tekst reklamowy

Leasing finansowy czy operacyjny

Piątek, 07 maja 2021 463
Leasing finansowy i leasing operacyjny to dwa najpopularniejsze rodzaje leasingu. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które zależą od wielu czynników. Pomimo wielu różnic, zawierają także cechy wspólne. Jedną z nich jest brak angażowania pełnej kwoty na przedmiot leasingu. Podstawowymi warunkami obu form finansowania jest wpłata własna i okres leasingu. Istnieje duża dowolność w doborze tych właściwości, więc możliwe jest dopasowanie finansowania do osobistych potrzeb.

Ciężko stwierdzić, która z tych form jest lepsza, ponieważ każdy klient może mieć inne oczekiwania w stosunku do finansowania. O wyborze powinny decydować głównie aspekty podatkowe i rachunkowo-księgowe.

 

Jakie są różnice w rozliczaniu?

 

Jednym z takich aspektów jest wpisanie przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych oraz dokonanie odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu operacyjnego odpowiada za to leasingodawca, a klient nie musi się o nic martwić. W przypadku leasingu finansowego te czynności leżą po stronie leasingobiorcy.

 

Kolejną kwestią jest różnica w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca może wliczyć całą opłatę wstępną, wszystkie raty leasingowe, a także koszty związane z codzienną eksploatacją pojazdu. W leasingu finansowym do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy odpisy amortyzacyjne, odsetki rat i codzienne koszty eksploatacji.

 

Różnicę można również znaleźć w odliczaniu podatku VAT. W leasingu operacyjnym jest to bardzo prosta kalkulacja, ponieważ VAT jest naliczany automatycznie do każdej raty leasingowej. Przy leasingu finansowym sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, ponieważ podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na samym początku. Nie jest to zatem VAT naliczony od czynszu inicjalnego, ale z góry od wszystkich płatności w całym okresie leasingu. Dla wielu firm wpłata takiej kwoty może być problematyczna i zniechęcać do tej formy finansowania, dlatego leasingodawcy często pomagają finansować VAT. Jest on dzielony i doliczany do każdej raty, mimo że rozliczenie z US nastąpiło „jednorazowo”.

 

Do różnic można również zaliczyć kwestię wykupienia przedmiotu leasingu. Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca powinien wykupić przedmiot leasingu na koniec okresu umowy. Kwota wykupu jest z góry ustalona, a o jej wysokości decyduje się przy ustalaniu warunków leasingu. Przy leasingu finansowym przedmiot leasingu staje się automatycznie własnością leasingobiorcy wraz z końcem umowy.

Wykup w leasingu operacyjnym jest ciekawym mechanizmem. Często jest ustalany na 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu, tak aby przedsiębiorca nie miał dużych wydatków na sam koniec umowy. Istnieje jednak możliwość, aby wykup wynosił nawet 40% całkowitej wartości. Pozwala to na zmniejszenie raty leasingu do minimum. Trzeba się jednak spodziewać ogromnego kosztu po zakończeniu umowy.

 

Jakie są różnice w umowach?

 

Umowa leasingu operacyjnego ma ściśle określone zasady i musi spełniać warunki zawarte w przepisach. Okres takiej umowy nie może być krótszy niż 40% czasu trwania amortyzacji przedmiotu. Jej maksymalny czas trwania to 72 miesiące. Większość banków określa następujący warunek- okres trwania leasingu i wiek przedmiotu leasingu nie mogą być dłuższe niż 10 lat.

Np. Jeśli weźmiemy w leasing czteroletni samochód to najdłuższy okres leasingu wynosi sześć lat.

 

W leasingu finansowym nie ma takich ograniczeń. Wiek przedmiotu leasingu i czas trwania leasingu mogą być dowolne. Okresy te muszą zostać jednak dokładnie określone w umowie i bank musi wydać na nie zgodę.

Aby obliczyć dokładną ratę leasingu warto skorzystać s dostępnego w internecie kalkulatora leasingowego.

 

Podsumowanie

 

Obie formy finansowania mają swoje wady i zalety. Każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby, a co za tym idzie, inna forma leasingu będzie dla niego korzystniejsza. Warto zapoznać się ze szczegółami i możliwościami obu form finansowania. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz problem z podjęciem decyzji, skontaktuj się z firmą MyLease.pl, a na pewno dowiesz się, co będzie korzystniejsze dla Ciebie. Warto sprawdzić również dostępne oferty leasingu samochodu na stronie internetowej.

 

Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat