ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Koronakryzys a rynek nieruchomości ― czy spadną ceny mieszkań na rynku pierwotnym?

Wtorek, 16 czerwca 2020 2843
Zmiany, których pod wpływem pandemii koronawirusa doznała gospodarka światowa, już stają się coraz bardziej odczuwalne ― redukcja godzin pracy, ograniczenia w funkcjonowaniu firm, bardziej rygorystyczne kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Te wszystkie czynniki sprawiły, że w ostatnich miesiącach popyt na nowe mieszkania ciągle spada.

 

Jak to się odbije na polityce cenowej deweloperów? Czy warto czekać na znaczne obniżenie stawek na rynku pierwotnym i spodziewać się niezwykle korzystnego zakupu nowego mieszkania już w tym roku?

Przytaczamy analizy koniunktury rynku oraz prognozy ekspertów.

 

Jakie tendencje panują dzisiaj na rynku nieruchomości

 

Na początku 2020 roku ― przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa w Polsce i tuż po nim ― rynek nieruchomości zachował tendencje poprzednich lat. Mamy na myśli stabilny wzrost cen mieszkań, szczególnie w popularnych lokalizacjach. 

 

Pod koniec II kwartału obserwujemy już odczuwalne zmiany ― wzrost cenowy się zatrzymał, ceny się ustabilizowały, deweloperzy zaś nie spieszą się z ich obniżaniem.

 

Oczywiste jest także znaczne obniżenie popytu na nowe mieszkania ― co więcej, część klientów, gotowych już do kupna nieruchomości, wycofała umowy z deweloperami z powodu niepewności co do sytuacji finansowej. Część ta stanowiła blisko 30% transakcji, jednak analitycy twierdzą, że w najbliższych miesiącach może ona przekroczyć poziom 60%.

 

Deweloperzy ustabilizowali sytuację z obniżeniem popytu poprzez obniżenie podaży ― przykładowo, w I kwartale oddano do sprzedaży średnio 19 000 nowych mieszkań, w drugim zaś ta kwota wyniosła jedynie 13 000.

 

Powstrzymano również uzyskanie pozwoleń na budowę, gdyż deweloperzy nie są pewni tego, czy ich podaż będzie odpowiednia popytowi w ciągu najbliższych lat.

 

Z kolei ceny mieszkań, jak już zaznaczyliśmy powyżej, na razie nie spadają. Zapoznać się z aktualnym przedziałem cenowym na rynku nieruchomości można na portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter.

 

Czy zmieni się ta tendencja do końca 2020 roku i na początku 2021? Opinie ekspertów się różnią.

 

Co będzie z rynkiem nieruchomości w najbliższym czasie ― prognozy analityków

 

Wśród opinii ekspertów od rynku nieruchomości możemy spotkać dwa odmienne poglądy ― pierwszy jest bardziej optymistyczny dla deweloperów, drugi zapowiada zmiany bardziej drastyczne, niż można by było się spodziewać.

 

Tak więc, część analityków uważa, że prognozy co do obecnej sytuacji można oprzeć o doświadczenie poprzednich lat ― zwłaszcza kryzysu 2008 roku, kiedy to poważniejszy spadek cenowy zaobserwowano jedynie na rynkach regionalnych, podczas gdy nieruchomości w stolicy i innych popularnych lokalizacjach kraju dużo nie staniały. Czyli można czekać na obniżenie cen mieszkań w nowych inwestycjach Rzeszowa, Łodzi czy Opola, w Warszawie zaś nie dojdzie do jakichkolwiek odczuwalnych zmian.

 

Z kolei według drugiego scenariuszu, za którym się opowiadają analitycy, dłuższe zatrzymanie się rynku doprowadzi do jego stagnacji i maksymalnego obniżenia popytu, co też nie może się nie odbić na cenach nieruchomości.

 

Wszyscy eksperci się jednak zgadzają z tym, że skutki kryzysu będą zależne jedynie od czasu jego trwania.

 

Spadek cenowy ― kiedy nastąpi i czy w ogóle nastąpi?

 

Jest to zasadnicze pytanie dla kupujących nowe mieszkanie w warunkach kryzysowych ― czy inwestować już, czy może poczekać na lepszy moment?

Jednak tu też nie jest łatwo o jakiekolwiek wiarygodne prognozy i znów też mamy do czynienia z odmiennością opinii analityków.

Przykładowo, analizy Narodowego Banku Polskiego nie zapowiadają żadnych oznak spadku cenowego ― średnie krajowe wynagrodzenie rośnie, po I kwartale 2020 roku w Polsce odnotowano dość wysoki poziom inflacji (blisko 3,5%), więc można mówić jedynie o zatrzymaniu wzrostu cenowego, nie zaś o obniżeniu stawek deweloperskich na nieruchomości.

Inna grupa analityków mówi o tym, że spadek cenowy jest nieunikniony i nastąpi już pod koniec 2020 roku. Przy tym ogłasza się dość poważną liczbę ― do 15% spadku ― i zatrzymanie się dołku cenowego do połowy 2021 roku.

 

Jak się dowiedzieć o spadku cenowym na rynku nieruchomości ― porady dla kupujących

 

W sytuacji gdy opinie ekspertów są tak rozbieżne i niepewne, poszukujący nowego mieszkania mogą jedynie polegać na własnych obserwacjach i przygotowaniu teoretycznym do zakupu mieszkania w najlepszej cenie.

Polecamy być na bieżąco z wydarzeniami branży gospodarczej:

  • śledzić procesy i dynamikę stabilizacji funkcjonowania firm;

  • zwracać uwagę na sytuację na rynku pracy;

  • regularnie zapoznawać się z aktualnymi ofertami kredytów hipotecznych;

  • obserwować zmiany cen mieszkań za pomocą portali inwestycji mieszkaniowych.

Ten właśnie czas ― kilka następujących miesięcy ― jest decydujący w kwestii kształtowania się kierunku, w którym pójdzie rynek nieruchomości.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

7

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat