Kontrola NIK wykazała, że mieszkający przy S8 i A1 nie są chronieni przed hałasem

Strefa FMRegion Wtorek, 23 kwietnia 20199 3669
Przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli sprawdzili, czy mieszkający przy drodze ekspresowej S8 oraz Autostradzie A1 są odpowiednio zabezpieczeni przed hałasem. Kontrola wykazała znaczne przekroczenie norm w 5 spośród 14 badanych miejsc. Zdaniem pracowników NIK zarządca drogi, czyli GDDKiA, nie podjęła działań, które mają na celu prawidłowe zabezpieczenie akustyczne. W łódzkiej delegaturze NIK w poniedziałek obyła się konferencja prasowa poświęcona tej sprawie.
Fot.: P. Kwiatkowski

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wystąpił już w tej sprawie do ministra infrastruktury, jako nadzorującego prace GDDKiA, o kontrole sposobów przeprowadzania pomiarów przy planowaniu i odbiorach inwestycji drogowych oraz o jak najszybszą realizację przez GDDKiA niezbędnej infrastruktury, zabezpieczającej mieszkańców przed hałasem wszędzie tam, gdzie normy są przekraczane.

 

 - Nie będziemy pudrować rzeczywistości. Dzisiaj mamy spór na linii NIK - Instytut Ochrony Środowiska - Oddział GDDKiA w Łodzi. Przedstawiciele tego ostatniego opierają swoje tłumaczenia w tej sprawie na badaniach, które wykonał prywatny podmiot. To jest firma, która początkowo robiła badania przekroczenia norm hałasu na rzecz wykonawcy inwestycji, a później z ramienia GDDKiA ta sama firma badała, czy inwestycja została prawidłowo wykonana i zabezpieczona w taki sposób, że normy hałasu nie są przekroczone. To jest absolutny konflikt interesów. Wystąpiliśmy o zmianę przepisów prawa w tym zakresie, możliwe są tutaj dwa scenariusze: zmiana przepisów w zakresie ochrony środowiska lub zmiana Ustawy o zamówieniach publicznych. Ten drugi wariant byłby trudniejszy, ponieważ mamy tam do czynienia z normami Unii Europejskiej. Nie mamy za to żadnych wątpliwości, że nie można być sędzią we własnej sprawie. Firma, która prawdopodobnie popełniła błąd, nie może oceniać czy doszło do popełnienia błędu, czy nie doszło - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

 

Do NIK wpłynęło 1300 skarg od mieszkańców, którym przeszkadza hałas.

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wollf ~wollf (Gość)23.04.2019 22:48

witam moze ktos sprawdzi poziom chalau pociagow w centrum miasta w nocy jak te graty chalasuja

50


Ryk rumot i wycie ~Ryk rumot i wycie (Gość)24.04.2019 15:12

Proponuję jeszcze sprawdzić poziom hałasu przy 91 w miejscowości Jarosty, Karlin, Rękoraj, Srock bo szanowna "derekcja" wini kierowców że za szybko jadą

10


amper Jacek ~amper Jacek (Gość)23.04.2019 22:40

Propozycja punktów w których powinno być zmierzone natężenie hałasu:
http://oi65.tinypic.com/23tie7o.jpg

30


pyrk ~pyrk (Gość)23.04.2019 15:21

Droga krajowa nr 12, przechodząca przez miasto Sulejów, miejscowości Włodzimierzów, Przygłów i Poniatów. Hałas i drgania jakie powodują samochody ciężarowe podjeżdżające "pod górkę" w stronę Opoczna i Kielc oraz zjeżdżające z nadmierną prędkością z przeciwnego kierunku z pewnością przekracza normy hałasu.

61


gość ~gość (Gość)23.04.2019 19:45

Jestem ciekaw czy ten napis "delegatura....." to tak naprawde czy paint

30


gość ~gość (Gość)23.04.2019 18:44

Teraz A1 jest w przebudowie, być może teraz postawią ekrany.

30


prawilny krytyk ~prawilny krytyk (Gość)23.04.2019 14:25

Punkty w powiecie piotrkowski gdzie powinien być zbadany hałas:
https://www.epiotrkow.pl/news/Kontrola-NIK-wykazala-ze-mieszkajacy-przy-S8-i-A1-nie-sa-chronieni-przed-halasem,35506
Dodawajcie swoje punkty, gdzie jeszcze powinien być zbadany hałas.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat