Konta osobiste - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Kraj Poniedziałek, 17 sierpnia 20201 988
Obecnie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nie posiadamy osobistego rachunku bankowego. Pracodawcy, klienci lub partnerzy przelewają na niego nasze wypłaty. Ponadto, wykorzystujemy go do opłacania rachunków, obsługi zobowiązań, a także w trakcie codziennych zakupów. Oferta kont osobistych jest dosyć szeroka, dlatego warto dokładnie zastanowić się, zanim podejmiemy konkretną decyzję. Opłata za prowadzenia rachunku, przelewy internetowe, płatności mobilne to tylko podstawowe kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając konto osobiste. Jest jeszcze wiele innych czynników decydujących o jego atrakcyjności.

Rachunki osobiste - podstawowe informacje


Na pytanie „jakie jest najlepsze konto bankowe”, najbardziej trafna odpowiedź to  „idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań”. Każdy ma inne priorytety. Dla jednej osoby najważniejsze będą bezpłatne przelewy natychmiastowe, dla drugiej darmowe wypłaty z bankomatów, a dla trzeciej prowadzenie konta bez opłat. Każdy jest inny, dlatego wybór konkretnego rachunku powinien być poprzedzony wnikliwą analizą nie tylko obecnych, ale również przyszłych potrzeb. Co warto sprawdzić w pierwszej kolejności?

 

  • Darmowe rachunki osobiste są przeważnie obwarowane pewnymi obostrzeniami. W przypadku opłaty za prowadzenie rachunku niektóre banki wymagają minimalnego miesięcznego obrotu. Jego wysokość zależy od konkretnej oferty banku.
  • Kolejną sprawą jest comiesięczna opłata za kartę, która niejednokrotnie jest mylona z opłatą za prowadzenie konta. Należy zaznaczyć, że są to dwie osobne kwestie. Niektóre banki wymagają kilku płatności kartą debetową na dowolną kwotę lub wykonania transakcji przekraczającej określoną wartość. W przeciwnym wypadku zostanie naliczona opłata. Warto pamiętać, że darmowe konto praktycznie zawsze jest obwarowane koniecznością wykonania określonych aktywności.

Choć comiesięczne opłaty wydają się stosunkowo niskie, to ich suma w przypadku prowadzenia konta przez kilkanaście miesięcy może zaskoczyć niejedną osobę. Konta bankowe wydają się bardzo podobne do siebie, jednak gdy zagłębimy się w szczegóły, różnice mogą być znaczne. Zestawienie kont osobistych znajdziesz na https://www.najlepszekonto.pl/konta-osobiste.

 

Konto ROR - analiza i dopasowanie


Każda decyzja finansowa powinna być poprzedzona dogłębnym researchem i porównaniem wszystkich dostępnych możliwości. Choć opinie innych użytkowników kont osobistych mogą być pomocne, to nie należy się nimi kierować. Świadomy wybór konta osobistego ma za zadanie m.in. ułatwienie wykonywania codziennych czynności finansowych.

 

  • Spełnienie wszystkich warunków dotyczących darmowego prowadzenia rachunku i bezpłatnej karty debetowej pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić znaczne sumy. Warto jednak pamiętać, że nie powinno być to obciążone np. nieplanowanymi wydatkami, czy transakcjami. Najlepszym sposobem jest przeanalizowanie ostatnich 6, a nawet 12 miesięcy i sprawdzenie, czy przez ten okres spełniliśmy wszystkie warunki konkretnego banku. Jeżeli odpowiedź brzmi twierdząco, wówczas możemy zakładać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że nadal będziemy spełniać te warunki i powyższe opłaty nie będą nas dotyczyć.

Warto także sprawdzić czy konkretne konto ROR obsługuje płatności mobilne typu Apple Pay, Google Pay, a także Garmin Pay, HCE i Fitbit Pay. Zazwyczaj użytkownicy preferują jedną, ewentualnie dwie metody, dlatego konta osobiste nie muszą obsługiwać ich wszystkich.

 

Konta osobiste - co jeszcze należy o nich wiedzieć?

 

W przypadku banków z placówkami stacjonarnymi, rachunek osobisty można otworzyć w oddziale. To rozwiązanie staje się problematyczne w sytuacji, gdy w mniejszym mieście lub na wsi go nie ma. Wówczas zakładanie rachunku osobistego może odbyć się zdalnie, o ile dany bank oferuje taką usługę. W niektórych przypadkach wystarczy przelew weryfikacyjny, w innych rozmowa poprzez kamerę internetową lub elektroniczny podpis. Co jeszcze mogą oferować konta osobiste?

 

  • Dla osób, które często podróżują, dużym atutem z pewnością będzie możliwość wyrobienia karty wielowalutowej. To rozwiązanie systematycznie zyskuje na popularności ze względu na komfortowe użytkowanie i możliwość zaoszczędzenia w trakcie wymiany walut.
  • Kolejną istotną kwestią dla podróżników jest możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z bankomatów za granicą. Warto jednak podkreślić, że może to dotyczyć np. bankomatów wyłącznie w obrębie jednego banku.
  • Przejrzysta i intuicyjna aplikacja mobilna to niewątpliwy atut. Obecnie wielu użytkowników do obsługi swojego konta osobistego wykorzystuje wyłącznie smartfona, dlatego warto sprawdzić, jaką średnią oceną ma aplikacja danego banku.

Ranking kont zbiera w jednym miejscu wszystkie aktualne oferty, dzięki czemu można je błyskawicznie porównywać. To niezwykle komfortowy, a co najważniejsze, skuteczny sposób na dopasowanie konta do swoich potrzeb i wymagań.

 

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)17.08.2020 12:12

Konto nie jest do niczego potrzebne !

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat