Kto odbierze śmieci w trzecim sektorze miasta?

Wtorek, 25 czerwca 201336
Do 1 lipca pozostało zaledwie kilka dni, a dotąd nie wiadomo, kto odbierze śmieci w jednym z sektorów Piotrkowa.

Przypomnijmy, że przy przetargu na odbiór odpadów komunalnych miasto podzielono na trzy sektory. W każdym z nich najniższą stawkę zaproponowała firma Juko i o ile w dwóch – jak informuje Urząd Miasta - przetarg rozstrzygnięto i umowę podpisano, o tyle w sektorze trzecim (na północ od ul. Słowackiego i na zachód od torów kolejowych) konkurencyjna firma (Remondis) oprotestowała jego wyniki. – Dopóki nie będzie decyzji Krajowej Izby Odwoławczej, nie możemy podpisać umowy – tłumaczył prezydent Krzysztof Chojniak podczas konferencji zorganizowanej 25 czerwca, a dotyczącej właśnie gospodarki śmieciami. Co w takim razie z trzecim sektorem? Kto od piotrkowian zamieszkujących ten teren od 1 lipca odbierze odpady?

- Podjęliśmy działania, żeby KIO jak najszybciej rozstrzygnęła ten spór. Wtedy będziemy mieli wiedzę, czy podpisujemy umowę z jedną firmą, czy drugą (Juko, Remondis, która składała protest). Jeśli ta procedura zakończy się do końca czerwca, to problem mamy rozwiązany. Niezależnie od tego występujemy do KIO o zgodę na to, aby podpisać ewentualnie umowę z firmą, która złożyła najniższą ofertę do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez KIO – mówi prezydent.

Co jednak, kiedy żadna z tych procedur nie dojdzie do skutku? Mieszkańcy sami będą musieli zawrzeć umowy z firmami odbierającymi odpady, a fakturami (które najpierw trzeba będzie wziąć na siebie) ostatecznie obciążyć gminę.


Podczas konferencji, w której uczestniczył także przedstawiciel firmy Juko, wyraźnie padło też stwierdzenie, że mieszkańcy Piotrkowa nie mogą liczyć na bezpłatne pojemniki na śmieci (co wcześniej sugerowano). Muszą je kupić sami lub wydzierżawić od firmy odbierającej odpady. Konieczności dostarczenia pojemników przez firmę nie wpisano bowiem do specyfikacji przetargowej. Będzie to więc dodatkowy koszt, jaki poniosą mieszkańcy w związku z gospodarką odpadami.

Istnieje też ryzyko, że mieszkańcy trzech spółdzielni mieszkaniowych (Karusia, Barbórka, Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa) będą płacić według najwyższych stawek (za śmieci niesegregowane). Przedstawiciele tych spółdzielni nie złożyli bowiem zbiorczych deklaracji dla swoich nieruchomości.

Nic nie wskazuje też na to, że szybko zmienią się stawki opłat, mimo że po przetargu okazało się, że śmieci można odbierać trzy razy taniej niż wstępnie szacowało miasto. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta potrzebuje bowiem co najmniej dwóch miesięcy, żeby zliczyć i wprowadzić do systemu dane z deklaracji, a później na nowo oszacować koszt funkcjonowania systemu. Uchwała z nowymi stawkami – zdaniem prezydenta miasta – może więc trafić pod obrady we wrześniu, a może nawet w październiku.

Jeśli nowe stawki zostaną ostatecznie zatwierdzone, mieszkańcy raz jeszcze będą musieli złożyć deklaracje.

Or

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bronka ~Bronka (Gość)27.06.2013 10:39

I to ma być dziennikarstwo piszta lepiej kto jest czyim śwagrem.

00


ufo ~ufo (Gość)27.06.2013 10:19

Segregowanie śmieci w wielu miejscach było rozwiązane.Oddając monopol gminom może się to z kończyć jak np. z oddaniem państwu Służby zdrowia.

00


Miro ~Miro (Gość)27.06.2013 10:08

Może wreszcie się dowiemy ile dostali w łapę (p)osłowie za tę dosłownie ustawę śmieciową.To,że wielu amerykańskich miastach wywozem śmieci,dokładniej koszeniem z tego kasy zajmuje się mafia,to sprawa znana,ale jak się wabią polscy mafiopolitycy,to już tajemnica.Jak robi się wielką przewałkę
to zawsze wypływa temat Tu-154 i trotyle.A kiedy Madzia i jej mama?Chyba na większy przekręt!!!

00


Niuans ~Niuans (Gość)27.06.2013 09:57

Pojemniki Beda staly na moim gruncie w takim razie niech firma odbirajaca śmiaci placi za jego dzirżawe lub go kupi tak jak ja kupiłem pojemniki

00


klm ~klm (Gość)27.06.2013 09:46

Za niedługo dziennikarze(nie Policja,ABW,CBA)wywloką na światło dzienne przekręt,że np.jakiś polityk jest właścicielem
firmy,która produkuje kosze i pojemniki.

00


Irbis ~Irbis (Gość)27.06.2013 07:46

Cytuję:
Mieszkańcy sami będą musieli zawrzeć umowy z firmami odbierającymi odpady


A niby DLACZEGO?
Zgodnie z ustawą, jest to zadanie gminy. Co mieszkańca obchodzi, jak gmina to zrobi? Przykład Warszawy pokazał - miasto samo musiało zająć się przedłużaniem umów.
Jeśli śmieci są niewywiezione, zgodnie z ustawą są własnością gminy - oddajmy je gminie. W przepisowym worku, adresując do prezydenta, lub do pełnomocnika.

00


broda ~broda (Gość)26.06.2013 20:06

Wielki bój o dzielnicę pana prezydenta!

00


deimien ~deimien (Gość)26.06.2013 19:04

Znam takie powiedzenie -Masz jelenia to go dus jak sie zes-ra to go pusc.Pozwolilismy sobie sami na ten balagan.Najlepiej podpisz zaplac i na dodatek kup sobie pojemnik.Skoro nie wiadomo kto odbierze i czy odbierze to najlepiej zaniesc im pod urzad.Jak sobie wymyslili biznes smieciowy to niech sobie radza.Jeszcze moze przeleje z OFE do Urzedu poprostu dziadostwo.Jeszcze jedno skoro kazdy placi za siebie to czemu mam byc zmuszony do okreslenia czy segregowac beda wszyscy czy nie.Zona chce segregowac wiec powinna zaplacic za segregacje a ja nie chce segregowac bo mam to w d-pie ale wszyscy placa tak samo

00


Tartu Tarturanga26.06.2013 18:13

"lipo" napisał(a):
Dlaczego nie produkuje się papierowych toreb na zakupy i opakowań?Gdzie podziało się mleko w butelkach zwrotnych?
Dlaczego już mało która butelka po piwie i żadna po wódce
jest zwrotna?


no na pierwszy rzut oka to masz rację. Ale...
Opakowania zwrotne trzeba umyć - czyli transport i woda ogromne ilości wody ponieważ trzeba umyć je dokładnie ( nie wiadomo jaka substancja była przed zwrotem butelek - równie dobrze ktoś mógł wlać coś żrącego czy jakiś olej) i ścieków w wyniku tego powstają. Transport z kolei to zanieczyszczenia powietrza.
Szkło jest o wiele cięższe od plastiku (tzw. PET) do tego plastikowe opakowania zajmują bardzo mało miejsca ( potem są dmuchane). Po użytki są ponownie wykorzystywane.

"lipo" napisał(a):
papierowych toreb na zakupy


Podobny problem - więcej miejsca i ciężar w transporcie a co za tym idzie więcej spalin. Papierowe torby są jednorazowego użytku drą się, od deszczu szybko się niszczą. Obecne foliowe są biodegradacje często wielokrotnego użytku

"lipo" napisał(a):
Jakie państwa emitują największe ilości CO2


Polska jest 21 na światowej liście
Polsce ciężko będzie bo węgiel jest najtańszy a Polska ma jego zasoby na elektrownie atomową po prostu nie ma kasy Są pomysły żeby zbudować wspólnie z Litwą na jej terenie.

00


blitz ~blitz (Gość)26.06.2013 16:16

Po co segregować smieci jak mozna wszystko do jednego worka np: puszka plastik,szkło potem i tak to wszystko idzie do jednego wora i jest segregowane jeszcze raz na szkło,białe, kolorowe,plastik na zielone,niebieskie,białe,chemia tak naprawde jakby chciał tak segregować na prawde to trzeba mieć z 10 różnych worków

00


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat