Kto zaniedbał piotrkowski zabytek?

Tydzień Trybunalski Sobota, 29 czerwca 201328
- Postanowiłem pójść na spacer z żoną do parku przy ulicy Belzackiej. Jakie było nasze rozczarowanie. Smród, brud, nie da się tam przebywać dłużej niż 5 minut – napisał do redakcji mieszkaniec Piotrkowa. Czy park rzeczywiście jest tak zaniedbany?
fot. A. Stańczykfot. A. Stańczyk

- W wodzie pływa pełno śmieci. Woda jest brązowa (brudna, śmierdząca). Przeszliśmy cały staw dookoła, niestety nie znaleźliśmy żadnej ławki, na której można normalnie usiąść. Nie wspominając o zaśmieceniu terenu wokół stawu. Brak skoszonej trawy, brak porządnej ścieżki spacerowej. Czy tak w Piotrkowie mają wyglądać miejsca do odpoczynku? Nie mam pojęcia, kto jest za ten obiekt odpowiedzialny, ale już chyba dawno o nim zapomniał. A może jest to miejsce dla lokalnych panów spod sklepów monopolowych – pisze pan Damian.


Postanowiliśmy sprawdzić, czy opisywany przez mieszkańca stan jest zgodny z rzeczywistością. Niestety, jedyne w tej części miasta miejsce, gdzie można pospacerować, posiedzieć i popatrzeć na kaczki to obraz nędzy i rozpaczy. Rozsypujące się ławki, błoto na ścieżkach i kaczki pływające pomiędzy butelkami po wódce.


Tuż obok parku swoją siedzibę ma Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, postanowiliśmy więc zapytać, dlaczego park (który jest przecież zabytkiem!) jest w tak złym stanie. - Mimo pogody sprzyjającej szybkiemu wzrostowi traw i chwastów, koszenia traw we wszystkich parkach miejskich odbywają się regularnie – odpowiedział nam Mikołaj Chmielewski, pracownik ZDiUM w Piotrkowie. - Obecnie trawniki w parkach są już wykoszone lub jeszcze niektóre fragmenty są w trakcie wykaszania. Stan niektórych ławek jest niezadowalający w związku z tym, że dały im się we znaki zarówno długa zima, jak i wandalizm. Konserwacja ławek jest prowadzona na bieżąco i do połowy lipca naprawy w parku Belzackim zostaną zakończone. W wyniku ostatnich licznych i gwałtownych opadów oraz wzmożonego dopływu wody z okolicy, do stawu dostają się różnego rodzaju nieczystości, które w miarę możliwości, tak jak i inne odpady z terenu parku, są usuwane na bieżąco.
Wnioski? Albo prace porządkowe prowadzone są zbyt późno, albo za mało intensywnie, albo... jedno i drugie.

as


Historia Parku Belzackiego

Park Belzacki założony został w II połowie XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków w latach 60. XX wieku. Usytuowany w zachodniej części miasta przy ulicy Belzackiej w odległości ok. 3 km od centrum miasta. Zajmuje on obecnie powierzchnię 7,5 ha, w tym zbiornik wodny 0,8 ha. Jest to dawny park dworski przekształcony po 1945 roku na park miejski należący w całości do Urzędu Miasta Piotrkowa. Park leży na terenie włączonym do zabytkowego miasta Piotrkowa i jego stary, bardzo urozmaicony drzewostan uzupełnia charakter miasta i zdobi okolicę. Duży masyw starodrzewia ze zbiornikiem wodnym ma dodatni wpływ na ochronę środowiska przyrodniczego. W parku mamy bogaty zestaw zieleni oraz rzadko spotykanych gatunków. Park Belzacki tworzy wiele starych drzewa liściastych oraz iglastych w wieku od 80 do 200 lat. Najstarsze nieliczne zadrzewienia pochodzą z początku XIX wieku, lecz większość z nich przypada na koniec XIX wieku i początek XX, kiedy to zakładano park. Większość drzew jest w bardzo dobrym stanie.
Na terenie parku zachowany jest stawy powstały w ciągu rzeki Strawka (obecnie rzeka poprowadzona jest rurami pod ulicami miasta). Obecność zbiorników wodnych tworzy specyficzny mikroklimat. Występuje większa wilgotność powietrza, co dobrze wpływa na rozwój fauny i flory. Ważnym czynnikiem jest również wysoka jakość gleby. W parku Belzackim znajduje się 11 drzew uznanych za pomnik przyrody.

POLECAMY


Zainteresował temat?

13

0


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ja ~Ja (Gość)29.06.2013 23:12

A stan chodnika i drogi dojazdowej to już skandal w biały dzień. Można nogi połamać. A mogłoby być pięknie...

00


spokojny ~spokojny (Gość)29.06.2013 21:35

Ostatni raz porządek w paru przy ul. Belzackiej był robiony w 1979r na Centralne Dożynki. Wtedy Prezydentem był Pan mgr inż. Antoni Sokalski. Teraz jest niezastąpiony Krzysztof Chojniak. Należy wyciągnąć właściwe wnioski.

00


aaaa ~aaaa (Gość)29.06.2013 20:51

byłem parę godzin temu, ławki naprawione, drzewko przy mostku ścięte, pływających butelek już nie było, trochę ludzi i o dziwo tylko jeden pijaczek

00


ares1 ~ares1 (Gość)29.06.2013 18:53

"Al-Bundy" napisał(a):
A niejaki konserwator zabytków to od czego jest i co w sprawie tego parku ma do powiedzenia?


Od siedzenia i pierdzenia w stołek!

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)29.06.2013 18:50

Zaniedbany zabytek w Piotrkowie... nie pierwszy i zapewne nie ostatni. Żadna nowość. A niejaki konserwator zabytków to od czego jest i co w sprawie tego parku ma do powiedzenia? Przecież ten park od dawna do zadbanych nie należy, a i park Poniatowskiego też nie wygląda tak jak powinien. A w ogóle pod względem "uparkowienia" to nawet "Uć" bije nas na głowę...

00


robson ~robson (Gość)29.06.2013 18:30

Brakuje miejsc do aktywnego wypoczynku w mieście. Kiedyś widziałem, że ludzie biegali w tym parku i okolicach, teraz panują tam amatorzy napojów alkoholowych i innych używek.

00


jajaja ~jajaja (Gość)29.06.2013 17:04

To mi dopiero historia parku. Kiedyś park dworski a po wojnie przekształcony w park miejski. Kupa historycznych informacji, nie ma co. Może ktoś wie do kogo należał dwór?

00


wiesia ~wiesia (Gość)29.06.2013 14:47

faktycznie ..jest to koszmarnie zaniedbany park ... a jest tam tyle pięknych drzew, można by przyjść na relaks .. nie ma wielu miejsc takich ... ale nie w tym stanie ..wstyd ....

00


toya ~toya (Gość)29.06.2013 13:28

...bo ładnie musi być tylko przed URZĘDEM MIASTA, aby mieli na co patrzeć z okien URZĘDNICY...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat