LZS w Łódzkiem przestanie istnieć?

ePiotrkow Sobota, 06 lipca 201933 5919
W tym roku nie odbędą się już żadne imprezy dla dzieci i młodzieży organizowane przez Ludowe Zespoły Sportowe w Łodzi. LZS zawiesza bowiem działalność ze względu na brak dotacji z budżetu wojewódzkiego. - Polityka wkracza do sportu – twierdzi Marek Mazur, przewodniczący związku w Łodzi. - Ta sugestia mnie nie dziwi, przykro, że pan Mazur nie potrafi myśleć globalnie i reprezentuje interesy tylko jednej organizacji – odpowiada wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Konsekwencje tego sporu będą takie, że w centralnych imprezach jak np. p„Piłkarska kadra czeka” nie wezmą udziału reprezentacje Łódzkiego.
archiwum ePiotrkow.pl

Ludowe Zespoły Sportowe przedstawiały co roku program imprez wojewódzkich i otrzymywały na to dotacje z Urzędu Marszałkowskiego. W pierwszym półroczu wszystko funkcjonowało normalnie, jednak na drugie 6 miesięcy władze województwa zmieniły formułę. - Po raz pierwszy władza nie zaakceptowała programu współzawodnictwa sportu dzieci i młodzieży na terenach wiejskich na poziomie województwa. Ogłoszono konkurs, ale zastrzeżono, że jest on kierowany do małych klubów wiejskich. OK, z tego się cieszymy, ale jest zapis, że klub może złożyć jedną ofertę i tylko do 10 tysięcy złotych. I z góry eliminuje się interdyscyplinarne organizacje, które przygotowywały duże zawody jak np. te w Spale dla szkół podstawowych i gimnazjalnych czy biegi przełajowe w Wolborzu, w których startuje ok. 1000 dzieciaków. W tym roku mieliśmy zaplanowanych 40 imprez o randze wojewódzkiej. W drugim półroczu już ich nie będzie, więc runie system współzawodnictwa, bo nie będzie imprezy wojewódzkiej, więc młodzież nie pojedzie na te centralne – żali się Marek Mazur, przewodniczący Rady Wojewódzkiej LZS w Łodzi. - Wszystkie dotacje, które mogłyby być udzielone są realizowane w trybie konkursowym i jeżeli LZS będzie brał w nich udział, będzie traktowany na tych samych zasadach jak każdy inny podmiot – odpowiada Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. I dodaje: - Przyzwyczajenie do trybów pozakonkursowych jest zbyt daleko idącym oczekiwaniem. Poza tym przecież te małe kluby wiejskie to w większości są LZS-y. Było oczekiwanie, by to zrzeszenie wojewódzkie było dysponentem, my dajemy równe szanse i możliwości także innym podmiotom.


Mazur, który jest też przewodniczącym klubu radnych PSL w Sejmiku Województwa Łódzkiego, a więc opozycyjnym w stosunku do rządzącego PiS, dopatruje się w tych działaniach polityki. - Polityka wkracza do sportu. Jak pamiętam wcześniej nikt nie zwracał uwagi na to, kto w zarządzie ma jakie sympatie polityczne, a dziś wydaje mi się, że było to uderzenie w Ludowe Zespoły Sportowe. - Ta sugestia mnie nie dziwi, przykro, że pan Mazur nie potrafi myśleć globalnie i reprezentuje interesy tylko jednej organizacji, która była przyzwyczajona, że przez lata realizuje zadania, a w tym momencie musi podjąć rywalizację o uzyskanie dotacji – ripostuje Z. Ziemba.


Brak dotacji z województwa oznacza, że młodzieży z Łódzkiego zabraknie na dwóch letnich ogólnopolskich imprezach. - Niestety, ale dzieciaków z terenów wiejskich nie wyślemy na finał wojewódzki turnieju „Piłkarska kadra czeka” do Zamościa. Na to potrzebne są pieniądze. W sierpniu nie wystartuje też reprezentacja województwa w centralnych Ogólnopolskich Igrzyskach LZS. To będzie ewenement, gdy zabraknie jednego województwa – łódzkiego – mówi przewodniczący LZS. Wicemarszałek Ziemba, który odpowiada w zarządzie m.in. za sport, zwraca uwagę, że związek powinien dywersyfikować źródła swoich przychodów. - Jest to organizacja funkcjonująca od dziesiątek lat i ma możliwości pozyskiwania środków z różnych źródeł i bezzasadne jest oczekiwania, że podstawowym źródłem finansowania będzie budżet województwa łódzkiego – dodaje Ziemba. - Jeżeli nie będą w stanie zorganizować imprezy jak ta w Wolborzu, to będzie świadczyło o braku sprawności tej instytucji.


Brak dotacji z województwa oznacza też, że pensji nie otrzymują pracownicy łódzkiego biura. Na razie LZS w Łodzi zawiesił działalność, ale jeśli sytuacja się nie zmieni, może to oznaczać upadek Ludowych Zespołów Sportowych w naszym regionie.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ale czad ~ale czad (Gość)08.07.2019 17:18

PSL ratuje swe stołki?

01


gość5 ~gość5 (Gość)08.07.2019 12:53

Zlikwidować wszystko, co się tylko da.....szpital, WORD, LZS....kto następny? pewnie przychodnie.....Leczyć musimy się w Tomaszowie, Bełchatowie, Łodzi itd. Piotrków jest miastem na wymarciu, szkoda........

50


niech ~niech (Gość)08.07.2019 10:19

się wypowie młodzież która korzystala z dobrodziejstw imprez, zawodow sportowych organizowanych przez LZS - czy były potrzebne, a co teraz? pewnie nic!!!!

50


Maja ~Maja (Gość)08.07.2019 08:51

Wróci stara władza to pieniądze się znajda, wiadomo kto został dyrektorem w Ręcznie to stołek musi się utrzymać.
To i może droga się wyremontuje wojewódzka do Ręczna. Bo 2012 było mało głosów z tej Gminy na PSL, było powiedziane że nici z drogi na długie lata. Mam nadzieje że jak teraz otworze lodówkę to znów koniczynka PSL wyleci.

11


gość ~gość (Gość)08.07.2019 07:20

Widać że sport zaczyna przegrywać, szkoda dzieciaków.

31


Ven ~Ven (Gość)07.07.2019 22:02

pis dąży do władzy totalnej i nie akceptuje nikogo kto się z nimi nie zgadza. Gdyby prezesem LSZ została osoba związana z pis pieniądze szybko by się znalazcy. Politycy walczą dzieci zapłacą.

74


Dudała ~Dudała (Gość)07.07.2019 21:38

Wielkie mi co! Dzieci i młodzież wezmą udział w pieszej pielgrzymce do Częstochowy i na ten marszobieg śpiewający urząd pieniądze da. Proboszczowie już zlecają pisanie projektów.

84


gość ~gość (Gość)07.07.2019 20:04

Po jesiennych wyborach ten cały PSL też przestanie istnieć w sejmie

54


Marek Mazur Marek Mazurranga06.07.2019 21:05

Pan Zbigniew Ziemba, pełniąc funkcję wicemarszałka województwa kłamie, twierdząc, że w trybie konkursowym, jeżeli LZS będzie brał w nich udział, będzie traktowany na tych samych zasadach jak każdy inny podmiot. Pan Ziemba powinien zapoznać się z ogłoszeniem, które sam wydał wraz z Zarządem Województwa. Otóż Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe zostało wyeliminowane z możliwości z uczestnictwa w konkursie:
https://bip.lodzkie.pl/ogloszenia/konkursy/item/8902-dziesi%C4%85ty-otwarty-konkursu-ofert-na-realizacj%C4%99-zadania-publicznego-wojew%C3%B3dztwa-%C5%82%C3%B3dzkiego-z-zakresu-kultury-fizycznej-w-2019-r
„Program rozwoju sportu młodzieżowego w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym- program skierowany jest do klubów sportowych, także uczniowskich klubów sportowych …” Przedmiotem wsparcia są …- wynagrodzenie szkoleniowców, zakup sprzętu sportowego, udział w zwodach i zgrupowaniach sportowych organizowanych w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego” (prowadzonego przez Ministerstwo Sportu).
„Maksyma kwota dofinansowania na jedną ofertę wynosi 10.000 zł „
„Do konkursu każdy oferent może złożyć 1 ofertę. Dotyczy to ofert składających samodzielnie jak i ofert wspólnych”.
. Po raz pierwszy w historii województwa piotrkowskiego i obecnie łódzkiego, organizacja szczebla wojewódzkiego, nie może aplikować do konkursu po środki budżetu województwa, by … realizować zadania własne samorządu województwa łódzkiego na szczeblu wojewódzkim. Samorząd wojewódzki po raz pierwszy w tym roku nie ogłosił konkursu na sport masowy, powszechny na terenach wiejskich, Po raz pierwszy nie dał szansy na organizację imprez o zasięgu wojewódzkim (czytaj w ogłoszeniu). Będą imprezy gminne, powiatowe i centralne. Nie będzie zawodów wojewódzkich. Nie musi ich organizować LZS, niech to robią inni, może Urząd Marszałkowski, ale dzieci i młodzież maja potrzebę współzawodnictwa wojewódzkiego. No cóż, ale skąd o tym ma wiedzieć pan Ziemba. Natomiast nieprawdą jest również, iż organizacja LZS realizuje swoje zadania przyzwyczajona przez lata w trybie pozakonkursowym. To są pomówienia. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie obliguje wszystkie instytucje państwowe i samorządy do ogłaszania konkursów.. Po raz pierwszy w historii województwa piotrkowskiego i obecnie łódzkiego, organizacja szczebla wojewódzkiego, nie może kierowany jest do klubów sportowych O tym pan Ziemba również powinien wiedzieć.

146


zlikwidować, ~zlikwidować, (Gość)07.07.2019 15:37

zniszczyć coś jest łatwo, zbudować trudniej; ciekawe co w to miejsce zrobi p. Ziemba, będziemy obserwować!!

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat