Korytarz życia będzie obowiązkowy

Tydzień TrybunalskiKraj Niedziela, 15 września 201914 4275
Rząd dał zielone światło przepisom o korytarzu życia i przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Teraz kierowcy będą mieli obowiązek stworzenia przejazdu dla pojazdów służb ratunkowych, które jadą do ofiar wypadków. Do tej pory bywało z tym różnie, o czym niemal każdego dnia przekonywali się piotrkowscy strażacy i ratownicy medyczni.
fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Korytarze życia uregulowano w przepisach drogowych m.in. w Niemczech, Czechach i Austrii. Przy drogach ustawiono nawet specjalne znaki informacyjne, które pokazują kierowcom, jak mają się zachować. W przeciwnym razie grozi im mandat. W Niemczech to aż 320 euro. W Polsce najprawdopodobniej będzie to w granicach 300 – 500 zł.

 

Nowe przepisy zaczną funkcjonować 1 października 2019 roku. - To bardzo dobry pomysł, aby tworzenie na drogach korytarzy życia było usankcjonowane prawnie. Jednocześnie smuci mnie fakt, że musi być wprowadzony obowiązek, zamiast wypracować taki nawyk wśród polskich kierowców, aby robili to spontanicznie – kwituje mł. bryg. Wojciech Pawlikowski z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

 

Służby ratunkowe, które starają się dotrzeć na miejsce zdarzenia prowadzą prawdziwą walkę z czasem. Unormowanie zasad dotyczących tworzenia korytarza życia może znacznie skrócić czas dojazdu do ofiar wypadków drogowych. Pojazdy służb ratunkowych mogą dotrzeć nawet o 4 minuty szybciej, a dzięki temu szanse na przeżycie poszkodowanych w wypadkach mogą wzrosnąć nawet o 40%. 

 

Przedstawiciele służb ratunkowych bardzo często byli świadkami bezmyślności na drodze, co doprowadzało do wręcz kuriozalnych sytuacji. - Pamiętam wypadek na autostradzie A1 na wysokości Woli Rokszyckiej. Po zjeździe z węzła bełchatowskiego nasze samochodu utknęły w korku. Wtedy strażacy zabrali sprzęt w ręce i przebyli prawie kilometr pieszo. Idąc do tego wypadku, zauważyłem, że samochody jadące w kierunku Częstochowy, były ustawione w każdą możliwą stronę: zgodnie z kierunkiem ruchu, w przeciwnym, w poprzek. To był po prostu kabaret – opowiada Wojciech Pawlikowski. 

 

Z wieloma irytującymi sytuacjami na drogach do czynienia mają także zespołu pogotowia ratunkowego. - Jadąc na sygnale, mamy przed sobą kilka samochodów. Ten, który jest daleko przed nami już umożliwia nam przejazd, a te najbliżej karetki jeszcze tego nie zrobiły. Nie wierzę, że kierowcy nie słyszą sygnałów dźwiękowych i nie widzą nas w lusterkach. Zdarzają się sytuacje, że ktoś jedzie przed nami korytarzem życia, który się wcześniej uformował. Niektórzy uczepiają się naszego zderzaka i jadą zaraz za nami – tłumaczy Tomasz Rusołowski, ratownik medyczny. 

 

Jak dodaje Rusołowski, takie bezmyślne zachowanie nie dość, że utrudnia dojazd do osób potrzebujących pomocy, to również stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. -  Mimo że jeździmy busami, to rozwijają one prędkość nawet 130 czy 140 km/h. Czasem musimy wykonywać gwałtowne manewry, ostro zahamować, więc jazda za nami może zakończyć się tragicznie – dodaje ratownik. 

 

Jak zgodnie przyznają przedstawiciele służb ratunkowych, sytuacja zaczęła się poprawiać, gdy sprawę tworzenia korytarza życia zaczęły nagłaśniać media. Poza tym w innych krajach już nawet dzieci są uczone tego, jak prawidłowo zachować się na drodze, gdy wydarzy się wypadek. - Na naszych portalach internetowych związanych z ratownictwem medycznym, można znaleźć filmiki, jak dzieci poprzez zabawę uczą się, jak należy tworzyć korytarz życia. Do tego liczne apele w mediach sprawiają, że świadomość kierowców wzrasta – mówi Tomasz Rusołowski.


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.09.2019 12:32

Raz chciałam udostępnić przejazd to zjechałam do rowu i koziołkowałam.Auto do kasacji.Nigdy więcej.

112


gość ~gość (Gość)16.09.2019 11:37

Jak mam pierwszeństwo to jadę i nikt nie będzie mi mówił że mam się zatrzymać

08


RayChlopakiZBarakow ~RayChlopakiZBarakow (Gość)15.09.2019 09:25

gdyby Bóg nie chciał by nie było wypadków to by nie było, to On wszystko storzył, Ten na górze..

113


X2 ~X2 (Gość)15.09.2019 13:13

W tym kraju należy zacząć od budowy dróg z właściwym poboczem a nie zwalać winę na kierowców do tego drogi ogrodzone barierami i w razie kolizji nie ma ucieczki ani dojazdu dla karetek a o lokalnych drogach to nawet szkoda mówię bo żadne nie mają pobocza by zjechać. . Co z ósemką do Warszawy zrobili to jest klatka pułapka i a środek winien być bez barier wtedy służby mają prosty dojazd a i kierowcy mają gdzie się odsunąć. Jaki kraj takie drogi

55


loginekkkk ~loginekkkk (Gość)15.09.2019 12:53

Ja się zastanawiam dlaczego nie jadą po prostu pasem awaryjnym nawet jak będzie zepsuty pojazd to sprawne pojazdy umożliwią im przejazd przecież.
To fakt, że nie raz trzeba się na trąbić i na mrugać światłami żeby załapali, że trzeba pojazd uprzywilejowany przepuścić..

23


ciemogród1 ~ciemogród1 (Gość)15.09.2019 11:02

Na zachodzie to normalne, bo od czasów Hitlera mają autostrady. Autostrada to u nas nowy wynalazek. Jak wcześniej się jeździło tylko furmanką po ściernisku, to teraz ciężko się przestawić i nauczyć korzystania z S lub autostrady.

81


Mr.E ~Mr.E (Gość)15.09.2019 08:55

Uważam że kierowcy powinni mieć świadomość i powinni ułatwiać przejazd służbom ponieważ trzeba postawić się w sytuacji osób które czekają na przyjazd służb np jedzie straż trzeba puścić żeby szybko uratowali tobie dobytek, jedzie pogotowie trzeba puścić żeby szybko cię uratowali i żebyś żył, jedzie policja po to żeby Cię zamknąć to wiesz pewnie zależało by Ci na tym żeby szybko do Ciebie dotarli :D

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat