Książka na weekend – psychologiczna proza i tajemnice służb PRL

ePiotrkow Sobota, 13 marca 20210 814
Weekend to dobry czas na zagłębienie się w lekturze. Dlatego mamy kolejne propozycje książkowe. Tym razem to powieść przepełniona emocjami, zakulisowe akcje służb specjalnych z czasów PRL, a także inspirująca lektura dla nauczycieli, choć nie tylko.
fot. K. Żołądek

Pierwsza propozycja zaliczana jest do prozy psychologicznej. To książka „Nie mówiąc nikomu” Danuty Awolusi. Proza psychologiczna, to jak mówi autorka, ze względu na nacisk, jaki położyła na emocje bohaterów. Skąd biorą się ich decyzje? Co nimi kieruje? Autorka stara się wyjaśnić to sięgając do ich przeszłości. Wspomnianymi bohaterami są Laura i Maksymilian. Poznamy ich w książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

 

fot. K. Żołądek

 

Mimo, że książka liczy sobie 550 stron, to czyta się ją bardzo szybko. Akcja wciąga już po kilkunastu pierwszych zdaniach. Jak dodaje autorka – prawda jest lepsza od kłamstwa. Powiedział to ktoś, kto nigdy nie musiał łamać nią cudzego życia… Książkę znajdziecie już w księgarniach. Miłej lektury.

 

O tej książce można też posłuchać:


 

 

fot. K. Żołądek


Dla zwolenników literatury faktu mamy w tym tygodniu propozycję „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL” Tomasza Awłasewicza, która ukazała się nakładem wydawnictwa Agora. Przeczytamy tu m.in. prawdziwe opowieści pracowników służb, którzy regularnie odwiedzali pomieszczenia ambasad i konsulatów innych państw. Głównie pod osłoną nocy wchodzili do pomieszczeń, zaglądali do sejfów, fotografowali w podczerwieni tajne dokumenty, które po kilku godzinach mogli dzięki nim oglądać najważniejsi urzędnicy państwowi.

Autorem tej książki jest dziennikarz Onetu, ekspert ds. służb specjalnych, popularyzator wiedzy o roli kontrwywiadu w systemie bezpieczeństwa państwa. Tomasz Awłasewicz jest też autorem książki „Łowcy szpiegów”.

 

O książce mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:

 

 

 

fot. K. Żołądek


Trzecia propozycja to książka Jarka Szulskiego „Nauczyciel z Polski”. Sporej grubości tom, którego znajomość przyda się wszystkim tym, którzy pracują z młodzieżą. Głównie jest adresowana do nauczycieli, ale i rodzice znajdą w niej coś dla siebie. Stanowi bowiem inspirującą lekturę, dzięki której można sprawniej rozwijać zainteresowania młodego człowieka, uczyć ich samodzielnego i krytycznego myślenia, a czytając ją można nauczyć się uczenia pracy zespołowej czy budowania relacji społecznych. Całość została napisana prostym językiem, nie są to wywody akademickie. Część krytyków literackich za to też zganiła autora, że używa zbyt potocznego języka, a niektóre propozycje mogą nawet szokować. Ale inni potrafili docenić autora za nieszablonowe pomysły i przytoczenie konkretnych rozwiązań.

 


Życzymy miłej lektury.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat