Królewski mezalians w Piotrkowie

ePiotrkow Sobota, 07 października 201748 13430
Widowisko historyczne pod tytułem „Po-słowie w Piotrkowie, czyli sprawa miłości” obejrzeli w sobotę piotrkowianie, którzy przybyli na płytę Rynku Trybunalskiego. W spektaklu plenerowym wystąpili znani polscy aktorzy m.in. Dominika Ostałowska, Mirosław Zbrojewicz, Antoni Pawlicki, a także piotrkowianin Marcin Januszkiewicz.

Ładuję galerię...

Aktorzy wcielili się w role Królowej Bony (Dominika Ostałowska), Zygmunta Starego (Mirosław Zbrojewicz) oraz polskiego króla i jednocześnie wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta (Antoni Pawlicki) i właśnie wokół tej ostatniej postaci skupiał się cały spektakl, który opowiadał o jego romansie i potajemnym ślubie z litewską poddaną, wdową po wojewodzie nowogrodzkim, Barbarą Radziwiłłówną (Magdalena Różańska). Ten mezalians spowodował konflikt w rodzinie królewskiej i protest posłów sejmowych, a w efekcie polityczny zatarg króla ze szlachtą.

 
Większość scen odbywała się w kamienicach usytuowanych wokół Rynku Trybunalskiego, a piotrkowianie, którzy siedzieli na specjalnie w tym celu stworzonej widowni, mogli je oglądać na telebimach. Zanim spektakl się rozpoczął, na tych samych telebimach wyświetlono nagrane wcześniej życzenia mieszkańców miasta z okazji 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.


Zainteresował temat?

9

1


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Przepowiednia Ossowieckiego o Polsce: ~Przepowiednia Ossowieckiego o Polsce: (Gość)11.10.2017 10:05

-Jak daleko dojdą Niemcy? -Cała Polska zajęta, gruzy, krew i mord! Idą dalej, wgłab Rosji, daleko, daleko.. -Do Uralu? -Ossowiecki zastanowił się przez chwilę. -Do Kaukazu. Państwa osi przegrają wojnę, Niemcy i Japonia będą okupowane, Włochy wyzwolone. Zwycięzcy: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja spotkają się na konferencji i ustalą nowy ład w Europie.
-A co z Polską? -Będzie Polska! Ale za jaką cenę… Najpierw będą nią władali komuniści, a potem – szubrawcy i świnie. Na koniec powstanie jeszcze większa niż teraz. Tego ani ja, ani Ty nie doczekamy, dopiero wnukowie. Warto jednak wiedzieć, że tak się stanie.”

20


ziwz ~ziwz (Gość)07.10.2017 22:43

dno,metr mułu i wodorosty..JAK MOŻNA spiewajac Hymn Państwowy nieśc wage? Co ważycie? Niezawisłośc sądów czy zakaz Aborcji?

911


sukces ~sukces (Gość)09.10.2017 00:34

Jako że reżyserem był Gumulec (brawo Bartosz!), to Baryła się pewnie teraz pochlasta z rozpaczy!

85


gość ~gość (Gość)09.10.2017 23:47

Niezwykłe, brak słów. Widowisko na miarę europejskich stolic kultury. Jedyny minus, dyskomfort dla publiczności to zimno, przeszywające zimno. W przyszłym roku prosimy o lato... prosimy wspólnie z całą rodziną!!!

23


gość ~gość (Gość)09.10.2017 07:29

Widzę, że hejterzy zamilkli. I dobrze. Szczęki im opadły. To było coś! Oby tak dalej.

67


KarinS. ~KarinS. (Gość)09.10.2017 13:04

Nie mogłam być na widowisku. Była za to moja mama - lat 71. Była zaszokowana formą i celnością tekstu. Nie wszystko jej się podobało, ale uznała, że był to prawdziwy teatr, którego w Piotrkowie nie ma! Warto było choćby raz na 800 lat. Gratuluję - w imieniu mamy - wszystkim realizatorom!

34


Yuppi89 ~Yuppi89 (Gość)09.10.2017 13:01

Podpisuję się obiema rękami pod pochlebnymi recenzjami. Piotrków nie widział jeszcze takiego widowiska. Te wcześniejsze ZENADA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

55


gość ~gość (Gość)09.10.2017 07:28

Jestem w szoku, że udało się zebrać taka ekipę (nie tylko aktorską). Wiem, jakie to trudne. Tym bardziej wielkie brawa dla w wszystkich. Inni inni much się uczą.

74


97-300 97-300ranga09.10.2017 08:29

Wielki sukces ! Potężna frekwencja , publiczność liczona w tysiącach ! Super widowisko ! Super wykonawcy ! Prosimy o więcej panie prezydencie !

94


optymista ~optymista (Gość)08.10.2017 16:29

Bardzo mi się podobało. Widowisko nowatorskie z ze śmiałą reżyserią i scenografią. Wyraźny kontekst współczesny. Chwiejny obraz Matki Bożej Trybunalskiej to brak zgody na to co się dzieje w kraju. A ostatni monolog o demokracji to jednoznaczna krytyka rządów "dobrej zmiany"

1110


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat