Książka na weekend – propozycje na Dzień Dziecka

ePiotrkow Wtorek, 01 czerwca 20210 971
W Dniu Dziecka nie może zabraknąć propozycji dla najmłodszych. To książki, które swoim pociechom mogą poczytać rodzice, a nieco starsi mogą samodzielnie odczytać historie przygotowane przez autorów.
fot. K. Żołądek

Pierwsza z propozycji to książka „Wielka historia małych miast województwa łódzkiego”, której autorami są Paweł Wakuła, Zuzanna Orlińska i Grażyna Bąkiewicz. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura. To ciekawa pozycja, bo pozwala poznać wiele miast naszego województwa z zupełnie innej strony, bo przewodnik to to nie jest. A na pewno nie taki tradycyjny. Mamy tu mnóstwo ciekawostek, ale przekazują je bohaterowie książki. Dowiemy się między innymi, że Julian Tuwim kochał Inowłódz, Władysław Jagiełło wracał wielokrotnie do Przedborza, albo, że Krzyżacy składali hołd Kazimierzowi Jagiellończykowi w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei Kazimierz Wielki odnalazł miłość życia w Opocznie.

 

W książce „Wielka historia małych miast województwa łódzkiego” takich opowiadań znajdziecie więcej, bo jest to zbiór ciekawych historyjek o 24. miastach i miasteczkach ziemi łódzkiej. Zgrabne opowieści przygotowała trójka autorów – Paweł Wakuła, Zuzanna Orlińska i Grażyna Bąkiewicz. Opowieści uzupełnia słowniczek, w którym znalazło się wytłumaczenie wielu słów, używanych dawniej w Łódzkiem. Niektóre możecie kojarzyć z cyklu „Piotrkowski Leksykon”.

O tej książce można też posłuchać:

 


 

fot. K. Żołądek

 


Druga propozycja to „Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza”, której autorką jest Katarzyna Kalista, a pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Tytułowy Pan Barnaba to ciekawa postać. Zwiedził cały świat, jest obyty z wieloma zwyczajami, posiada wielką mądrość, a najbardziej zaskakujące jest to, że to... kot! Barnaba lubi, kiedy coś się dzieje. Kocha też podróżować, a siedzenie w miejscu nie jest jego ulubionym zajęciem. Dzięki temu odwiedził wiele miejsc, poznał Einsteina i Marię Skłodowską-Curie oraz nauczył się kilku języków. Całkiem nieźle jak na kota. Przybył właśnie do Krakowa prosto z Ameryki i ma tutaj zadanie do wykonania. Musi potwierdzić pewną hipotezę. Jej udowodnienie jest warte fortunę - milion dolarów!

Kot ma również własny charakter, który nie każdemu musi się podobać. Nie przepada za głaskaniem i towarzystwem dzieci. Ceni sobie własne zdanie i wybory. Mimo to staje się coś, czego nie do końca się spodziewał. Z czasem zaczyna przekonywać się do trzynastoletniego Antka. Obaj bohaterowie łączą siły - niepokorny kot i niesforny chłopiec. Postanawiają, że dowód na prawdziwość zagadkowej hipotezy musi wyjść na światło dzienne. Muszą też zrobić wszystko, żeby nie dostał się w niepowołane ręce. Czy uda im się wykonać zadanie?

 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja książki to „Baśń o latającym rumaku”, której autorem jest Henryk Bardijewski. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. To opowieść o tym, jak w kraju księcia Miraża na pozór wszystko toczy się normalnie… Między dworzanami trwa (odwieczna) walka o władzę, damy dworu (jak zazwyczaj) kłócą się i plotkują. Nie lepiej układa się w rodzinie królewskiej, jednak książę jest przekonany, że wszystko zmierza ku dobremu. Nie zauważa nawet, że jego kraj powoli pustoszeje. Poddani wyjeżdżają… a ich miejsce zajmują nowi. Tymczasem na niebie pojawia się Latający Rumak. Czy pomoże odwrócić zły los? Czy uratuje królestwo?

 


To książka dwóch mistrzów: skrzącą się humorem, jakże mądrą i piękną polszczyzną napisaną baśń Henryka Bardijewskiego zilustrował bowiem sam Bohdan Butenko.

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat