Koronawirus uderza także w piotrkowskich restauratorów

Tydzień Trybunalski Niedziela, 29 marca 202088 17815
Lokale gastronomiczne zamknięto dla gości, a jedzenie można zamówić tylko na wynos lub z dowozem. To nowe okoliczności, w jakich znaleźli się właściciele restauracji w całej Polsce. Również w Piotrkowie sytuacja restauratorów stała się dramatyczna. Niewykluczone, że po zakończeniu epidemii gastronomiczna mapa Piotrkowa zmieni się nie do poznania, bo niektórzy właściciele barów i restauracji walkę z koronawirusem zakończą na tarczy.

Nowa rzeczywistość, w której przyszło funkcjonować piotrkowskim restauratorom jest bardzo trudna. - Wyłączenie lokali z użytkowania spowodowało dla mnie jako restauratorki straty rzędu... 80% - przyznaje pani Maria z restauracji Relax w Piotrkowie, która specjalizuje się głównie w polskiej kuchni. - Jeszcze świadczę usługi na wynos, ale są to minimalne ilości. Ludzie się obawiają i nie przychodzą. Bardzo mało ludzi jest zainteresowanych jakimkolwiek dowozem. Tak jak teraz, jest pierwszy raz. Bywało ciężko, lokal prowadzę 20 lat i były gorsze miesiące, ale w ostatnich czasach względnie nam się układało. Niestety teraz jest bardzo źle - dodaje.

 

Z identyczną sytuacją mierzą się pozostali właściciele piotrkowskich lokali gastronomicznych. - Jest drastyczny spadek zamówień, zarówno na wynos, jak i na dowóz. Ludzie po prostu się boją. Gdy tylko zostały wprowadzone ograniczenia w związku z koronawirusem, nastąpił gwałtowny spadek, teraz trochę się polepszyło, jednak bez rewelacji – mówi Artur Lisowski, właściciel pubu Gaza. - Sytuacja jest niecodzienna i musieliśmy się do niej przygotować z dnia na dzień – mówi Kuba Wolski, szef Soul Food Bistro & Catering w Piotrkowie. - Wprowadziliśmy swoje procedury bezpieczeństwa. Pracujemy w maskach i rękawiczkach, wszystkie powierzchnie są często dezynfekowane specjalnym płynem, a kierowcy pracują w ozonowanych samochodach. Wprowadzamy także możliwość płacenia bezkontaktowo, czyli BLIKiem. Nie jest łatwo, ale największą siłę dają nam nasi klienci. Każdy telefon, każde dobre słowo to dla nas „paliwo” - tłumaczy.

 

Pani Maria z niepokojem patrzy w przyszłość. - Uważam, że prowadzenie restauracji jest możliwe przez miesiąc, nie więcej. I tak nie wiem czy człowiek sobie poradzi. Jeżeli pojawi się przychylność z urzędu i dyrektora OSiR-u, bo od nich wynajmuję lokal, to może uda się minimalnie zmniejszyć koszty i może trochę dłużej funkcjonować. Po prostu bankructwa w niektórych lokalach będą i to jest nie do uniknięcia – tłumaczy. Pytana o ocenę programu rządowej pomocy odpowiada krótko: „Nie wierzę w cuda”.

 

Nic dziwnego, że restauratorzy w Piotrkowie szukają rozwiązań, aby utrzymać się mimo tej niezwykle trudnej sytuacji. - Oczywiście, że biorę pod uwagę zwolnienia. Na razie ten personal, który mam, ma jeszcze jakieś zaległe urlopy, ale później trzeba się mocno zastanowić, co zrobić, jeżeli sytuacja nie wróci do normy. Żyłam przeważnie z dowozów, no i przede wszystkim z imprez weekendowych i jedzenia dla sportowców. Jadły u mnie drużyny z całej Polski, nawet po prostu przejeżdżając przez Piotrków, a teraz tego wszystkiego nie ma. Jest po prostu masakra! – przyznaje pani Maria.

 

Pub Gaza w związku z epidemią koronawirusa w ramach akcji „Widzialna Ręka – Piotrków Trybunalski” wprowadził ofertę dla seniorów, czyli obiad z dowozem w cenie 10 zł. Z kolei Kuba Wolski zachęca restauratorów, żeby potrawy lub produkty, które pozostały im danego dnia, przywozili do społecznej lodówki w Piotrkowie. Ma też ogromną prośbę do mieszkańców - Zamawiajcie we wszystkich dostępnych w mieście lokalach. Zróbcie sobie wirtualną wycieczkę po gastronomicznym Piotrkowie. Wasze wsparcie jest nam wszystkim bardzo potrzebne – apeluje.

 

Paweł Kwiatkowski 


Zainteresował temat?

8

3


Komentarze (88)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.03.2020 21:19

Polećcie proszę jakąś restaurację z Piotrkowa, gdzie warto zamówić dobre jedzenie z dowozem. Pomijając kebaby i pizzę. Dziękuję

30


godzilllaaa ~godzilllaaa (Gość)29.03.2020 16:52

ja bym zjad co dobrego, ale ceny mnie odstraszają... za schabowego i pyrki dać 35zł plus dojazd... drogo....więc co ja mogę? :(
gdyby nie było np. kosztów dowozu, albo obcięte np. z 6-10zł na te symboliczne 5zł to możee...

11


gość ~gość (Gość)30.03.2020 11:36

Co nie którzy to nawet nie płacą pełnej składki a ludzie tyrają po 200 godzin. Takich mamy restauratorów szkoda pisać!!!!

31


gość ~gość (Gość)29.03.2020 18:38

Nie szkoda mi wcale prywaciarzy.Amen

117


Alan ~Alan (Gość)29.03.2020 21:54

Prowadzenie wszelkiego rodzaju interesu w kraju rządzonym przez bolszewików to wyzwanie. PiSocjaliści zniszczyli gospodarkę i taka jest prawda teraz będą zrzucać winę na epidemię...Osoby prowadzące własną działalność wiedzą, że obecna władza dobijała ich kosztami, kontrolami US i biurokracją. Morawiecki z Kaczyńskim powinni stanąć przed trybunałem stanu i iść do kamieniołomów na wiele wiele!!!

57


gość ~gość (Gość)29.03.2020 12:27

Jak zarabiali to było super, jak mieli nadwyżkę a teraz 2 tygodnie kryzysu i jaki płacz. Boli że ze skarpety trzeba żyć. Śmiech na sali.

1914


whiterussian ~whiterussian (Gość)29.03.2020 23:48

jutro zjem pizze z DG, a co mi tam, raz w życiu moge być gruby, i jak to mowia, najpierw masa potem rzeźba

20


gość ~gość (Gość)29.03.2020 16:50

Niektóre restauracje to już dawno powinny być zamknięte i to przez sanepid..Jako dostawca wchodzę od zaplecza i wiem co mówię.

40


gość ~gość (Gość)29.03.2020 12:32

Bardzo współczuję restaratorom ale bardziej ludzia co tam pracowali zarabiając 1800 zł i nie mają oszczędności A teraz moga zostać bez pracy i o ile przedsiębiorcy otrzymają wsparcie tak zwykli ludzie nie.

151


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat