardzo sympatyczna

33


Życzę ~Życzę (Gość)31.08.2019 08:41

200 lat, dużo zdrowia i pięknych chwil w gronie rodzinnym.

70


zycieJestPiekneTylkoNieMoje ~zycieJestPiekneTylkoNieMoje (Gość)31.08.2019 08:32

ja mam 32 i niechce mi sie już żyć, normalnie każdego dnia jak budze się i widze że jestem dalej na tym świecie i bede musial ogladać te mordy, dostaje depresji

45


lotnisko ~lotnisko (Gość)31.08.2019 08:07

200 lat Panie Janku !!
Ps. mam nadzieję,że przygłupy od Skyvana nie narobią chociaż tu chlewu!

15


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat