Kto na prezydenta RP? Słuchacze Magazynu Magiel głosowali

Strefa FMKraj Poniedziałek, 15 czerwca 2020181 5814
Remisem zakończyło się starcie dwóch głównych kandydatów na prezydenta RP w poniedziałkowym Magazynie Magiel: Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Obaj uzyskali poparcie ok. 40% słuchaczy. 18% poparło Krzysztofa Bosaka, a 2% Władysława Kosiniaka - Kamysza.

Słuchacze mogli oceniać walory swojego kandydata i wady rywali dzwoniąc do Radia Strefa FM między 7:30 a 10:00. Zdecydowana większość to zwolennicy PiS i Koalicji Obywatelskiej. - Zagłosuję na pana prezydenta Dudę, bo jest słowny, uczciwy i dotrzymuje słowa - mówił pan Andrzej. - Nie dam się kupić za 1300 zł emerytury, za 500 plus, 300 złotych na książki na dzieci. Przykro, że Polacy są tacy przekupni. Dlatego poprę Rafała Trzaskowskiego - podkreślała z kolei pani Elżbieta. - Nie ma znaczenia czy wygra obecny prezydent czy ten Trzaskowski. W Polsce się nic nie zmieni jeśli ktoś z tych dwóch partii wygra - dodał z kolei zwolennik Krzysztofa Bosaka.

 

W audycji wypowiedział się także politolog dr Rafał Jaśkowski, który podkreślił, że o wygranej jednego z dwóch kandydatów może zdecydować niewielka liczba głosów. - Wszystko na to wskazuje, że będzie II tura, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Start Rafała Trzaskowskiego wiele zmienił. Małgorzata Kidawa - Błońska została zastąpiona przez osobę, która jest charyzmatyczna, potrafi porwać tłum. Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrobić z Rafała Trzaskowskiego osobę o skrajnych lewicowych poglądach i rzeczywiście część wyborców lewicy widzi, że jest on bardziej wiarygodny dla nich niż Robert Biedroń. Badania wskazują też, że część wyborców Krzysztofa Bosaka może zagłosować w II turze na Andrzeja Dudę, ale nie jestem przekonany, że będą to wszyscy jego wyborcy.

 

I tura wyborów prezydenckich została zaplanowana na 28 czerwca, ewentualna druga odbędzie się dwa tygodnie później. 

 

Posłuchaj wypowiedzi politologa dr. Rafała Jaśkowskiego

 

 


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (181)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

~gość ~~gość (Gość)18.06.2020 11:19

A ja głosuję na Krzysztofa BOSAKA!
To najlepszy kontrkandydat dla obu Panów, o których tyle się kłócicie w komentarzach, Szanowni ePiotrkowianie ;)
#BOSAK2020 #NaprzódPolsko!

31


97-300 97-300ranga17.06.2020 21:39

Duda 1 tura.

41


gość ~gość (Gość)17.06.2020 17:47

Czy ktoś słyszał jaki jest program Trzaskowskiego, oczywiście poza tym, że będzie gorącym żelazem wypalał to co zrobił dla Polski i Polaków Prezydent Andrzej Duda.

50


maddox maddoxranga16.06.2020 14:56

Nie chce mi się odpowiadać na ten zalew od botów ale rozbierzmy to na czynniki pierwsze.
Boisz się że Trzaskowski zalegalizuje małżeństwa homoseksualne? Nie ma takiej możliwości. Prezydent nie ma takich uprawnień. Musiałaby obecnie rządząca partia przedstawić taki projekt i go przyjąć w sejmie. Oczywiście sam mógłby złożyć taki projekt w sejmie ale jakie ma szanse na jego przyjęcie z PIS u władzy?
Co do adopcji sytuacja jest jak wyżej a nawet bardziej niemożliwa. Nawet jeśli przyjmiecie że PIS oszaleje i wprowadzi w życie ustawę dającą prawo do adopcji parom homoseksualnym to stanowisko KO jest w tej kwestii jasne: Rafał Trzaskowski takiej ustawy nie podpisze.
Tak samo jest z: wyższym wiekiem emerytalnym, rozdawania jakichkolwiek zakładów pracy (ciekawe jakież to niby zakłady pracy rozdawała PO za swoich czasów), podwyższaniem i obniżaniem podatków czy czymkolwiek innym - prezydent samodzielnie nie jest w stanie takich rzeczy zrealizować bez pomocy parlamentu.
Tak samo prezydent nie ma wpływu (bezpośrednio) na kształtowanie polityki gospodarczej kraju.
Prezydent, czy się to komuś podoba czy nie, obecnie pełni w Polsce następujące funkcje:
- Jest reprezentantem kraju na zewnątrz, jego twarzą (bo oczywiście całkowicie samodzielnie nie może kształtować polityki zagranicznej) - jednym słowem pełni rolę reprezentanta naszego kraju na arenie międzynarodowej,
- Jego rolą jest kontrola poczynań władzy ustawodawczej, sprawdzanie czy nie wprowadzają złych rozwiązań prawnych bądź czy nie zawłaszczają sobie za dużo władzy. Jest ostatnim bezpiecznikiem w momencie kiedy rząd wymyśli coś naprawdę głupiego. Ma prawo weta i skierowania sprawy do TK w razie wątpliwości.
- Zwierzchnikiem sił zbrojnych,
- Ma inicjatywę ustawodawczą ale tutaj istotne są fakty przytoczone na samym początku, musiałby zaproponować takie rozwiązania które są również do zaakceptowania przez obecną większość parlamentarną (czyli PIS).
Jeśli chodzi o rolę pierwszą czyli reprezentacyjną to Trzaskowski lepiej tutaj wypada. Pomijam już wygląd czy obycie w światowym towarzystwie. Trzaskowski płynnie mówi co najmniej po angielsku gdzie Duda niestety nas w tym zakresie kompromituje (duka i jęczy). Przez to Trzaskowski może swobodnie rozmawiać z przedstawicielami innych narodów a nawet ze zwykłymi ludźmi na całym świecie (o ile znają angielski).


Do reprezentowania godnie kraju trzeba mieć kulturę osobistą, której Trzaskowskiemu odmówić nie można. Podobnie zresztą Hołownia posiada wymienione atuty (potrafi mówić po angielsku i ma kulturę osobistą a do tego obycie w mediach co nie jest bez znaczenia przy publicznych wystąpieniach). Jesteście dumnymi Polakami? Jak sięczuliście w momencie kiedy Duda niemal na kolanach podpisywał umowy przed siedzącym przy swoim biurku Trumpem? Poniżej możecie znaleźć ilustrację:
https://bit.ly/3hyfkAZ
Jeśli chodzi o drugą rolę czyli bezpiecznika poczynań większości parlamentarnej. Prezydent z innej opcji, lub całkowicie bezpartyjny zmuszał by PIS do wypracowywania kompromisu. Pozwoliłby zmusić ich do pozbycia się tej obecnej buty i arogancji. PIS przyzwyczaił się że co by nawet najgłupszego nie wymyślili, to nikt nie powiedział sprawdzam, bo obecny prezydent jest na zawołanie szeregowego posła w razie potrzeby (przypominam jak to na początku kadencji Prezydent naszego kraju jeździł z wizytą do szefa partii a ten sam szef partii potrafił publicznie okazać Prezydentowi pogardę witając się na oficjalnych uroczystościach najpierw z innymi ludźmi). Rola kontrolna jest bardzo ważna. Tutaj ponownie nie tylko Trzaskowski może być gwarantem kontroli tego co robi władza (w zasadzie dowolny inny kandydat opozycji). Pamiętajcie że samotny prezydent musi liczyć się z szerokim gronem społeczeństwa. Nie może stawać okoniem i mówić "nie bo nie" bo zwyczajnie straci głosy rozsądnej części społeczeństwa i nie ma szans poprawić wyniku swojej partii w przyszłych wyborach. Czym się kończy samodzielne, niekontrolowane przez nikogo rządzenie widać na stronie:
http://www.andrzejduda2020.pl
Osobiście nie namawiam na głosowanie konkretnie na Trzaskowskiego. Namawiam do niegłosowania na Dudę bo jak to sam Duda określił: "Prezydent nie może być notariuszem rządu" a obecny prezydent właśnie taki jest. Nie słucha nikogo poza swoją własną partią (a konkretniej prezesem tej partii). Prezydent nie może klepać jak leci wszystkich pomysłów swojej partii. Taką postawę gwarantuje tylko prezydent z opozycji, niezależny lub wywodzący się z ruchu społecznego.
Zagłosujmy po prostu na kogoś, kto będzie nas godnie reprezentował i będzie PIS-owi patrzył na ręce.
Komentarz był edytowany przez autora: 16.06.2020 15:12

158


gość ~gość (Gość)17.06.2020 06:49

Tylko Duda jest naj.naj lepszy.

57


cwaniak96. ~cwaniak96. (Gość)17.06.2020 17:16

ja chce byc prezydentem

01


97-300 97-300ranga16.06.2020 21:18

Duda,1 tura.

68


Ever ~Ever (Gość)16.06.2020 11:46

Zapomnieliści już o 15% bezrobociu, o podwyżce podatku VAT, o wyprzedaż majątku za bezcen, o pseudoekonomistach, o umowach śmieciowych, o pracy za 4 zł. na godzinę. Jak rządzili eksperci z PO wszyscy się przekonaliśmy, teraz tylko TVN zmiękcza mało odporne mózgi i próbuje fałszować przeszłość.

915


gość ~gość (Gość)15.06.2020 20:50

Ja tylko przypomnę że za rządów PO jeden z ministrów podał się do dymisji za zegarek, drugi za to że bandyta powiesił sie w celi . Trochę inne standardy do tego co jest teraz. Teraz za każdą afere na miliony pis broni swoich i nikt nie podaje się do dymisji.

249


gość ~gość (Gość)16.06.2020 17:28

Ja już wybrałem, najlepszy jest Trzaskowski.

108


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat