Kto w końcu poprowadzi piotrkowską porodówkę?

Strefa FM Piątek, 30 sierpnia 201968
Nadal nie wiadomo, kto od 1 października będzie odpowiadał za piotrkowski oddział położniczo-ginekologiczny. Wtedy minie bowiem trzymiesięczny okres wypowiedzenia, związany z wypowiedzeniem umowy ryczałtowej przez dyrekcję Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Szpital tego dnia „wyjdzie” z tzw. sieci i oddziały, które w jej ramach funkcjonują, zostaną zamknięte, wśród nich m.in. odział położniczo-ginekologiczny. Wydawało się, ze przedstawiciele piotrkowskiego Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego doszli w tej sprawie do porozumienia i oddział przejmie szpital przy Rakowskiej, starosta Piotr Wojtysiak podczas piątkowej sesji Rady Powiatu zarzucił jednak wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie, że kilka dni temu ten zmienił warunki ustalonego wcześniej porozumienia. Za kilka dni radni spotkają się podczas nadzwyczajnej sesji, żeby ponownie zająć się tym tematem.

Ładuję galerię...

Podczas sesji starosta Piotr Wojtysiak po raz kolejny powtórzył, że jego zdaniem system sieci szpitali jest chory i się nie sprawdził, ponieważ wszystkie szpitale przez rok zadłużyły się na ponad miliard złotych. Rośnie też zadłużenie Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalski, dlatego podjęto decyzję o wyjściu z sieci i zamknięciu nierentownych oddziałów, w tym porodówki, która miała zostać przejęta przez SWW im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Wydawało się, że przedstawiciele Starostwa ustalili już wszystkie szczegóły z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem prowadzącym szpital przy Rakowskiej. Tymczasem Piotr Wojtysiak zarzucił wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie, że wbrew wcześniejszym ustaleniom zmieniono uzgodnione wcześniej warunki, dlatego starosta ostatecznie nie podpisał tego porozumienia.

 
- w piątek 23 sierpnia otrzymaliśmy projekt porozumienia między województwem łódzkim a powiatem piotrkowskim w zakresie zabezpieczenia świadczeń dot. ginekologii i położnictwa i neonatologii. Mieliśmy udzielić odpowiedzi do poniedziałku, 26 sierpnia do godziny 12.00. Odpisałem, wskazując dwie bardzo ważne rzeczy, których nie możemy w tej chwili spełnić, tym bardziej, że pojawiło się tam kilka rzeczy, które nie były uzgodnione – powiedział starosta. - 27 sierpnia pan marszałek odpisał, że liczy na nieodpłatny wynajem powierzchni na co najmniej 15 miesięcy oraz uregulowanie wypłat, odpraw i skrócenie wypowiedzenia umów pracowniczych - jak zaznaczył warunki podstawowe i ultimatywne w tym porozumieniu. Mieliśmy się na to zgodzić do 28 sierpnia do godziny 15.00. Stwierdziłem, że podjęcie takiej decyzji przekracza moje kompetencje i uprawnienia, które przyznali mi radni w tym zakresie. 28 sierpnia zadeklarowałem, że muszę to skonsultować z radnymi. Nasi prawnicy stwierdzili, że takie rozwiązanie byłoby złamaniem prawa, ponieważ decyzje w tej sprawie powinna podjąć dyrektor szpitala, ponieważ to ona jest pracodawcą. Kolejną konsekwencją byłyby skutki finansowe, w wysokości ponad 1 miliona 600 tysięcy złotych, przy czym ta kwota nie obejmuje trzymiesięcznych odpraw, co jeszcze by ją zwiększyło i to niemal dwukrotnie. Ta kwota oczywiście obciąży budżet powiatu piotrkowskiego. Mógłbym też zostać oskarżony o przekroczenie uprawnień i niegospodarność. Nie możemy też użyczyć pomieszczeń na dłuższy okres, bo to naraża nas na straty nawet w wysokości ok. 800 tysięcy złotych, wcześniej umawialiśmy się, że nieodpłatnie użyczymy tę powierzchnię do końca bieżącego roku, ewentualnie nieco dłużej – dodaje Piotr Wojtysiak.

 
Poseł Antoni Macierewicz, który również pojawił się podczas piątkowej sesji przyznał, że system nadzorowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia być może nie jest idealny, ale jego zdaniem wina leży po stronie członków zarządu powiatu. Były minister obrony narodowej powołał się na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku, z którego - jak twierdzi - wynika, że najpierw przeprowadzono restrukturyzację, a dopiero potem konsultacje w tej sprawie, dotyczące pełnych nakładów i kosztów.

 
- Mnie się to w głowie nie mieści, w latach 90. będąc ministrem spraw wewnętrznych odpowiadałem za ministerialne szpitale, a jako minister obrony narodowej odpowiadałem za szpitale wojskowe i nigdy by mi do głowy nie przyszło, żeby w taki sposób zarządzać tymi obiektami. Nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie naszych obywateli, ale powinniśmy też respektować prawa pracowników, bo bez nich żaden szpital nie będzie funkcjonował. Nie można zostawić ludzi na bruku. Jestem zaskoczony, że ten minimalny i oczywisty postulat wzbudził w panu tak niezwykłą reakcję, mam wrażenie, że pana interpretacja, jakoby był pan namawiany do przestępstwa, jest zbyt daleko idąca. Twierdzi pan, że to dyrektor szpitala odpowiada za realizację części tych postulatów, ale przecież jest jakaś zależność zawodowa, ktoś przecież tę panią dyrektor powołał na to stanowisko, a swoją drogą szkoda, że jej tutaj dzisiaj nie ma. Źródła tej sytuacji powinniśmy szukać cztery lata wcześniej, gdy przeniesiono te oddziały z SWW im. M. Kopernika. Moim zdaniem to członkowie ówczesnego zarządu powiatu nie poradzili sobie z tym zadaniem i stąd te problemy – powiedział Antoni Macierewicz.

 

 
Piotr Wojtysiak ripostował, że wśród wniosków zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, na który powoływał się Antoni Macierewicz, nie ma wzmianki dotyczącej niegospodarności, ponieważ gdyby jakiekolwiek poważne uchybienia znaleziono, odpowiedzialni zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności, a nic takiego nie nastąpiło. Wytknięto jedynie szereg błędów technicznych na poziomie dyrektorów szpitali, które już dawno naprawiono.

 

 

Należy jednak skupić się na przyszłości, a fakty są takie, że nadal nie wiadomo, kto będzie prowadził porodówkę w Piotrkowie Trybunalskim.

 
- Warunki które przedstawiliśmy są warunkami koniecznymi do zawarcia porozumienia. Przypominam, że decyzja o wypowiedzeniu umowy, która była nieodpowiedzialna społecznie, jest przyczyną sprawczą obecnej sytuacji. Teraz musimy szukać dobrego rozwiązania, deklaruję, że my nie porzucimy pacjentów, ale warunkiem koniecznym jest dobra wola władz powiatu piotrkowskiego, jak i decyzyjność dyrektora PCMD. Szpital Wojewódzki z dnia na dzień nie dysponuje odpowiednim potencjałem, żeby stworzyć taki oddział, tymczasem optymalne warunki istnieją w szpitalu powiatowym. Co zrobią rodzące kobiety 30 września o północy, gdy minie trzymiesięczny okres wypowiedzenia związany z opuszczeniem sieci przez PCMD? - pyta Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 

 
Piotr Wojtysiak zapewnił, że po tym okresie porodówka na pewno będzie w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonować, ponieważ musi o to zadbać NFZ, nie wiadomo tylko kto będzie ją prowadził.

 
4 września odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Piotrkowskiego, podczas którego radni wrócą do tego tematu, prawdopodobnie wówczas zdecydują, czy starosta powinien przystać na warunki zaproponowane przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)31.08.2019 01:40

Antonow Macjerenko poprowadzi wynalasca baby termobarycznej

85


gość123 ~gość123 (Gość)31.08.2019 15:44

P. Macierewicz wstydu sobie i piotrkowianom oszczędź. I tak jesteś przegrany!

122


gość ~gość (Gość)31.08.2019 15:40

Ciekawe kto pierwszy w tym kotle zamieszkał był taki jeden co to się na wszystkim zna reformator z bożej łaski

20


gość ~gość (Gość)30.08.2019 22:19

Jak nie wiadomo? Szpital powiatowy albo wojewódzki. Ale będzie. A politycy kłamią i manipulują

121


Mały Miś ~Mały Miś (Gość)31.08.2019 15:21

Parówkowym skrytożercom mówimy - NIE!

40


za marszalkiem ~za marszalkiem (Gość)31.08.2019 09:31

Cala gmina Wola Krzysztoporska zawsze bedzie za Zbigniewem Ziemba. Bardzo ladnie sie Pan prezentuje. Podobaja nam sie Pana rzady.
Panie Marszalku kiedy zostanie wyremontowany dom ludowy w Rokszycach?

115


termit ~termit (Gość)31.08.2019 08:23

A w czym tu zawinił starosta tow. Macierewicz, szpital leczył a Narodowe Formacja Zabijania nie zapłaciły mu za to!? Tak jest w całej Polsce ze szpitalami powiatowymi, padają jak muchy jeden po drugim! Za chwilę będzie problem z nauczycielami bo tow. Morawiecki dał podwyżkę, tylko zapomniał przysłać pieniędzy, obarczając samorządy problemem jak je zdobyć !? Faktycznie potraficie rządzić jak nikt inny, dajecie ale nie ze swojego tylko z naszego. Gdyby tak na mnie naskoczył Szalony Antoni to z liścia by został potraktowany, panie starosto!? Dlaczego nie wyłączono mu mikrofonu, obyczajem pisowskim!? Macierewicz na sesji był gościem a nie dyrygentem!

144


gość ~gość (Gość)31.08.2019 15:09

Pan Ziemba ti zastąpił w strukturach partii naszego miasta pana Misiewicza? To od 4 września i filmu Polityka Vegi będzie słynny

30


ja poprowadzę ~ja poprowadzę (Gość)31.08.2019 15:07

bocian

00


wsciekły ~wsciekły (Gość)31.08.2019 13:25

napewno nic nie poprawi sytuacji jak ten pan z prawej strony bedzie mial cos do powiedzenia

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat