Kościński: na ratowanie życia, miejsc pracy i firm przeznaczyliśmy ponad 312 mld zł

PAPKraj Sobota, 27 lutego 202123 1193
Przeznaczyliśmy ponad 312 mld zł, żeby ratować życie, miejsca pracy, przedsiębiorstwa w Polsce - powiedział w piątek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński podczas prezentacji KPO, który rząd przekazuje do konsultacji.
fot. PAP

Kościński powiedział, że rok temu pewnie trudno było sobie wyobrazić, jaki efekt koronawirus będzie miał na polską gospodarkę, pewnie nie zdawaliśmy sobie sprawy, że przeżyjemy pierwszą recesję w nowoczesnej Polsce - recesję, jakiej nie widział świat w ciągu ostatnich stu lat.

 

"Dzięki dobrej współpracy rządu, nadzorcy rynków finansowych z bankiem centralnym, bardzo szybko, bo już (...) pierwszego kwietnia uruchomiliśmy pierwszą Tarczę antykryzysową i dwa tygodnie później kolejną Tarczę antykryzysową" - przypomniał minister. Dodał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który wystąpił z takim dużym pakietem w celu ratowania gospodarki.

 

"Przeznaczyliśmy ponad 312 mld zł, żeby ratować życie, żeby ratować miejsca pracy, żeby ratować przedsiębiorstwa w Polsce. Te odważne i szybkie decyzje są bardzo widoczne. Międzynarodowe instytucje finansowe wskazują na Polskę jako kraj, gdzie gospodarka najmniej się skurczyła w ostatnim roku ze wszystkich krajów Unii Europejskiej" - podkreślił minister.

 

Szef resortu finansów zauważył, że Komisja Europejska wskazuje, iż polska gospodarka w latach 2020-2022 będzie najlepiej i najszybciej rozwijającą się ze wszystkich krajów UE - średnia wzrostu dla Polski ma być 4,5 raza wyższa niż średnia dla całej Unii Europejskiej.

 

Minister zaznaczył, że dzięki negocjacjom premiera Mateusza Morawieckiego do Polski trafi 770 mld zł, z czego z komponent Krajowy Plan Odbudowy wynosi 55 mld euro.

 

"Mamy nadzieję, że to pomoże Polsce nie tylko być prymusem i nasza gospodarka będzie najszybciej rosła w Unii do roku 2022 r., ale również na kolejne długie lata" - powiedział minister finansów.

 

Poinformował, że do KPO skierowano półtora tysiąca projektów, propozycji, co - jego zdaniem - da dobre podwaliny do stworzenia matrycy z KPO i na tej podstawie zbudowania dokumentu strategicznego, planu odbudowy Polski.

 

"Od dzisiaj zapraszamy wszystkich do konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. Zapraszam wszystkich do zajrzenia na stronę kpo.gov.pl, gdzie od dziś będzie wywieszony plan odbudowy. Bardzo zachęcam do komentarzy, bo każdy głos jest dla nas bardzo, bardzo ważny" - powiedział Kościński. Zapewnił, że wszystkie komentarze i propozycje będą bardzo wnikliwie rozważane. (PAP)

 

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/


Zainteresował temat?

1

7


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ic ~ic (Gość)27.02.2021 19:58

I pamiętajcie goje ,to wszystko my robimy dla was, za nasze wydrukowane z powietrza pieniądze.

80


Obłęd ~Obłęd (Gość)27.02.2021 12:17

,,W 2021 r. Ministerstwo Finansów zapisało dług sektora gg (instytucji rządowych i samorządowych) na 64,7 procent PKB. To może się przełożyć na przekroczenie granicy 1,5 biliona zł długu publicznego". Cieszycie się Polaczki z takich kajdan ?

101


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)28.02.2021 09:21

Bez komentarza

30


gość_hzjsjis ~gość_hzjsjis (Gość)28.02.2021 08:30

A największą kasę dostaną zagraniczne molochy jak np śledź który już przed covidem dostał prawie miliard zł pomocy , tylko na co? A Polskie biznesy leżą i kwicza

30


gość_tewu ~gość_tewu (Gość)27.02.2021 23:38

Q..a, ten Kaczynski to jednak porządne, ludzkie panisko !
Na Wawel z nim choćby jutro.

30


miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)27.02.2021 21:11

Cytuję:
Przeznaczyliśmy ponad 312 mld zł, żeby ratować życie, żeby ratować miejsca pracy, żeby ratować przedsiębiorstwa w Polsce. (...) Minister zaznaczył, że dzięki negocjacjom premiera Mateusza Morawieckiego do Polski trafi 770 mld zł, z czego z komponent Krajowy Plan Odbudowy wynosi 55 mld euro.


Taaaa... życie ratować... przedsiębiorstwa ratować... Komu ten kit wciskacie? Przez wasze działania w zeszłym roku mieliśmy ponad 80 tysięcy nadprogramowych zgonów (w stosunku do średniej z lat ubiegłych) i te zgony nie dotyczyły "ofiar koronawirusa", tylko ofiar zamknięcia służby zdrowia przed pacjentami nie-covidowymi. To zbrodnia na narodzie polskim, inaczej tego określić nie można. Przedsiębiorstwa by sobie spokojnie same poradziły - zniszczyliście je celowo zabraniając prowadzenia działalności i wpędzając przedsiębiorców w długi.
Powiedz wprost, że Polska jest kolonią City of London Corporation, a ty jesteś z tamtejszego nadania, podobnie jak twój poprzednik Rostowski. Decyzja o powołaniu Morawieckiego na premiera też tam zapadła. Brak mu wykształcenia i kwalifikacji, ale ma odpowiednie pochodzenie i namaszczenie, takie są fakty. Zresztą jego zadaniem nie jest dbanie o Polskę, tylko dokonanie jak największego zadłużenia i dobicia polskiej gospodarki, i póki co świetnie mu to idzie. Do Polski trafi 770 mld złotych - no po prostu super! A na co zostaną zmarnowane i ile trzeba będzie oddać?! Mamy długów tyle, że przez kilka pokoleń nie uda się ich spłacić, a zadłużamy się dalej. Ile czasu spłacaliśmy długi zaciągnięte przez Gierka? A te jego długi to był niewielki ułamek tych obecnych. Tyle tylko, że on te kredyty zainwestował w fabryki i infrastrukturę - rządy solidaruchów miały potem co wyprzedawać za bezcen. A w co inwestowane są obecne pożyczki? Buduje się za nie coś, co będzie przynosiło zysk? Nie! Cel tego jest tylko taki, by nacja bankowa mogła żyć z odsetek, a pożyczkobiorcy zostali sprowadzeni do poziomu niewolników pracujących za przysłowiową miskę ryżu.
Miliardy na ratowanie życia wydali - no jaja jak berety. Ludzie pod szpitalami w karetkach umierali, bo szpitale tylko covid leczą.
Najlepiej podsumować to można cytując słynne słowa marszałka: bezczelne k**** są i zuchwałe!

81


gość_ja ~gość_ja (Gość)27.02.2021 16:48

Te 312 miliardów. W szpitalach które budowały firmy związane z PiS du

40


gość_mason ryt covidowy ~gość_mason ryt covidowy (Gość)27.02.2021 14:18

Ach te polityki

20


gość_5g ~gość_5g (Gość)27.02.2021 07:55

Ratowanie?

101


normals ~normals (Gość)27.02.2021 12:45

A ile z tego po prostu ukradliście?

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat