MEN: jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

PAPKraj Poniedziałek, 16 marca 202038 19545
Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego; jeżeli będzie taka potrzeba to z nich skorzystamy - oświadczył w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
fot. pixabay

Piontkowski podkreślił w radiowej Jedynce, że placówki oświatowe, które nie zostały zamknięte na mocy decyzji rządu, mogą być zamykane na wniosek dyrektora w uzgodnieniu z organem prowadzącym. Zaznaczył też, że prawo zamknięcia takiej placówki ma również wojewoda. "Rozporządzenie nie wyklucza przepisów, które obowiązywały wcześniej" - dodał.

 

Szef MEN pytany, czy szkoły powinny szykować się na wydłużenie roku szkolnego powiedział, że mamy obecnie sytuację nadzwyczajną: zagrożenia zdrowia i życia, a szkoły zostały zamknięte profilaktycznie, by zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Ta dwutygodniowa przerwa nie powinna zakłócać przebiegu roku szkolnego" - ocenił minister.

 

Pytany, co z egzaminami, jeśli przerwa od zajęć zostanie wydłużona, stwierdził, że to zależy od rozwoju sytuacji. "Jeśli taka przerwa miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję" - oświadczył. "Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli" - podkreślił szef MEN. "Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy" - dodał.

 

Piontkowski zaznaczył, że przerwa od zajęć nie jest "kolejnymi feriami", dlatego uczniowie powinni wykorzystać ją na dalsza naukę.

 

Przyznał, że w szkołach nigdy wcześniej nie był stosowany zdalny sposób nauczania, za pomocą internetu. Zapowiedział, że resort będzie prosić dyrektorów szkół, by podjęli próby przeprowadzenia szkoleń z zajęć online. "Za chwile wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online" - zapowiedział minister. Przyznał jednak, że nauczaniem online nie będą mogli zostać objęci wszyscy uczniowie, ponieważ nie każdy dom jest objęty szybkim internetem.

 

Piontkowski podkreślił również, że nauczycielom należy się dodatek za gotowość do pracy, dodał jednak, że powinni oni tę gotowość wypełniać chociażby, jak wskazał, przygotowując materiały online dla swoich uczniów. "Mam sygnały, że nauczyciele z własnej inicjatywy zaczynają organizować pracę zdalną z uczniami" - zaznaczył.

 

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

 

Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy - przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli.

 

Od poniedziałku do 25 marca przedszkola i szkoły zostaną całkowicie zamknięte. Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie.

 

 

 

Monika Zdziera/PAP


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Misia ~Misia (Gość)20.03.2020 10:36

Kuratorium powinno zainteresować się tym ze w piotrkowskiej podstawówce np.pani z chemii czy hstorii zadaje do realizacji nowy temat, zadania do domu, które obejmują tematy, których nie było na lekcjach ( nie jest to powtarzanie /utrwalanie). W dodatku z matematyki taka ilość zadań czy fizyki, dziwne że dzieci teraz mają tyle robić, czy na jednej lekcji byliby w stanie zrobić aż tyle zadań.Proszę ograniczyć tą szokującą ilość zadań dla dzieci.
Rodzice pracują a potem muszą wszystko co zadał nauczyciel robić, tłumaczyć dziecku w domu. Czy nauczyciel sam pracuje od rana do wieczora na dwóch etatach ( jak rodzice?)

11


gość ~gość (Gość)18.03.2020 07:01

Jakie wydłużenie roku szkolnego przecież to nie dzieci wina że jest epidemia o czym rozmowa.Jest nauczanie przez Internet to oceny też będą wiec nie rozumiem po co zmieniać rok szkolny.Nagle przejmują się dziećmi a gdzie byli jak skończył się strajk nauczycieli,kto sie zainteresował ile dzieci miały zadawane do domu aby nauczyciele mogli nadrobić materiał.Teraz taka troska o dzieci czy to dzieci wina że Chiny rozsiali bombę biologiczną.

00


ja ~ja (Gość)17.03.2020 11:39

Dlaczego nie wszystkie szkoły w Piotrkowie zadają zdalnie zadania - chodzi mi o szkoły średnie, technika.
Czy to zależy od nauczycieli, czy jednak Dyrekcja powinna nakazać?
Moja córka nic nie ma zadawane zdalnie- z żadnego przedmiotu.

20


słoń ~słoń (Gość)17.03.2020 10:26

bolączki piotrkowskich intrawertyków - aby nauczycielom nie płacić. To może powiedz jeden z drugim darmozjadem co robisz i wam nie płaćmy. Żeby wasze dzieci nie były imbecylami potrzebujecie dobrze opłacanych nauczycieli - bez nauczycieli nasze będą dzieci będą mogły sie równać ale w głupocie co najwyżej. I napewno wtedy by wygrały, tak jak wy teraz wygrywacie - wpisując że nauczyciel to nie pracuje. Zwieracze wam się zaciskają bo sami nie uczycie. A studiuj i ucz. Skoro tak dobrze nauczyciel zarabia to prostaku jeden z drugim do nauczania sie przeszkol i zarabiaj te kokosy, kto ci broni? To wtedy znowu sraka by sie u ciebie pojawiła że no nie, wcale tak nie jest jak ujadałeś. I znowu ci źle będzie jak prawdziwemu prostakowi peowskiemu.

30


wnikliwy obserwator ~wnikliwy obserwator (Gość)17.03.2020 10:26

Ludzie! Na litość boską! W Polsce rozprzestrzenia się choroba, na którą na świecie zmarły już tysiące osób, a Wy nie macie innych problemów i spraw do załatwienia, tylko czepianie się nauczycieli?! Niedługo okaże się, że to oni ściągnęli do Polski koronawirusa, żeby mieć "wolne"! Puknijcie się w puste głowy i zajmijcie się prawdziwymi problemami. Do "gościa" - nie odgrażaj się, lepiej proś Boga, żebyś miał siłę i okazję iść do tej szkoły.

60


gość ~gość (Gość)17.03.2020 07:29

Men do likwidacji

33


gość ~gość (Gość)17.03.2020 00:08

Jak był strajk nauczycieli nikt nie przejmował się dziećmi!A najbardziej o osoby podchodzące do egzaminów!ok. Wynagrodzenie to każdy teraz dostanie nawet jak siedzi w domu. Ale dodatek?? Paranoja!zadania w internecie?a czy ktoś wziął pod uwagę osoby ktore nie mają komputera albo internetu.sa też ubogie rodziny! Materiał miał być powtórka a są NOWE TEMATY! a i dodam że napisane jest że będzie to ocenione. Ja pracuję normalnie niestety ale nie widzi mi się siedzieć po pracy i tłumaczyć NOWE materiały dziecku bo mam też inne obowiązki.Lepiej żeby moje dziecko nie dostało pały za zadania które nie potrafiło, od razu pojawię się w szkole....

52


gość ~gość (Gość)16.03.2020 20:30

Do Rudi. Zobacz ile zarabia nauczyciel mianowany czy dyplomowany wraz z dodatkami Stazystow jest malo A kto na poczatku zarabia kokosy .

21


Rudi ~Rudi (Gość)16.03.2020 20:17

Myślę, że większość nauczycieli ma taki stosunek do tego zdalnego nauczania jaki władza miała do nauczycieli rok temu. Opluty pracownik, zhejtowany nie będzie miał motywacji do pracy i na pewno nie będzie używał swojego komputera, internetu czy telefonu bo minister coś sobie wymyślił. Zakupić nauczycielom ten sprzęt do nauczania młodego pokolenia zamiast kupować samoloty i rakiety do zabijania ludzi. Czy urzędnik czy minister pracuje swoim prywatnym komputerem czy telefonem ? Czy nauczyciela stażystę zarabiającego około 1900 stać na zakup laptopa ?

70


gość ~gość (Gość)16.03.2020 19:41

To ich obowiazek wiec niewiem za co dodatek. Dodatek powinni dostac np.Ci co na magazynach pracuja, w sklepach...Ci musza isc do pracy a nie nauczyciele

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat