MRPiT: szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym br. to 6,6 proc.

PAPKraj Piątek, 05 marca 20217 961
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2021 r. 6,6 proc., to o 0,1 pkt proc. więcej niż w styczniu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Rok do roku wzrost wyniósł 1,1 pkt proc.
fot. PAP

"W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc." - wskazało MRPiT. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (4 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,7 proc.).

 

Jak podało MRPiT, liczba bezrobotnych w końcu lutego br. wyniosła 1 mln 100,6 tys. osób bezrobotnych i - w porównaniu do końca stycznia br. wzrosła o 10,2 tys. osób, czyli o 0,9 proc.

 

"Wzrost osób bezrobotnych w lutym br. był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu br." - wskazała cytowana w czwartkowym komunikacie resortu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dodała, że w lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. "Zarówno w styczniu jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tysięcy, czyli była o ok. 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku" - zaznaczyła Michałek.

 

Według resortu, w obliczu obecnych trudności, w jakich funkcjonuje gospodarka w związku z pandemią, sytuacja na rynku pracy jest wciąż lepsza niż w czasie ostatniego kryzysu. Podano, że w rejestrach urzędów pracy pozostaje 2-krotnie niższa liczba bezrobotnych, a notowane sezonowe wzrosty są zdecydowanie słabsze. Zwrócono uwagę, że wprawdzie od 2017 r. w lutym notowane były spadki poziomu rejestrowanego bezrobocia, ale w latach wcześniejszych zwykle luty był miesiącem, w którym liczba bezrobotnych rosła, co związane jest z sezonowością wykonywania niektórych prac. "Wówczas wzrost notowany był nie tylko w lutym, ale nawet w marcu" - dodano.

 

MRPiT zwróciło uwagę, że w okresie, gdy rynek pracy odczuwał skutki ostatniego kryzysu gospodarczego, wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych był kilkukrotnie wyższy niż w bieżącym roku. "W lutym 2009 r. poziom osób bezrobotnych wzrósł o ponad 84 tysiące osób, a w lutym w latach 2010-2013 wzrost wynosił średnio ponad 45 tys. osób" - przypomniało MRPiT.

 

Wiceminister Michałek przypomniała, że minął rok o wybuchu pandemii. "Od tamtej pory wprowadziliśmy instrumenty mające na celu uratowanie jak najwięcej miejsc pracy. Dzięki formom wsparcia jakie kierujemy do polskich przedsiębiorców od początku pandemii COVID-19 uchroniliśmy 6,9 mln miejsc pracy" - wskazała. Michałek przypomniała, że według danych Eurostatu jesteśmy na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. "W styczniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 proc., podczas gdy w UE 7,3 proc." - dodała wiceminister.

 

MPRiT zwróciło uwagę, że przedsiębiorcy z branż, które od początku wybuchu pandemii borykają się z największymi ograniczeniami działalności, tj. gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej, mogą uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wynoszące 2 tys. zł. "Do 3 marca br. prawie 40 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski o pomoc w ramach tego instrumentu" - podał resort.

 

Do 31 stycznia br. w ramach tarczy branżowej mikro i mali przedsiębiorcy mogli ubiegać się o tzw. dotację z ustawy wysokości do 5 tys. zł. "Do końca stycznia br. do PUP wpłynęło ponad 111 tys. wniosków na kwotę ponad 555 mln zł - dotychczas rozpatrzono pozytywnie prawie 90 tys. wniosków na kwotę prawie 448 mln zł" - podał resort.

 

Przypomniano, że od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą również korzystać z jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności w wysokości do 5 tys. zł. Wnioski o dotację można składać do 31 maja 2021 r. "Do 3 marca br. złożono prawie 75 tys. wniosków, a pozytywnie rozpatrzono już ponad 58 tys. na kwotę ponad 290 mln zł" - wskazało MRPiT. (PAP)

 

autor: Magdalena Jarco


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

stefan ~stefan (Gość)05.03.2021 11:36

Branża budowlana aż się prosi o ludzi do pracy,a ludzie maja to w d....,lepiej posiedzieć w fotelu,wypić piwko !
Powinni zlikwidować wszelkie zasiłki !!!!!!!!!!

14


gość_ja sie dam dymac ~gość_ja sie dam dymac (Gość)05.03.2021 10:18

Mogliby sie wziąć za pseudo biznesmenów ktorzy tylko wykręcają jak mogą by nie dać umowy.

50


gość_aron szechter ~gość_aron szechter (Gość)05.03.2021 09:38

Te szacunku to jak rzut moneta?

50


użendnik ~użendnik (Gość)05.03.2021 09:36

Faktyczna stopa bezrobocia to będzie 30% albo i więcej. Podawanie tylko zarejestrowanych w UP to dane tak samo wiarygodne jak i te wyniki testów na C19....

80


antys. ~antys. (Gość)05.03.2021 09:22

Zwyczajne pisowskie dziadostwo. Chwalić się bezrobociem szczyt pisowskiej obłudy.

50


real ~real (Gość)05.03.2021 08:58

Prawdziwa stopa bezrobocia byłaby wtedy, gdyby jak na zachodzie płacono ludziom zasiłki przez cały czas pozostawania na bezrobociu, a u nas te procenty to tylko liczba ludzi zarejestrowanych w UP, a nie liczba ludzi bez pracy.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat