Müller polemizuje z prezydentami miast: samorządy zyskują, a nie tracą w czasie naszych rządów

PAPKraj Czwartek, 05 sierpnia 20217 1008
To nieprawda, że samorządy tracą w czasie rządów PiS - przekonywał w środę rzecznik rządu Piotr Müller, polemizując ze stanowiskiem prezydentów części miast, którzy krytykują założenia Polskiego Ładu. Zdaniem Müllera dochody Warszawy od 2016 do 2019 r. wzrosły o 50 proc.

Rzecznik rządu zapowiedział ponadto, że projekt ustawy wprowadzający korekty w finansach samorządów jest już na końcowym etapie i zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu.

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz kilku innych prezydentów miast skrytykowało w środę założenia Polskiego Ładu. Przestrzegali, że na zaproponowanych w nim rozwiązaniach podatkowych same tylko miasta stracą ok. 145 mld zł. Według szacunków Trzaskowskiego Warszawa może stracić na Polskim Ładzie 1,7 mld złotych.

 

Do zarzutów samorządowców odniósł się w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał, że "znacząco zwiększyła się dynamika wzrostu przychodów dla samorządów" w czasach rządów PiS. Dodawał, że w latach 2011-2015 wzrost przychodów z tytułu podatku CIT w samorządach wyniósł 3 punkty proc., a od 2015 r. był to wzrost o 60 proc., tj. o ponad 4 mld zł.

 

"W czasach rządów PiS do samorządu terytorialnego trafia zdecydowanie więcej środków nie tylko w liczbach bezwzględnych, ale także procentowo" - mówił Müller. Ponadto wskazywał na wprowadzenie przez rząd dodatkowych funduszy, w tym Funduszu Inwestycji Lokalnych, z których środki mają trafiać do samorządów.

 

Zdaniem rzecznika rządu samorządowcy traktują Polski Ład "wybiórczo". "Jakoś dzisiaj nie było powiedziane, że chociażby tylko w tym roku ponad 20 mld złotych trafi dodatkowo do samorządu terytorialnego na inwestycje, które są niezbędne, a w najbliższych kilku latach będzie to blisko 100 mld złotych, które dodatkowo trafią z Rządowego Funduszu Polski Ład" - wskazał rzecznik rządu.

 

Jak dodał, oprócz tego funduszu mają zostać przygotowane także projekty ustaw, dzięki którym np. wydatki bieżące i inwestycje samorządów można będzie kształtować w sposób elastyczny. Müller przypomniał, że rząd planuje wprowadzić także subwencję inwestycyjną dla samorządów. "Te rozwiązania niedługo dodatkowo do tego przedstawimy, więc to już będzie taki pakiet, który pomaga samorządom i wyrównuje ich szanse, bo problemem w polskim samorządzie było to, że często te mniejsze samorządy - gminne czy mniejszych i średnich miast - miały problemy z ważnymi inwestycjami. To się właśnie zmienia dzięki tej polityce, którą proponujemy w ramach Polskiego Ładu" - przekonywał rzecznik rządu.

 

Müller mówił ponadto, iż tego, że czasie rządów PiS znacząco wzrosły dochody samorządów, można dowieść na przykładzie konkretnych miast. Jak mówił, jeśli porównać dochody Warszawy z podatków PIT i CIT z lat 2016 i 2019, to nastąpił wzrost o ponad 2,4 mld złotych, czyli o 50 proc. W przypadku Poznania - według rzecznika rządu - był to wzrost o 45 proc., a Gdańska - o 52 proc.

 

"W związku z tym twierdzenie, że samorządy tracą na rządzie PiS, jest po prostu nieprawdziwe. W czasach rządów PiS samorząd terytorialny nigdy nie zyskał tak wiele środków finansowych w stosunku do lat poprzednich właśnie ze względu na dobrą, rozsądną politykę gospodarczą PiS, która przynosi również efekty właśnie w postaci zwiększenia dochodów samorządu terytorialnego" - przekonywał Müller.

 

Mówiąc o zapowiadanych zmianach podatkowych w Polsce stwierdził, że dzięki temu w portfelach Polaków zostanie 14 mld zł. "Na tym zyskują Polacy. Gdy obniżamy podatki siłą rzeczy, zarówno rząd jak i samorząd, muszą nieco ograniczyć swoje przychody po to, aby w portfelach Polaków było więcej środków" - powiedział rzecznik rządu.

 

Zapowiedział, że projekt ustawy wprowadzający korekty w finansach samorządów jest już na końcowym etapie i zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu. "Przygotowujemy ustawę, która ma zmodyfikować zasady finansowania samorządu terytorialnego w taki sposób, aby były bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wydatki bieżące oraz wydatki inwestycyjne, oraz - oprócz tego - subwencje inwestycyjne i korektę w zakresie liczenia subwencji dla samorządów, aby wyrównać pewnego rodzaju różnice w tym zakresie" - powiedział Müller. (PAP)


Zainteresował temat?

0

5


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lolo ~lolo (Gość)06.08.2021 07:35

Rozdajecie pieniądze ciężko pracujących ludzi. Na dodatek "dzięki" waszym złodziejskim rządom najwięcej traci klasa średnia, a wspieracie patologię i siebie. Tak złego rządu jak PIS jeszcze nie było. Macie nas po prostu w pupie i macie nas za debili

00


antysys ~antysys (Gość)05.08.2021 13:26

Obserwując, kto twierdzi, że straci, okazuje się, że to większość która wiecznie panuje w samorządach, czyli ci, których geny są wrecz stworzone do bycia wiecznymi prezydentami miast, burmistrzami, wójtami itd itp. Boja się, że stracą jako gmina, miasto czy jako oni sami, bo pieniążki będą sprawdzane, a nie przyklepywane jak dotąd bo sami swoi SLDPOPSL??? I trzeba będzie je przeznaczyć dla obywateli, a nie dla swoich widzimisiów?

30


!!! ~!!! (Gość)05.08.2021 11:07

Jeszcze zapomniał dodać, że cały naród kocha PiS.

62


Giuseppe ~Giuseppe (Gość)05.08.2021 07:14

Pisslamski kłamca.

74


afr ~afr (Gość)05.08.2021 08:29

Typowa trąbka propagandowa. Jak zostanie naciśnięta tak zagra. Gotów powiedzieć, że w Polsce jest najtańsze paliwo samochodowe na świecie, inflacja 0,1%, najwyższe emerytury, itd.Teksty dobre dla ciemnoty pisowskiej . Ludzie samodzielnie myślący nie słuchają niedorzeczności pisowskiego aparatczyka.

74


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat