Kto ma pszczoły, ten ma miód. Miejskie pasieki otwarte

ePiotrkow Środa, 24 maja 201741 11055
Na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Żwirki w Piotrkowie stanęło pięć uli, w których już teraz mieszka 250 tysięcy pszczół. A będzie ich jeszcze więcej. Ci, którzy uczestniczyli w uroczystym otwarciu pierwszej miejskiej pasieki mogli spróbować piotrkowskiego miodu. Wszyscy byli zgodni… niebo w gębie!

Ładuję galerię...

Obsługą miejskich pasiek zajmie się Piotr Robaszek, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie. - Uli mamy 5, a to oznacza, że mamy 5 rodzin pszczół - mówił. - Moje obowiązki będą polegały na przeglądzie rodzin, dokładaniu ramek, odwirowaniu miodu i rozlaniu go do słoiczków.


To, ile miodu wyprodukują pszczoły zależy od wielu czynników - m.in. pogody. Możemy się spodziewać ok. 10 litrowych słoików miodu z każdego ula. - W mieście nasze pszczółki będą bezpieczne, bo tutaj nie stosuje się żadnych oprysków, tak jak w rolnictwie – dodał Robaszek.


Jeśli z powierzchni ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostanie tylko 5 lat życia – tę znaną mądrość wzięły sobie do serca władze naszego miasta. Otwarcia pierwszej miejskiej pasieki w Piotrkowie Trybunalskim dokonał oczywiście prezydent miasta. - To inicjatywa, która ma na celu wskazanie postaw ekologicznych, zachęcenie do tego, aby zakładać pasieki, zwłaszcza w miastach – mówił Krzysztof Chojniak. - Miód jest oczywiście słodki i smaczny, ale to nie jedyny powód, dla którego podejmujemy te działania. Pszczoły wpływają na to, że plony, roślinność są bardziej bujne. Warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów, one nam się odwdzięcza nie tylko miodem.


Sztokholm, Kopenhaga, Nowy Jork, Warszawa – wszystkie te miasta mają swoje pasieki, np. na dachach budynków.


Pszczelarzem amatorem jest radny Piotrkowa Piotr Masiarek. - Od 4 lat moim hobby jest pszczelarstwo. Nie sądziłem, że może to sprawiać aż tyle przyjemności. Przy obcowaniu z pszczołami trzeba wykazać się nie lada spokojem, nie wolno się denerwować, bo pszczoły to wyczuwają i mogą użądlić. Później jest oczywiście satysfakcja z zebranego miodu.


Kilka ciekawostek na temat pszczół przekazał nam pszczelarz senior Czesław Kobędza, który w branży pszczelarskiej działa od 50 lat. Oto one:

1. Pszczoły żyją na Ziemi od 22 mln, człowiek tylko 900 tys. lat.

2. Pszczoła ma 2000 razy lepszy zmysł powonienia od człowieka.

3. Nie atakują ludzi, ale jeśli człowiek stanie w miejscu, w którym one wyznaczyły sobie trasę, to… mogą się zdenerwować. Trzeba im ustąpić, by nie doszło do kolizji.

4. Pszczoła żyje... 500 km – dokładnie taki dystans przetrwają jej skrzydełka, później po prostu się zużywają, wtedy pszczoła pada, bo skrzydła nie są w stanie utrzymać jej ciężaru. Ginie, często wracając do ula z ładunkiem.

5. Pszczoła jest miernikiem czystości środowiska.


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pszczelarz ~pszczelarz (Gość)26.05.2017 08:31

Mam wątpliwość co do wynalazku miejskich miodów. Lipek ci w mieście i innych kwitnących roślinek pod dostatkiem. Ale rośnie toto przy drogach całe w kurzu i spalinach.Pszczółki zbierają taki zanieczyszczony nektar i pyłek fuj. A wodę piją z kałuży na drogach. Rarytas.
Nie zjadłbym tego miodku nawet za dopłatą. Z całym szacunkiem moja pasieka stoi przy lesie i to co zbieram to jest miód, a nie chemiczny produkt miodopodobny.

10


osir ~osir (Gość)25.05.2017 17:42

A co gość z Harc zarobił na sprzedaży wyposazenia , bo jest na focie.

20


Buckfast ~Buckfast (Gość)25.05.2017 14:50

Pszczoła w mieście też jest potrzebna ale niektórzy nie są w stanie tego pojąć i bzdury wypisują....

42


lolek ~lolek (Gość)25.05.2017 08:06

W tv widziałem, jak osobnik w czarnej sukience odprawiał swoje czary chlapiąc wodą pasiekę jasną miotełką, później chyba na niej odleciał.

46


Slawek 37 ~Slawek 37 (Gość)25.05.2017 13:15

ludzie pinindzy nie mają a państwu sie w pupie przewraca

20


mariolka ~mariolka (Gość)25.05.2017 13:14

dajta miód bidnym

32


wyrwigrosz ~wyrwigrosz (Gość)25.05.2017 12:37

Donald Trump na zdjęciu?

11


EP ~EP (Gość)25.05.2017 11:18

A wiecie, dlaczego pszczoły mają królową, a nie prezyde... wróć, pierwszego sekretarza? Bo by miały g... a nie miód.

42


jogin ~jogin (Gość)25.05.2017 10:44

Na zdjęciu 6 to jest chyba Donald Trump

22


ares1 ~ares1 (Gość)24.05.2017 13:21

Gdzie będzie można kupić piotrkowski miód???

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat