MS przedstawił ostateczny kształt projektu ws. ochrony wolności słowa w internecie

PAPKraj Niedziela, 17 stycznia 202111 1169
Powołanie Rady Wolności Słowa, w której zasiądzie pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów przez Sejm - to jedno z założeń projektu ws. ochrony wolności słowa w internecie, którego ostateczny kształt przedstawiło w piątek kierownictwo resortu sprawiedliwości.
fot. PAP

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef MS Zbigniew Ziobro podkreślał, że obecnie to w internecie toczy się wiele sporów, dlatego też obywatele Polski powinni mieć zagwarantowane "podstawowe prawa", o których mówi polska konstytucja.

 

Jak tłumaczył, aby to urzeczywistnić, konieczne było stworzenie ram prawnych, które wymuszą od "globalnych graczy" respektowanie tego prawa. "Dziś nie ma tego rodzaju skutecznych narzędzi, dziś media społecznościowe decydują same, jakie treści będą cenzurowane, usuwane" - wskazał.

Wiceszef MS Sebastian Kaleta, odpowiedzialny za prace nad projektem ws. ochrony wolności słowa, podkreślił, że od czasu prezentacji jego założeń dokonano dodatkowych konsultacji. "Dzisiaj jesteśmy w stanie państwu zaprezentować ten projekt, który trafi w najbliższych dniach pod obrady rządu i dalsze konsultacje" - powiedział.

 

Projekt zakłada powołanie Rady Wolności Słowa, w której łącznie z przewodniczącym zasiądzie pięciu członków. Na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów powoływać ma ich Sejm. "Rada ta będzie stała na straży przestrzegania przez wszelkie media społecznościowe działające na terenie Rzeczypospolitej konstytucyjnego prawa do korzystania z wolności słowa" - podkreślił.

 

"Rada Wolności Słowa będzie rozpatrywała odwołania użytkowników od treści, które zostały przez serwisy społecznościowe usunięte, bądź została ograniczona do nich dostępność" - mówił. Jak tłumaczył, jeśli serwis przykładowo zablokuje dostęp do danej treści, użytkownik ma prawo odwołać się od tej decyzji do tego serwisu.

 

"Serwis rozpatruje reklamację i albo przywraca dostęp do treści i sprawa jest zakończona, albo nie uwzględnia reklamacji. Użytkownik zyska wówczas prawo odwołania się do Rady, która będzie miała 7 dni na rozpatrzenie skargi tego użytkownika" - poinformował.

 

To zmiana w stosunku do założeń zaprezentowanych w grudniu, zgodnie z którymi w podobnym celu w jednym z sądów okręgowych miał powstać sąd ochrony wolności słowa. (PAP)

 

autorzy: Sonia Otfinowska, Mateusz Mikowski

sno/ mm/ lena/


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

stefan ~stefan (Gość)17.01.2021 10:55

Powołanie nowej hucpy i dalsze dojenie państwa !!!
W normalnym demokratycznym kraju to zero już by siedziało w pierdlu !

84


gość_aha ~gość_aha (Gość)17.01.2021 07:55

W wydaniu Zera można się spodziewać jedynie projektu ochrony foliarzy, fanatyków religijnych, neonazistów, płaskoziemców i kłamców

136


hahaha! ~hahaha! (Gość)17.01.2021 12:49

Kurskiego niech postawią na czele tej rady. A wśród członków - Ogórkowa (oczywiście w parze z Jakimowiczem), Rachoń, Holecka, Lichocka - czołówka bojowników o prawdę i wolność słowa.

90


ms ~ms (Gość)17.01.2021 11:46

aha
Mniej inż Zero dla określenia twojej wartości to jest sto razy za dużo.
Poz tym kodeks karny powinien cię nauczyć rozumu. Ale niestety, w Piotrkowie możesz za to otrzymać nagrodę.

82


gość_stop ~gość_stop (Gość)17.01.2021 11:28

Kolejne miliardy na TVP i będziemy mieć kraj szczęściem płynący. Tylko z ekranu

60


gość_miśkat ~gość_miśkat (Gość)17.01.2021 11:25

My Was urządzimy. Tylko pis i nasz rząd

50


Kazik ~Kazik (Gość)17.01.2021 10:56

Internet to niech oni zostawią w spokoju już mamy cenzurę na każdym kroku w necie niby z jakiej racji w końcu oglądam to co ja chcę a nie jakiś urzędas ma mi mówić co jest dobre a co złe. Tak samo co do komentarzy nawet ten portalik stosuje cenzurę niby na jakiej podstawie skoro regulamin nie jest naruszany a komentarz nikogo nie obraża

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat