Kwieciński - z Syberii przez Piotrków po medale

ePiotrkow Niedziela, 15 maja 2011, aktualizacja 20.05.2011 20:188 6880
Jako jeden z niewielu sportowców na świecie ma na koncie udział w 5 igrzyskach olimpijskich. Zdobył na nich dwa brązowe medale, ma też na koncie 3 medale mistrzostw świata i 10 złotych krążków zdobytych na mistrzostwach Polski. Swoją bogatą karierę zapaśniczą zaczynał w Piotrkowie pod okiem Eugeniusza Kieruszyna. Dziś Czesław Kwieciński mieszka w Gliwicach, gdzie odwiedziliśmy go z mikrofonem, aparatem i kamerą.

Urodził się 69 lat temu na Litwie. Niestety w 1948 roku Sowieci zdecydowali, że rodzina Kwiecińskich wraz z innymi Polakami trafi na Syberię. Tam młody Czesław przebywał do 1956 roku. Gdy Rosjanie zgodzili się na repatriację, znalazł się w Piotrkowie. Tu zaczął uprawiać sport. Najpierw boks w Concordii, a później zapasy w Piotrcovii pod okiem niezapomnianego Eugeniusza Kieruszyna. To on ukształtował młodego zawodnika.

 

Po wielu zawirowaniach związanych ze służbą wojskową ostatecznie trafił do Siły Mysłowice. I to w tym klubie odnosił największe sukcesy. Był na pięciu Igrzyskach Olimpijskich: w Tokio (1964), Meksyku (1968), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Na tych ostatnich igrzyskach był nawet chorążym polskiej ekipy. Było to swoiste zwieńczenie kariery doskonałego sportowca.

 

Na portalu epiotrkow.pl rozmowa z Czesławem  Kwiecińskim, który mówi o tym, jak został zapaśnikiem, jakim trenerem był E. Kieruszyn, o Igrzyskach w Monachium (gdzie powinien zdobyć złoty medal) i o terrorystach na tych samych igrzyskach.

 

OBSZERNA ROZMOWA Z CZESŁAWEM KWIECIŃSKIM I WIELOMA INNYMI MISTRZAMI JUŻ WKRÓTCE W KSIĄŻCE POŚWIĘCONEJ PIOTRKOWSKIM ZAPASOM. PUBLIKACJA UKAŻE SIĘ W PAŹDZIERNIKU PODCZAS ORGANIZOWANYCH W NASZYM MIEŚCIE MISTRZOSTW POLSKI W ZAPASACH W STYLU KLASYCZNYM. JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY DO LEKTURY I NA ZAWODY!

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kwoczka ~kwoczka (Gość)16.05.2011 23:35

Kwieciu! Kochamy ciebie, wracaj do Piotrkowa i ratuj miasto swoje, bo łajba dziurawa, sternika brak, wioślarze ciamciaramcie a zanurzenie wzrasta.

00


z przed bramy ~z przed bramy (Gość)15.05.2011 21:36

Słuchając i patrząc na Czesława Kwiecińskiego refleksje przychodza same.Dyscyplina i sekcja poniżana i lekcewazona w tym mieście tak przez włodarzy jak i nawiedzonych pseudofachowsów/ jak Lopez/. dała przez ponad 50 lat taka ilość wspaniałych zawodników jak żadna inna.Wielokrotne proby jej likwidacji niepowiodły sie i przetrwała do dzis by młodziez tego miasta miała gdzie realizować swe ambicje i marzenia. Czesław Kwieciński to nie jedyna wspaniała postać i wybitny wychowanek tej sekcji. Gdyby to była siatkówka, piłka kopana czy reczna to peany na ich cześć byłyby codzienne ale .. to tylko zapasnicy. W#spomnę tylko nazwiska Bogdana Darasa/ 2krotny Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy, Roman Wrocławski ,Mistrz Świata i 2krotny medalista Mistrzostw Europy,Piotr Stępień Vce Mistrz Olimpijski, medalista Mistrzostw Europy i wielu ,wielu innych . O Mistrzach Polski, medalistach we wszystkich grupach wiekowych trudno pisać z uwagi na brak miejsca i czasu. Może czasem warto zastanowić sie chwilę i docenić pracę pokoleń zawodników i trenerów i wielu niezapomnianych działaczy, czesto bezimiennych.

00


Kibic z PT ~Kibic z PT (Gość)15.05.2011 15:53

Pamiętamy tutaj w Piotrkowie o Panu, jakżeby można zapomnieć chwile sportowe z Pana udziałem, co za piękne lata! Dziękujemy i życzymy Panu zdrowia!

00


wladca_teb ~wladca_teb (Gość)15.05.2011 15:21

Dużo zdrówka Panie Czesławie! :)

00


wrestler piotrkow ~wrestler piotrkow (Gość)15.05.2011 14:56

Człowiek który mogłby być autorytetem w każdej dyscyplinie sportu w zapasach jest i bedzie legenda. 100 lat Piotrcoviusie!
Szacunek dla Mistrza!

00


sklave ~sklave (Gość)15.05.2011 13:07

W latach 70- tych w barwach Piotrcovii startował też Roman Wrocławski wielokrotny medalista MISTRZOSTW ŚWIATA I EUROPY oraz wielu innych też wyrożniajacych się na zawodach krajowych i zagranicznych zawodników.
W tamtym okresie wysoko też był notowany Start Piotrków sekcja podnoszenia ciężarów.

00


stary ~stary (Gość)15.05.2011 12:24

Wybitny zawodnik, wspaniały,pracowity i skromny człowiek.Zawsze podkreslał że jego korzenie sportowe są w Piotrkowie.Był podstawowym zawodnikiem sekcji zapasniczej która jako pierwsza w historii tego miasta uzyskała awans do I ligi druzynowej/1961/.Duzo zdrowia życzę Czesław !!!

00


WIARA AKS u ~WIARA AKS u (Gość)15.05.2011 10:58

100 lat Panie Czesławie!!!!!!!

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat