MKDNiS: W niedzielę Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

PAPKraj Niedziela, 18 kwietnia 20215 1258
Dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury i za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa - mówił cytowany w komunikacie MKDNiS minister kultury Piotr Gliński. 18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
fot. PAP

Resort kultury przypomniał, że dzień ten został ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). "To święto wszystkich, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa kultury.

 

"Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego" - podał resort. Państwo polskie dba o zabytki, ale ich piękno to przede wszystkim efekt pracy bardzo wielu specjalistów, którym – w tym szczególnym dniu – dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury, dziękuję za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa – powiedział cytowany w komunikacie Gliński.

 

Szef resortu kultury i sportu podkreślił również, że "Ministerstwo w latach 2016-2020 na remonty i konserwacje polskich zabytków przekazało 653 mln zł, co stanowi wzrost aż o 280 mln zł w stosunku do lat 2011-2015. Aktualny budżet na rok 2021 wynosi 132,6 mln i został już dwukrotnie w tym roku zwiększony o łączną kwotę 20 mln. Dzięki systematycznemu zwiększaniu budżetu w ramach programu +Ochrona zabytków+ każdego roku odnawianych jest coraz więcej obiektów – zarówno o znaczeniu lokalnym, jak i tych, wpisanych na prestiżowe listy Pomników Historii czy UNESCO".

 

"Niezależnie od zwiększenia budżetu na ochronę zabytków, udało nam się przez ostatnie lata znacząco zwiększyć liczbę obiektów wpisanych na prestiżową listę Pomników Historii, dzięki czemu są one poddane szczególnej ochronie. W 2015 r. w Polsce było 60 takich obiektów w całym kraju, dziś mamy już 109 Pomników Historii" – przypomniał Gliński.

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w środę w godz. 10.00 – 16.00 odbędzie się webinarium "Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka". Konferencję otworzy wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem.

 

Konferencja będzie inauguracją działalności Centrum Architektury Drewnianej w Otwocku, powołanego w ramach Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.

 

MKNDiS informuje, że "webinarium jest skierowane do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, właścicieli takich obiektów, służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego. Konferencja online będzie miała formułę 5 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział eksperci i specjaliści z zakresu ochrony architektury drewnianej, właściciele i zarządcy budynków, konserwatorzy i historycy sztuki oraz działacze organizacji pozarządowych".

 

Szczegółowe informacje dotyczące webinarium można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/miedzynarodowy-dzien-ochrony-zabytkow2 (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mi ~Mi (Gość)18.04.2021 16:31

O piotrków trybunalski konserwator zabytków dba ja czekam 2 lata na zezwolenia

20


gruby ~gruby (Gość)18.04.2021 15:12

zabytki to nie kościły i kościoły powinny się same utrzymywaci

44


Oo ~Oo (Gość)18.04.2021 14:42

Patrząc po stanie zabytków na terenie ziemi Piotrkowskiej to jest bardzo źle. Zabytki niszczeją i znikają. Remontowane są tylko kościoły i też nie wszystkie. Nieliczne dworki w ruinie. Młynów też już niema.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat