Kręci was bezpieczeństwo? Przyjedźcie rowerami na Starówkę

ePiotrkow Wtorek, 25 kwietnia 20177 9044
Już po raz trzeci w Piotrkowie zorganizowana zostanie akcja „Twój rower”, czyli znakowanie jednośladów przez Straż Miejską. W tym roku organizator wydarzenia – stowarzyszenie Pokolenie IDEA stawia duży nacisk na bezpieczeństwo rowerzystów przed letnim sezonem.
fot. Stowarzyszenie IDEA

Dwie poprzednie akcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje rowery przyjeżdżali znakować rodzice ze swoimi dziećmi. Na jednośladach strażnicy miejscy grawerują numer PESEL, który wpisywany jest do specjalnej bazy danych. Dodatkowo każdy rower uwieczniany jest na zdjęciu, żeby później skradzioną, cudzą własność można było łatwiej i szybciej znaleźć. De facto, jednoślady otrzymują swoje numery rejestracyjne, podobnie jak samochody. Różnica polega na tym, że ich nie widać.

 

- Doszliśmy do wniosku, że zabezpieczenie swojej własności jest oczywiście ważne, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo rowerzystów. Dlatego chcemy, aby jak najwięcej osób odjechało w kamizelkach z elementami odblaskowymi czy opaskami na rękę czy ramę jednośladu. Po zmroku dajemy wtedy szansę kierowcom na zobaczenie rowerzysty z daleka – mówi Dawid Ciżewski ze stowarzyszenie Pokolenie IDEA, pomysłodawca tej cyklicznej akcji.

 

I tutaj organizatorom rusza z pomocą Komenda Miejska Policji w Piotrkowie z profilaktyczną akcją „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Większość z nas korzysta zarówno z aut, jak i rowerów. Jadąc autem wchodzimy w rolę kierowcy, którym przeszkadzają rowerzyści nie stosujący się do przepisów ruchu drogowego i na odwrót.

 

- Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” jest kształtowanie właściwych relacji kierowca – rowerzysta – pieszy. Rowerzyści należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych. Jeśli na jezdni takich nie ma, powinni zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to oczywiście również kierowców. Najzwyczajniej rowerzyści, piesi oraz kierowcy mają swoje miejsca na drogach. Powinni poruszać się zgodnie z przepisami i o tym opowiemy podczas akcji „Twój rower III” – podkreśla mł. asp. Ilona Sidorko, oficer prasowy KMP Piotrków.

 

W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy wolontariuszy PCK, oddział w Piotrkowie, którzy pokażą, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. To bezcenna wiedza w razie wypadku na drodze.

 

Po zimie rowery muszą być sprawne do jazdy. Każdy właściciel jednośladu będzie mógł skorzystać ze wstępnego przeglądu swojego pojazdu, który zapewni jeden ze sklepów ze sklepów z rowerami w Piotrkowie.

 

- Ze względu na grafik ułożony przez Straż Miejską, będziemy mogli poświęcić na znakowanie rowerów dwie godziny. Strażnicy miejscy są już wprawieni i znakują jednoślady szybko, ale może zdarzyć się, że w ciągu dwóch godzin nie zdążą zarejestrować wszystkich rowerów. Wówczas wystarczy zatelefonować pod numer 986, umówić się na konkretny dzień i godzinę w Komendzie Straży Miejskiej przy ul. Słowackiego 19. Wtedy bez problemu strażnicy oznakują rowery na miejscu – wyjaśnia Dawid Ciżewski.

 

Akcja „Twój rower III” odbędzie się 29 kwietnia (sobota) w godzinach 11.00 – 13.00 w Rynku Trybunalskim w Piotrkowie. Partnerami organizatora – stowarzyszenia Pokolenie IDEA są: Straż Miejska, Komenda Miejska Policji w Piotrkowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, PCK, oddział w Piotrkowie oraz sklep z rowerami, mieszczący się w CH Mercury. Wydarzenie jest oczywiście bezpłatne.


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Inny ~Inny (Gość)26.04.2017 11:36

mnie dawid i jego pomysłynie kręcą

02


SCEPTYK ~SCEPTYK (Gość)25.04.2017 20:18

Wygrawerują na ramie 'pesel' to jest najbardziej strzeżony numer osobisty???!!!

13


menel z bramy ~menel z bramy (Gość)25.04.2017 09:02

A mnie kręci nie obrażanie Prezydent Polski.

46


osiedle ~osiedle (Gość)25.04.2017 09:20

Ciekawe czy na rowerze da się "wjechać" do rady miasta.Może Lis pomoże.

15


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat