Legioniści na ulicach Piotrkowa, czyli gra miejska HARC

ePiotrkow Sobota, 14 kwietnia 201814 4990
Tegoroczną edycję gry miejskiej przygotowanej przez Stowarzyszenie HARC wygrała drużyna "Opryszki" z Piotrkowa. Przejażdżka drezyną, bal kotylionowy, wizyta w magazynie frontowym czy ćwiczenia na poligonie wojskowym – to tylko część atrakcji, jakie czekały w sobotę na uczestników zabawy, której motywem przewodnim był Piotrków legionowy. W grze wzięło udział 200 osób.

Ładuję galerię...

W sobotę, punktualnie o godzinie 10.00 w Piotrkowie na placu Zamkowym rozpoczęła się gra miejska zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. Na starcie zawodów stanęły 24 patrole, łącznie 200 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych, wśród których były także drużyny harcerskie ze Szczercowa, Bełchatowa i Wolborza. Tematyką tegorocznej edycji gry był Piotrków legionowy i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na uczestników zabawy czekało do wykonania kilkanaście zadań w jedenastu punktach kontrolnych, rozrzuconych po całym mieście. Wśród zaplanowanych przez organizatorów atrakcji były między innymi przejażdżka drezyną, bal kotylionowy w Towarzystwie Dobroczynności, ćwiczenia militarne i przeciwpożarowe oraz wizyta w magazynie frontowym. Podczas gry jej uczestnicy spotkali także postacie historyczne, takie jak Józef Piłsudski, Władysław Sikorski i Maria Dąbrowska. Gra zakończyła się o godzinie 14.30 historycznym pokazem rekonstruktorskim na wspomnianym placu Zamkowym. Kilkugodzinne zmagania, w których trzeba było wykazać się zarówno znajomością historii Polski, dziejów Piotrkowa, miejskich toponimów, jak i sprawnością fizyczną wygrał patrol „Opryszki” z Piotrowa. Drugie miejsce zajęły „Łyki Szczercowskie” ze Szczercowa, zaś miejsce trzecie przypadło zespołowi MAKA-PAKA.

 

– Poziom tej gry z roku na rok jest coraz trudniejszy, ale tak się dzieje za sprawą patroli, które w niej uczestniczą, bo to one ten poziom wyznaczają. W ubiegłym roku większości z nich udało się przejść całą grę dlatego w tym roku musieliśmy poziom zawyżyć – mówił po zakończeniu gry miejskiej Marcin Jończyk, prezes Stowarzyszenia HARC. – Przypadająca na ten rok 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przypomnienia piotrkowianom, uczestnikom i dzieciakom w ogóle o tym wydarzeniu z naszej historii, jak i o udziale w nim Piotrkowa. Z pomocą fantastycznych ludzi zlokalizowaliśmy odpowiednie miejsca na punkty kontrolne i w te miejsca zaprosiliśmy młodzież, która uczestniczyła aktywnie w naszej grze.  

 

Kolejna gra miejska ze Stowarzyszeniem HARC odbędzie się już za rok. Jak zapowiadają organizatorzy pomysł na zabawę już jest i znów będzie nieco trudniej.   

 

 

Agawa   


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

aa ~aa (Gość)16.04.2018 09:41

Wspaniałe buty do jazdy konnej !

30


97-300 97-300ranga14.04.2018 19:52

Gdzie została zrobiona fotka z panią na koniku ? Nie mogę zlokalizować miejsca jej zrobienia , Plac Zamkowy ?

25


jo ~jo (Gość)15.04.2018 09:29

Proponuję pytania na następną zabawę z piłsudskim:
1) Ilu oficerów piotrkowskiego 25 Pułku Piechoty zostało wyrzuconych z wojska za to, że nie poparli bandytów podnoszących rękę na legalne władze w maju 1926 roku?
2) Ile razy Piłsudski zmieniał wiarę, żeby mógł se stukać kochanicę?
3) Ile kochanek miał Piłsudski?
4) Ile osób zginęło w zbrojnym zamachu na legalne polskie władze, który Piłsudski przeprowadził w maju 1926 roku.
5) Ilu oficerów i generałów zostało zamordowanych za to, że nie poparli Piłsudskiego w czasie zamachu majowego?
6) Kto fałszował wybory po roku 1926 i kto nie dopuścił do wyborów samorządowych/lokalnych na początku lat trzydziestych?
7) Kto więził bez wyroków i torturował swoich przeciwników politycznych, chociażby w Berezie Kartuskiej?
8) Kto przeprowadzał napady rabunkowe i kto w trakcie tych napadów mordował przypadkowych ludzi (np. kolejarzy).
9) Kto nie pomógł powstańcom śląskim i wielkopolskim, żeby nie denerwować swojego niemieckiego pana?
10) Kto był niemieckim szpiclem i dla kogo zaborcy profilaktycznie aresztowali większość wyższych oficerów polskich w listopadzie 1918 roku?

63


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)14.04.2018 15:50

HARC to Ci od Chojniaka???

54


alinka123 ~alinka123 (Gość)15.04.2018 05:28

Motorów z hamulcem tarczowym w tamtych czasach nie było.

41


tom__ ~tom__ (Gość)14.04.2018 13:12

świetna zabawa, inicjatywa i chęci ludzi, której coraz to mniej. Widziałem legionistów na ul. Sulejowskiej z flagami, niesamowite wrażenie i super :) Pozdrowienia dla wszystkich zaangażowanych !!! miłej soboty !!!

120


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat