ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leasing samochodowy dla firm

Poniedziałek, 17 lutego 2020 887
Leasing samochodu to alternatywa dla kredytu na samochód, na którą często decydują się firmy. Korzystne sposoby rozliczeń związanych z leasingiem, możliwość wykupienia auta po korzystnej cenie, ale również opcja wypowiedzenia umowy i zrezygnowania z samochodu, jeśli ten okaże się niepotrzebny, to tylko kilka zalet leasingu.

Jak działa leasing samochodowy? Kiedy warto się na niego zdecydować? Który jest najkorzystniejszy? Podpowiadamy!

Leasing samochodu – jak działa?

Leasing samochodu to popularna forma finansowania zakupu pojazdu. Szczególnie często wybierana jest przez przedsiębiorców i stanowi dobrą alternatywę dla kredytów oraz pożyczek. Leasing jest właściwie poniekąd rodzajem kredytu, jednak ma w sobie również elementy dzierżawy. Mimo że korzystasz z pojazdu, nie staje się on Twoją własnością. Właścicielem samochodu jest wciąż firma leasingowa, jednak Ty możesz z niego korzystać, jak właściciel.

Leasingodawca udostępnia samochód leasingobiorcy na okres określony w umowie. Po upływie tego czasu masz możliwość wykupić pojazd na konkurencyjnych warunkach. Nie jest to jednak konieczne. Możesz również zakończyć umowę lub wziąć w leasing nowe auto. Ta forma finansowania jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorców, ze względu na to, że mogą oni rozliczać leasing jako koszt prowadzenia działalności, co pozytywnie wpływa często na optymalizację podatkową w firmie.

Leasing samochodu – jakie rodzaje masz do wyboru?

Zanim zdecydujesz się na leasing samochodowy dla firm, musisz wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje finansowania. Jest to leasing operacyjny oraz finansowy. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jako przedsiębiorca powinieneś je poznać, zanim podpiszesz umowę leasingową.

 

Leasing finansowy – na czym polega?

 

Jeśli jesteś leasingobiorcą w leasingu finansowym, musisz zapłacić cały podatek VAT w całości już z pierwszą ratą leasingową. Kosztem uzyskania przychodu w tej opcji będzie nie cała rata, ale tylko odsetki. Umowę o leasing finansowy możesz podpisać na dowolnie ustalony z leasingodawcą czas. Możesz więc dopasować ten czas do Twoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że w tej wersji możesz od początku dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

 

Leasing operacyjny – na czym polega?

 

Leasing operacyjny pozwala naliczać VAT dopiero z każdą kolejną ratą. Nie musisz więc opłacać podatku od razu. Ponadto w jego ramach możesz wrzucić w koszty bardzo wiele wydatków związanych z posiadaniem auta. Wśród takich wydatków jest sama rata leasingowa, ale również koszt zakupu paliwa, dodatkowego wyposażenia czy napraw. Umowa o leasing operacyjny niestety nie może być zawierana na dowolny czas. Minimalna jej długość to czterdzieści procent czasu amortyzacji samochodu.

Leasing samochodowy – który wybrać?

Na początku prowadzenia swojej działalności możesz mieć wątpliwości, który rodzaj finansowania wybrać. W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie jednak leasing operacyjny. Leasing finansowy może okazać się korzystniejszy, jeśli zależy Ci, żeby od razu odliczyć VAT, kupujesz samochód z innym VAT niż standardowe dwadzieścia trzy procent lub chcesz od razu mieć samochód na własność,

Warunki leasingu samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszesz umowę leasingową, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, Jest to przede wszystkim wysokość comiesięcznej raty do spłacenia, ale również inne koszty: ubezpieczenia, dodatkowych opłat oraz kar za niewywiązanie się z umowy. Przeanalizuj również warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Pamiętaj, że umowa zaproponowana przez leasingodawcę nie jest ostateczną, którą musisz podpisać. Jak najbardziej możesz negocjować jej warunki tak, aby były dopasowane do Twoich potrzeb.

Leasing czy kredyt na samochód – co wybrać?

Leasing dla firm bez wpłaty własnej to w przypadku firm często lepsze rozwiązanie niż kredyt. Możesz bowiem wykorzystać ratę leasingową oraz odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodu. Możesz też samodzielnie ustalić z leasingodawcą kwotę miesięcznych rat oraz wysokość pierwszej raty inicjalnej. Leasing zwykle nie wymaga również dostarczenia tak wielu dokumentów, jak w przypadku kredytu.

 

Co pomoże Ci wybrać dobry leasing dla firm? Kalkulator leasingowy, z którym z łatwością przeanalizujesz warunki interesującej Cię oferty oraz porównasz ją z propozycjami konkurencji.

 

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat