Kronika Trybunalska (i nie tylko)…z przymrużeniem oka

Tydzień Trybunalski Sobota, 27 lutego 20215 2268
Sprzedaż alkoholu w Piotrkowie znowu wzrosła. Według danych za minione 12 miesięcy, wartość sprzedanych napojów procentowych była w 2020 wyższa niż rok wcześniej aż o blisko 14 milionów złotych. Łącznie w sklepach i lokalach gastronomicznych wpływy ze sprzedaży trunków wyniosły ponad 94 miliony złotych. Piotrkowianie postanowili koronawirusa zniszczyć alkoholem.
fot. pixabay.com / Free-Photos

John Godson był pierwszym czarnoskórym parlamentarzystą w Polsce. Zasiadał w ławach wspólnie z posłami PO, a później PSL. To także współzałożyciel partii Polska Razem, łódzki radny oraz wykładowca na wielu uczelniach. Po 25 latach spędzonych w Polsce wrócił do rodzinnej Nigerii, gdzie chce zostać prezydentem. Jak twierdzi, „występuje tam problem przywództwa”. John Godson wciąż ma sporo wspólnego z Jarosławem Gowinem: kiedyś razem byli w PO, dziś obaj dostrzegają problem z przywództwem.


Na Placu Straży w Sulejowie trwa montaż kładki, która ma połączyć dwa zrewitalizowane obszary miasta. W ubiegłym tygodniu elementy konstrukcji dotarły na miejsce i zostały połączone. Wkrótce całość połączy oba brzegi Pilicy. Sceptyczni wobec tej inwestycji twierdzą, że jest wiele innych bardziej potrzebnych wydatków, entuzjaści porównują ją do połączenia Berlina Wschodniego z Zachodnim. Kto bardziej przesadza?


Tegoroczna zima oraz towarzyszący jej niejako tradycyjnie smog dają się we znaki piotrkowianom. W ostatnich dniach wszystkie czujniki rozlokowane w mieście wskazywały przekroczenie norm pyłów zawieszonych - nawet kilkukrotne. Działo się tak między innymi przy ulicy Broniewskiego, gdzie stężenie PM 10 wyniosło 129 uq/m3 (257% normy), a pyłów PM 2,5 aż 88 uq/m3 (351% normy). Cokolwiek te nazwy, liczby i procenty oznaczają – nie jest dobrze.

 

Może wszystkie te cyferki się zmienią, jeśli wymienimy piece. Burmistrz Wolborza zachęca mieszkańców całej gminy do skorzystania z dotacji.

Wysokość dotacji celowej, jaką można otrzymać wynosi 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5.000 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Można być przyjacielem kóz, ale korzystanie z nich w domu dziś jest jednak passe.


Prawie 70 tysięcy osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury. Łączna kwota to ponad 749 mln zł, a średnia - prawie 11,6 tys. zł. W województwie łódzkim wyrównanie otrzymało blisko 6,2 tys. osób. Przy okazji podano, że najniższa emerytura w Polsce wynosi całe 3 grosze. Nie wiemy, co poszło nie tak – czy atmosfera w pracy była niespecjalna, czy ta osoba nie lubiła się przemęczać, czy może inne sprawy zdecydowały, że przepracowała niecały jeden dzień w życiu. Koszt obsługi jej konta w ZUS to 150 zł, a sam przelew kosztuje 7,5 zł.

 

Miniony tydzień nie przyniósł dobrych informacji dla dziko żyjących dzików w naszym regionie.

Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Piotrkowie poinformował o kolejnym sanitarnym odstrzale w naszym regionie. Łącznie na terenach powiatów: piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego odstrzelonych ma zostać dokładnie 356 zwierząt. Odstrzał ma potrwać do końca marca, ale nigdzie nie jest napisane że kwiecień dla dzików będzie spokojniejszy, bo myśliwych jest naprawdę sporo.


Piotrkowianin Kamil Majchrzak (109. miejsce w rankingu ATP), rozstawiony z numerem 5. w tenisowym turnieju Biella Challenger przegrał z Iliją Marczenko i odpadł w drugiej rundzie rywalizacji. Spotkanie zostanie zapamiętane głównie z dość kontrowersyjnego zachowania naszego tenisisty, który po swoim nieudanym zagraniu rzucił rakietą, ale nie w Marczenkę, tylko w chłopca podającego piłki. Na szczęście ten zdążył odskoczyć i rakieta uderzyła w znajdującą się za nim ścianę. Nie wiadomo, w czym chłopiec Kamilowi zawinił, nie mówiąc o ścianie, ale starsi kibice widzą w tym zachowaniu pewne nawiązanie do legendarnego amerykańskiego tenisisty Johna McNroe’a. Dobrze byłoby, gdyby porównanie dotyczyło przede wszystkim poziomu sportowego: McNroe był kiedyś numerem „1” listy ATP. I tego wypada piotrkowianinowi życzyć.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cynik ~cynik (Gość)27.02.2021 08:54

Ano "przepiliśmy" w Piotrkowie 94 mln złotych. Zobaczmy kto na tym najlepiej "wyszedł.
Średnia cena wódki wynosi obecnie ok. 23 zł. Po podwyżce wyniesie 24,40 zł. W rzeczywistości cena samego alkoholu to tylko niewielki ułamek ceny na rachunku. Ok. 75 proc. ceny napoju stanowią podatki. Jak wyliczył niedawno Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy udział akcyzy w cenie napoju spirytusowego może wynieść nawet ponad 50% (przykładowo, butelka wódki w cenie 23 zł obciążona jest akcyzą w wysokości 11,38 zł). Kolejne 4,30 zł to podatek VAT. Marże, które płacimy kupując wódkę wynoszą 5,32 zł, a sam koszt produkcji półlitrowej butelki wódki zamyka się w kwocie zaledwie 2 zł. / za super expresem/

80


gość_gość ~gość_gość (Gość)28.02.2021 06:38

A jaki tam transparent będzie na tej klatce wisiał ,,baranioże wapnioże'
łączciee się

30


gość_policz uczestników ~gość_policz uczestników (Gość)27.02.2021 14:53

Nudno i z błędami. Jak zawsze.

40


gość_samiec beta ~gość_samiec beta (Gość)27.02.2021 11:03

Smaka mi narobili tym zdjęciem

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat