MEN: kształcenie na odległość zostało przedłużone do 26 czerwca br.

PAPKraj Piątek, 05 czerwca 202013 2859
Kształcenie na odległość zostało przedłużone do 26 czerwca; wznawiamy też działalność domów wczasów dziecięcych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, przedszkoli oraz szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej - poinformowało MEN.
fot. pixabay

W związku z epidemią od 12 marca w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a od 16 marca także zajęcia opiekuńcze. Od 25 marca jest obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej. Od 6 maja w przedszkolach mogą być organizowane zajęcia opiekuńcze. Od 25 maja takie zajęcia prowadzone mogą być w szkołach podstawowych dla uczniów klas I-III, mają też być prowadzone w szkołach konsultacje dla wszystkich chętnych uczniów.

 

W poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że kształcenie na odległość będzie realizowane do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, czyli do piątku 26 czerwca.

 

W opublikowanej w środę w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przedłużono termin zawieszenia prowadzenia w szkołach stacjonarnych zajęć dydaktycznych z "do 7 czerwca", na "do 28 czerwca".

 

"Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej trwa nadal stan epidemii związany z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wobec utrzymującej się liczby zachorowań, wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży oraz o ograniczeniu – w terminie od 12 marca do 28 czerwca 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty (rozporządzenie z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19)" - czytamy w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Wyjaśniono w nim, że choć w rozporządzeniu podana jest data 28 czerwca – jako dzień, do którego będzie utrzymane ograniczenie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych, w praktyce zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się w piątek, 26 czerwca.

 

"Wskazana w rozporządzeniu data 28 czerwca pokrywa się z terminem zakończenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego wypłacanego rodzicom (o którym mowa w art. 4 i 4a ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)" - podano.

 

W komunikacie resortu edukacji wskazano, że w piątek 26 czerwca uczniowie będą mogli odebrać świadectwa, chyba, że dyrektor, z uwagi na sytuację epidemiczna, wyznaczy inny termin. Od soboty 27 czerwca dzieci i młodzież rozpoczną wakacje.

 

Poinformowano w nim również, że domy wczasów dziecięcych, które w związku z decyzjami o zniesieniu ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowo-wychowawczych oraz burs, a także w związku z decyzjami o uruchomieniu wypoczynku letniego, mogą po okresie przerwy również rozpocząć swoją działalność.

 

Zniesiono też graniczenie działalności przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. "Z uwagi, że działalność podmiotów leczniczych i jednostek pomocy społecznej jest wznawiana niezbędne jest również zapewnienie dzieciom i młodzieży przebywającym w tych placówkach realizacji odpowiednio wychowania przedszkolnego i nauki" - informuje MEN.

 

Znoszono także ograniczenie funkcjonowania ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. "Działalność tych ośrodków związana jest przede wszystkim z realizacją zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, które zostały uruchomione 18 maja br. Rodzice dzieci i młodzieży objętych tymi zajęciami zwracali się do nas z prośbą, aby umożliwić opiekę nad wychowankami również w tych placówkach" czytamy w komunikacie.

 

W nowelizacji rozporządzenia zapisano także możliwość zakwaterowania uczniów w internacie zorganizowanym w centrum kształcenia zawodowego, w szczególności uczniów, którzy korzystają z konsultacji, tj. analogicznie jak dotychczas w przypadku internatów zorganizowanych w szkołach.

 

Nowelizacja rozporządzenia weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w czwartek, z wyjątkiem przepisów dotyczących przywrócenia funkcjonowania domów wczasów dziecięcych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, które wejdą w życie z dniem 8 czerwca 2020 r.

 

 

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Paweł ~Paweł (Gość)07.06.2020 12:51

W Polsce tak zawsze jest minister swoje ,nauczyciele swoje a na tym wszystkim cierpią dzieci i rodzice którzy muszą im pomagać.

21


Radi ~Radi (Gość)05.06.2020 16:37

Ministerstwo Edukacji jak to fajnie brzmi, a poziom edukacji przez internet to jakaś kpina.I tak większą część materiału szkolnego za uczniów odwalili rodzice bo niestety nie każdy ma w domu dziecko co samo zasiądzie do lekcji ,a po drugie u nas w szkole pani wysyła e-maile z pracami domowymi nawet o godz.22.00 gdzie dzieciaki już śpią ,całą skrzynkę mam zapchaną lekcjami trójki dzieci gdzie czasem ciężko odróżnić czyje lekcje do kogo należą bo jedna pani uczy dwie córki w różnych klasach.Panie ministrze dziękujemy za takie nauczanie,niech się pan poda do dymisji i wstydu sobie nie robi.Pozdrawiam rodziców siedzących po pracy z lekcjami.

62


wojciech ~wojciech (Gość)06.06.2020 16:41

To kształcenie na odległość to kpina, nauczyciele ograniczają się do podania tematów, które dzieci/młodzież mają się nauczyć i tyle. Ale za to wymagają aby wszystko wiedziały. A przy okazji niech władze miasta zrobią wreszcie porządek z panią od biologii w TPS, rodzice młodzieży wiedzą zapewne o kogo chodzi. Co roku ten sam problem ! Pomimo skarg uczniów i rodziców co roku to samo. Co roku 200-300 uczniów ma same 1 i 2. To świadczy tylko o marnym poziomie nauczyciela a nie o uczniach.

71


gość ~gość (Gość)06.06.2020 17:37

W szkole podstawowej w Bujnach żadnych lekcji zdalnych - nauczyciele wysyłają tylko temat do opracowania na maila. Sprawdziany też drogą mailową, gdzie dzieci mają cały dzień na rozwiązanie. Córka która była raczej średnim, czwórkowym uczniem teraz ma same piątki. Dlaczego nauczycielom nie chce się prowadzić zdalnie lekcji? Szkoda mi tych dzieci bo oni stracili praktycznie cały semestr a nauczyciele zamiast pomóc to zwalają wszystko na rodziców.

23


gość ~gość (Gość)06.06.2020 13:57

To w takim razie obciońć pensie

03


gość ~gość (Gość)05.06.2020 11:25

Skoro da sie na odległość to zwolnić uczycieli.Albo przynajmiej obcionć im pęsje o wiekszom polowe bo ja 4 miesionc za ich roboty nie bende robiła a nikt mi za to nie placi

38


gość ~gość (Gość)05.06.2020 13:43

Niech MEN czy kuratorium czy inny uprawniony organ czy nawet dyrektor sprawdzi pracę nauczycieli bo są tacy którzy nie odesłali do ucznia żadnej wiadomości , żadnej oceny. Uczeń odsyłał pracę a ze strony nauczyciela zero kontaktu. Tacy nauczyciele być może są nieliczni ale są. Może ktoś to skontroluje ? Są też tacy którzy służyli rada pomocą , odpisywali uczniom oceny czy udzielali odp na pytania ale są też tacy którzy tylko wymagają od ucznia , od siebie nic. Przez 3 miesiące żadnego kontaktu z uczniami , brak informacji i ocenie czy wysłanej pracy. To nie dotyczy jednego czy paru uczniów a wręcz prawie całej klasy i to nie jednej. Za co tu pensja skoro nauczyciel nie miał czasu udzielić odpowiedzi czy przekazać informacji o ocenie ?

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat