Krótka historia sanepidu

ePiotrkow Piątek, 23 października 202010 3346
Sanepid to przez lata instytucja, która kojarzyła nam się z kontrolami w barach i restauracjach czy na koloniach. Prowadziła też akcje prozdrowotne i wydawała decyzje w zakresie chorób zawodowych. A dzisiaj bez sanepidu walka z koronawirusem byłaby bardzo trudna. Przypomnijmy zatem, jakie były początki tej instytucji w kraju i w naszym mieście.
FB Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim

Wszystko zaczęło się w listopadzie 1918 roku, gdy wraz z polską państwowością powstał Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny. 5 lat później został on przekształcony w Państwowy Zakład Higieny, który w swej działalności łączył zadania sanitarne z badawczymi.

 

W 1952 roku powstały wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Ich zadaniem był nadzór bieżący i akcje sanitarno-porządkowe.

 

Państwową Inspekcję Sanitarną - w skrócie PIS (sic!) utworzono w sierpniu 1954 roku. Nowa struktura posiadała kompetencje w zakresie nadzoru zapobiegawczego, profilaktyki i zwalczania chorób zakaźnych i zawodowych oraz bieżącego i popularyzowania zasad higieny oraz zapobiegania chorobom.
 
W 1975 r. przeprowadzono reformę administracyjną, która zniosła powiaty i utworzyła 49 województw. Strukturę PIS dostosowano do nowej siatki administracyjnej poprzez zastąpienie powiatowych, miejskich i dzielnicowych inspektorów sanitarnych przez inspektorów terenowych, a rozporządzeniem ustalono siedziby i terytorialny zakres działania poszczególnych terenowych inspektorów sanitarnych.

 

W związku z kolejną reformą administracyjną, tym razem w III RP, i powstaniem powiatów oraz 16 dużych województw zmieniono strukturę PIS, której zadania mieli odtąd wykonywać inspektorzy wojewódzcy, powiatowi, portowi i kolejowi – przy czym organy na szczeblu wojewódzkim i powiatowym zostały włączone w skład administracji zespolonej (chodzi o powiązanie organizacyjne organów tej administracji wyróżnionych przedmiotem działania, należących do różnych działów administracji rządowej), odpowiednio województwa i powiatu.

 

Terenowymi organami PIS są państwowi inspektorzy sanitarni, pod kierunkiem których działają stacje sanitarno-epidemiologiczne w tym w Piotrkowie.

 

Początki służby sanitarnej w naszym mieście datują się na 1947 rok. Działało tu wówczas Biuro Sanitarne z siedzibą przy Wojska Polskiego 14. W 1952 roku utworzono kolumny sanitarne dla miasta i powiatu. W tym samym roku w budynku przy Bieruta 21 powstała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Pracowało w niej wówczas 16 osób. Dwa lata w lokalu przy Wojska Polskiego 77 później utworzono Miejską Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. W 1962 roku obie stacje połączono w jedną, powiatową.

 

W czerwcu 1975 na bazie powiatowej stacji powstała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która mieściła się w trzech budynkach: Wojska Polskiego 14 i 36 oraz Bieruta 21. Obejmowała swoim zasięgiem 11 miast i 52 gminy.

 

Obecny kształt piotrkowskiego sanepidu w budynku w al. 3 Maja (dawniej Bieruta) jest efektem kolejnych reorganizacji z 2003 roku (i wcześniejszych w 1999). Obecnie stacja zatrudnia nieco ponad 100 osób.


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

andzej ~andzej (Gość)24.10.2020 18:15

Czy nadal pracuje tam sama Rodzina?

40


pies Pawłowa ~pies Pawłowa (Gość)24.10.2020 18:44

Cytuję:
A dzisiaj bez sanepidu walka z koronawirusem byłaby bardzo trudna.


Proszę podać jakiś inny rok, kiedy sanepid walczył z jakimkolwiek koronawirusem. Wirusy te są znane nauce od 60 lat, a krajowy ekspert "od pandemii" pan profesor Gut napomknął w jednym programie, że nawet od roku 1941. Wychodzi na to, że w żadnym innym roku żaden koronawirus nie był problemem! Czy to aby nie dziwne?!
Brakuje jeszcze jednej bardzo istotnej informacji: gdzież to zarejestrowane są "nasze" sanepidy i jako co są one zarejestrowane.
Dziś sanepid nie dba o jakość żywności, wciska jedynie szczepionki produkowane przez obce koncerny.
Na koniec pytanie: czy w piotrkowskim sanepidzie oznaczają w żywności zawartość glifosatu, fluoru, ołowiu? Bo chyba do m. in. takich badań ta instytucja została rzekomo powołana.

60


ha ha ~ha ha (Gość)24.10.2020 18:19

Nieco ponad 100 osób - i odrazu polepszył mi się humor . Q

10


kb ~kb (Gość)24.10.2020 16:02

No i super! (?) Mogli by więcej kontroli lokali gastronomicznych przeprowadzać... No przed i po pandemii - teraz czasu nie ma.

50


gość_kibol ~gość_kibol (Gość)24.10.2020 15:04

Urzekła mnie wasza historia...ściemniacze

30


tak pytam ~tak pytam (Gość)24.10.2020 13:42

Gdzie ta spółka jest zarejestrowana w jakim kraju????

20


gość_ja ~gość_ja (Gość)24.10.2020 12:28

Nie PIS tylko PIS - Państwowa Inspekcja Sanitarna :-)

20


gość_mhm ~gość_mhm (Gość)24.10.2020 10:53

Piss zawsze spoko, szczególnie przed snem

01


gość_gość ~gość_gość (Gość)24.10.2020 09:02

PIS zawsze dobrze się kojarzy:)

48


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat