ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli jaka?

Środa, 10 czerwca 2020 2046
Kuchnia to w każdym domu miejsce wyjątkowe, nie tylko dla kobiet. To tutaj przygotowujemy posiłki i jeśli tylko mamy okazję spożywamy je wśród najbliższych. Urządzenie kuchni zwłaszcza od podstaw zajmuje zazwyczaj sporo czasu i pochłania spore kwoty. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć, jest wybór stylu, w którym ma być nasza kuchnia. Do wyboru mamy różne od angielskiego, przez skandynawski, rustykalny po prowansalski.


W poniższym tekście przybliżymy temat kuchni prowansalskiej, czym się wyróżnia i jak ją urządzić, aby we własnym domu uzyskać, choć namiastkę południowo-francuskiego klimatu?


Co charakteryzuje kuchnię prowansalską?

Przede wszystkim ponadczasowość. Pomimo że trendy się zmieniają i wciąż pojawiają się nowe style aranżacji wnętrz, to prowansalski pozostaje jednym z najchętniej wybieranych. Duża w tym zasługa pewnej uniwersalności, połączenia kolorów, jasnych mebli i drewnianej lub kamiennej podłogi. Niektórzy odnajdą w nim elementy nawiązujące do stylu rustykalnego, a nawet angielskiego. Kuchnia w stylu prowansalskim to mnóstwo dodatków szczególnie lubianych przez kobiety. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ten styl jest szczególnie bliski paniom o romantycznej naturze.

Jak stworzyć namiastkę kuchni tak dobrze znanej z południowej Francji?

Kuchnia Prowansalska podobnie jak każdy styl ma swoje charakterystyczne elementy. Wiele z nich możemy kupić, ewentualnie zrobić na zamówienie w Polsce. W internecie mnóstwo jest propozycji na aranżację kuchni w stylu prowansalskim. Jedynie od naszych zasobów finansowych zależy jak dużo Francji, zagości w naszej kuchni.
Urządzanie kuchni zaczynamy od mebli, które stanowią jej wizytówkę. Powinny być drewniane, dość lekkie w swojej formie i koniecznie w jasnych kolorach. Prym w tym zakresie wiodą biel, pastele, oliwka.
Modne są meble stylizowane na dużo starsze, niż są w rzeczywistości. Klimat kojarzy się z upływem czasu.
To, co wyróżnia meble w kuchni w stylu prowansalskim to blaty, kamienne, z elementami drewna. Modne są też kwiatowe motywy. Zamiast drzwiczek w szafkach postawmy na delikatne zasłonki.
Pora na stół. Powinien być spory i drewniany, wokół którego stawiamy lekkie krzesła, a jeśli mamy taką możliwość ich wiklinowe odpowiedniki.

Kuchnia Prowansalska to jasne kolory co nie oznacza, że musimy ograniczać się do bieli. Podobnie jak meble tak i ściany powinny być pastelowe, beżowe, ale nie bójmy się wprowadzić odrobiny szaleństwa rodem z francuskich domów, gdzie nie brakuje fioletu czy pomarańczy. W okresie zimowym nadadzą kuchni więcej radości i ciepła.
Na koniec podłoga, na którą nie zwracamy zbyt wiele uwagi, ale w kuchni w stylu prowansalskim odgrywa ona istotną rolę. Tu w zależności od preferencji do wyboru mamy klasyczne deski lub kamień.Dodatki które tworzą klimat

Kiedy mamy już podstawę kuchni w postaci mebli, stołu, krzeseł, pora na dodatki, które dopełnią całości i nadadzą kuchni niepowtarzalny klimat. Kuchnia w stylu prowansalskim pachnie kwiatami, ziołami. Dlatego nieodzownymi elementami jej aranżacji powinny być donice, skrzyneczki, wiklinowe kosze, czosnek w warkoczu, który sprawią, że poczujemy się na jak wsi. Dbając o dużą ilość naturalnego światła, które powinno wpadać do kuchni, postawmy na delikatne, najlepiej lniane zasłonki.

Gdzie szukać inspiracji?

W dobie internetu nie stanowi to żadnego problemu. Warto szukać bezpośrednio fraz typu „kuchnia w stylu prowansalskim”. Pamiętajmy, że choć styl ten kojarzy się przede wszystkim z Francją, to jej amatorów znajdziemy na całym świecie. Dlatego bez problemu odnajdziemy zarówno gotowe aranżacje, z którym możemy czerpać, jak również praktyczne porady, odnośniki do firm handlujących meblami, dodatkami. Za ich pomocą możemy przenieść choćby część tego niepowtarzalnego klimatu do własnej kuchni.

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat